Dnes aktuálne Aleksandar Čotrić z bratského Srbska

Home / Aleksandar Čotrić / Artyom Smirnov / Šipak Magazine / humor / vtipný-satirické príbehy / story / stories / satira / Šipak / sipak.rs /Artjom SMIRNOV: OUR žurnalistika, ARTJOM SMIRNOV: NAŠE NOVINY

NÁŠ NOVINÁR

Majiteľ komerčnej televízie „Orbita“ bol zúfalý, keď sledoval reportáž o sledovanosti relácie venovanej stavu kultúry.
– Ako mohol redaktor Kozlova pozvať týchto špinavých a nudných akademikov, univerzitných profesorov, literárnych kritikov a spisovateľov, aby hovorili o stave kultúry, postavení spisovateľov, postavení kníh …?! Koho to zaujíma? No v tejto krajine knihy nečíta viac ako päť percent populácie. A väčšina z nich čítala ľahkú, zábavnú literatúru a nie vážne knihy – šéf médií sa na zasadnutí redakčnej rady rozvášnil. – Toto je veľké vynechanie, ktoré už nesmieme opakovať. Peoplemetre ukázali, že náš podiel bol na historickom minime a že až päť televízií v hlavnom vysielacom čase bolo sledovanejších ako my. Čo ľudí zaujíma, čo títo autori píšu vo svojich neurčitých a zložitých románoch? Naši diváci chcú niečo veselé, zábavné, ľahké a vtipné. Keď som vstupoval do tejto firmy, jeden starší kolega mi poradil: „V médiách uspejete, ak budete písať a rozprávať o zločincoch a krásnych ženách.“ Zvyšuje hodnotenie, nie impotentných intelektuálov, ktorí hovoria o znalostiach, súčastiach, morálke, zmysle života, učení a výchove. Keby vedeli niečo lepšie, neboli by maržovými maržami. A študenti sa už nevedia dočkať, kedy skončia školu, a už nikdy nebudú musieť čítať učebnicu, čo ich dusí a vyžaduje si čas. Tu som nedokončil žiadnu strednú školu, ani som neprečítal viac ako päť kníh, takže som v živote uspel. Všetci títo umelci a vedci by sa so mnou zmenili, pretože žijem v paláci, chodím s najkrajšími ženami v Rusku, jem najlepšie a najdrahšie jedlá, pijem šampanské, ktoré stojí päťtisíc eur, organizujem jachtársku párty, mám dom na Azúrovom pobreží, vlastný súkromné lietadlá, poskytuje ma desať ľudí, cestujem po svete, mám účty v zahraničných bankách. Potrestám redaktorku Kozlovú, ktorá pozvala tých porazených, ktorí sa tvária, že sú šikovní, a rozprávajú prázdne príbehy. Poznám ich dobre. Môžem si ich všetky kúpiť za tisíc rubľov, aby ma povýšili na hviezdy, pochválili ma v mojich knihách a časopisoch. Ale na čo to potrebujem, keď ich nikto neprečíta? Prinajmenšom naši hostitelia im položili niekoľko dômyselných otázok, ktoré by divákov zaujímali, napríklad – utiekli ste z tried, mali ste jednotky, boli ste zaľúbení do profesora, keď ste prvýkrát spali s dievčaťom, áno fajčil si „trávu“? Sú to témy, ktoré zaujímajú divákov, nie „ona, ona, ona“ o poetike, sémiotike, rytme veršov, zápletiek, štylistických figúr … Chcem na programe niečo, čo dáva ľuďom ilúziu krásneho života, niečo, čo nemá nič spoločné so šedou a krutá realita. Poďte všetci do práce – zapojte sa do priameho prenosu z tlačovej konferencie prezidenta!

Autor: Arťom Smirnov

Z ruštiny preložil Aleksandar Čotrić

—————————————————–—-————————————————————
Ešte zostáva pár dní na to, kedy máte možnosť poukázať 2% z dane na podporu Humorikonu:
IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 23 000 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
———————————————————————————————————————–

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.