Citáty slavných osobností

Stiahnuté z internetu, z knihy domácich i svetových osobností a ich klasických výrokov

Milan Kupecký, publicista a humorista medzi rokmi 1970 a 1990 publikoval v sedemdesiatich novinách a časopisoch na Slovensku i v zahraničí…

Citáty slavných osobností

Citáty, výroky, přísloví a aforismy

Adolf Hitler:
Obrovské masy lidí mnohem snáze uvěří velké lži než malé.
________________________________________
M. Kupecký:
Lež díky svým krátkým nohám má velmi dobrou stabili
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Jan Werich:
Dětská lež nemusí být vždycky vadou, může být také příznakem fantazie.
Oscar Wilde:
Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.
________________________________________
Anton Pavlovič Čechov:
Hniloba zžírá trávu, rez železo a lež duši.
________________________________________
Blaise Pascal:
Člověk je tedy jen přetvářka, lež a licoměrnost, o sobě i vůči ostatním. Nechce, aby mu drzí říkali pravdu; dává si pozor, aby ji druhým neříkal sám; a všechny tyto sklony, tak nesmiřitelné se spravedlností a rozumem, mají svůj přirozený kořen v jeho srdci.
Anton Pavlovič Čechov:
Nové lži se poslouchají líp než staré pravdy.
________________________________________
Edvard Beneš:
Lež mívá sice krátké nohy, ale někdy až nebezpečně dlouhé ruce a ke svým nohám bývá lhostejná.
Honoré De Balzac:
Každá žena lže. Lež ohleduplná, lež odpustitelná, lež vznešená, lež strašná, ale lhaní je nutnost. A když se tato nutnost jednou připustí, pak už nezbývá, než se naučit lhát.
________________________________________
Aisópos Ezop:
To se ti lže, když tě nikdo nemůže usvědčit z nepravdy!

________________________________________
George Orwell:
Lež je vždy o krok před pravdou.
O PENĚZÍCH
Baruch Spinoza (holandský filozof)
Nejlepší kvalita peněz je jejich kvantita.
Milan Kupecký (novinář a publicista)
Korunka ke korunce a máme umělý chrup.
Josh Billings (americký spisovatel)
Nejen v ekonomice, ale i v lásce je třeba krize,
aby mohl nastat čas konjunktury.
František Vymazal (český filozof)
Člověk bez peněz je vlk bez zubů.
Quintus Horatius Flaccus (římský básník)
Lakomec má vždycky nouzi.
Alex Martin Munthe (švédský lékař a spisovatel)
Vše skutečně užitečné lze mít za málo peněz,
jenom to přebytečné stojí hodně.
Peter Altenberg (rakouský spisovatel)
Tři druhy lidí nemají peníze: chudí, rozhazovační a lakomci.
Pablo Picasso (španělský malíř)
Chtěl bych žít s hromadou peněz jako chudý člověk.
Charles Spencer Chaplin (americký komik)
S penězi je to zvláštní.
Když jich má člověk dost, tak je nepotřebuje.
Jerome Klapka Jerome (anglický spisovatel)
Příležitosti jdou kolem, zatímco sedíme a litujeme
ztracených možností.

.
LišiakLišiak

zábavný časopis plný krížoviek, hádaniek, súťaží a zaujímavých cien
Zrod časopisu sa datuje na január 1955, keď vyšiel ešte pod názvom Krížovkár a hádankár. Príliš strohý názov však nevyjadroval obsah zábavného časopisu a tak redakcia vyzvala čitateľov, aby navrhli názov nový, ktorý by vystihoval poslanie časopisu. Ujal sa návrh Karola Kozmona z Bratislavy, ktorý od roku 1967 pretrváva dodnes.

titulná strana z 1.1.1967

 

Lišiak titulkaPočas existencie Lišiaka prešli redakciou, či boli prispievateľmi takmer všetci významní autori a ilustrátori. Postavičku Lišiaka v nespočetných podobách zobrazila pani Božena Plocháňová, pod vtipnými kresbami nájdeme známe mená ako Ondrej Zimka, Alan Lesyk, Ľubomír Radena, J.Kotouček, Ľubomír Kotrha, Peter Gossányi, Andrej Mišanek, E.Dankovičová, Vladimír Pavlík, Koloman Leššo, P.Genzor, T.Krajčír, Ľ.Nikolíni, Fedor Vico, Miťo Breza, J.Polák, Juraj Prohácka, František Bojničan, Peter Gabriš, M.Krištofík, Svetozár Mydlo, V.Mach, P.Múčka, Milan Stano, P.Stankovič, Peter Zifčák i priatelia spoza rieky Moravy Jaroslav Kerles, J.Winter-Neprakta, Vlasta Švejdová, J.Lušovský. Aforizmami zabávali Jozef Bily, Ondrej Bosík, S.Bebjak, Milan Kenda, Milan Lechan, Kalo Uhrík, J.Jaroš, E.Sieglová, L.Bielik, Dušan Sadloň, J.Olej, Ján Jankovič, M.Kupecký a iní.
B.PlocháňováB. Plocháňová

Dobojovali sme za obnovenie Roháča, a za záchanu slovenského humoru a satiry!

Mgr. Vladimír Javorský, popredný slovenský karikaturista, má na konte viac ako 120 tisíc obrázkov, z toho asi 30 tisíc aj publikoval. No i napriek týmto vysokým číslam, hovorí, že je lenivým umelcom, navyše nie je kde publikovať. Kreslený humor je prakticky iba jeho koníček. „Vždy som túžil stať sa karikaturistom. Môj otec ma k tomu viedol, keď mi domov nosieval čísla časopisu Roháč. Listoval som v nich a hovoril si, že aj ja raz budem karikaturistom. Najťažšie však boli začiatky. Z deväťdesiatich percent z toho, čo som nakreslil, mi zverejnili dve, – hovorí Vladimír Javorský, ktorému sa však detský sen splnil a v roku 1970 keď sa stal kmeňovým autorom Roháča. Pracoval s takými osobnosťami (dnes sa im hovorí celebrity) ako Viktor Kubal, Ľubomír Kotrha, Vladimír Renčín, Vladimír Pavlík, František Bojničan, či Milan Vavro. Medzi rokmi 1970 a 1990 publikoval v sedemdesiatich novinách a časopisoch na Slovensku i v zahraničí. l keď Roháč už zanikol, s humoristom Milanom Kupeckým sme tvrdo bojovali, aby vzišiel z popola, ako bájny Fénix. Pred časom sa podarilo vydať šesť čísiel, v ktorých sa svojou tvorbou predstavili renomovaní autori, ktorí nikde nepublikujú. Pre inteligentný humor totiž nie je priestor. Požiadali sme spolu Ministerstvo kultúry SR o grant no márne. Chceli sme Roháč vydávať na profesionálnej úrovni, ale nepodarilo sa. Tí na vysokých miestach a politických postoch, tzv. debokrati nemajú záujem, bodaj by aj, veď všetka kritika by sa im sypala na hlavu, bola by adresovaná predovšetkým im, pretože satira očisťuje ľudí od nosov bahna a špiny…a spoločenského marazmu v akom žijeme. Všetko žiaľ závisí od peňazí, ktoré ľudia so zmyslom pre humor nemajú, – hovorí výtvarník a na záver dodáva: – Smiech je jednou z foriem existencie ľudského ducha, ktorý nezanikne nikdy. Lebo smiech je súčasťou obranyschopnosti organizmu človeka…Žiaľ, na takú úroveň ducha sme dosiaľ na Slovensku nedorástli a zdá sa, že ani nedorastieme…
Milan Kupecký, slovenský humorista

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.