Dnes aktuálne Aleksandar Čotrić

Domov / udalosti / udalosti / humor / Medzinárodný denník humoru a satiry Šipak / Južná útecha / satira / Savo Martinović / Šipak / sipak.rs / novinky /

SAVI MARTINOVICKÉ UZNÁVANIE FESTIVALU V ALEKSINC

Belehrad, 15. decembra – Piaty festival humoru a satiry „Južná útecha“ sa konal 12. a 13. decembra v Aleksinacu, ktorý organizovalo Centrum kultúry, knižnica „Vuk Karadzic“ a Belehradský aforistický kruh.

Ocenenie festivalu za jeho celkový prínos pre balkánsky humor a satiru bolo predstavené Sávovi Martinovičovi (1935) z Belehradu, doyenu tohto žánru, ktorý vydal veľké množstvo kníh o aforizmoch, epigramoch, príbehoch a poézii a ktorý získal významné literárne uznania v Srbsku a regióne. Pamätnú tabuľu mu odovzdala riaditeľka Kultúrneho centra Maja Radoman Cvetićanin. V rámci festivalu boli predstavené nové knihy o aforizmoch Bojana Ljubenoviča „Protijed“ a „Homosatiricus“ Slavomíra Vasiča. Monodramy „Existuje jedna krajina“ a „E, môj Todore“ sa hrali podľa Ljubenovcových textov pri interpretácii hercov Jovicu Jasin a Janka Radišiča. Umelecká galéria Centra kultúry otvorila výstavu „Sasavské karikatúry“ od Nasa Sasa Dimitrijevic (1964), na ktorej sa predstavili desiatky diel. Dimitrijevic je profesionálny karikaturista zaoberajúci sa nodským novinárom a získal viac ako deväťdesiat medzinárodných ocenení. Večer humoru a satiry vo veľkej sále Centra kultúry sa zúčastnili aphoristi z Bělehradu, Savo Martinovic, Dragutin Minic Karlo, Vitomir Teofilovic, Djordje Otasevic, Aleksandar Cotric, Bojan Ljubenovic a Miodrag Stosic, za pomoci miestnych tvorcov krátkych foriem Slavomir Vasic a Ivan Matevic. Je zaujímavé, že aforizmy všetkých autorov sa niekoľko dní menili na elektronickom billboarde na náhornej plošine pred Centrom kultúry, v centre Aleksinacu a reakcie okoloidúcich boli veľmi pozitívne. Uskutočnil sa aj hold slávnemu humoristovi, karikaturistovi a scenáristovi Dejanovi Patakovičovi (1941 – 2019), ktorý zomrel v apríli tohto roku. Ivan Matejevič pripomenul Patakovičove začiatky vo veku 17 rokov v Hedgehogu a jeho všestrannú prácu v oblasti humoru a satiry, ktorú ilustrovali nezabudnuteľné karikatúry a najúspešnejšie aforizmy.

BELGRADE AFORISTICKÝ OBVOD

Aleksandar Čotrić,
podpredseda BAK

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.