Dnes aktuálne Aleksandar Čotrič zo Srbska

Domov / Aleksandar Čotrić / humor / humoreska / humoreska / humoristično-satirične cena / Medzinárodný časopis pre humor a satiru Šipak / satira / Šipak / sipak.rs /ALEKSANDAR ČOTRIĆ: VOTING RESULT

 O APHORISTE

Aleksandar Cotric sa narodil sa 25. septembra 1966 v Loznici v Srbsku. Od roku 1984 publikuje aforizmy a príbehy v novinách a časopisoch. Publikoval knihy aphorizmov, ktoré vám dáme Demokracia , Piaty stĺpec , Nezákonné myšlienky , Krátke rezy , Nahá pravda , Pohyb mysle a Ťažké myšlienky (satirické aforizmy); Hra na hlave (aforizmy o športe); Tvrdohlavá kniha , Detská práca , O láske k láske a Kniha proti obavám (aforizmy pre deti); Dobré vibrácie (aforizmy o ženách a mužoch); knihy satirických príbehov Označené príbehy , Príbehy pred prebudením , Príčiny a Iné príbehy a detská príbehová kniha Vážne zábavná kniha . V Rumunsku, Macedónsku, Slovinsku, Poľsku, Maďarsku a Bulharsku boli vydané knihy aforizmov a príbehov. On editoval zborník srbskej aforizmus pre deti Razdeljak , zber aforizmov o športovú Driblovanie ducha , Antológia súčasnej kreativity pre deti srbských spisovateľov v diaspóre , srbský antológia humoru a satiry v regióne a Diaspora smiech nie je hriech a antológie súčasného ruského aforizmus Veľa v malom. Je zastúpený v zborníkoch vydaných v USA, Rusku, Nemecku, Španielsku, Taliansku, Rakúsku, Bulharsku, Macedónsku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Švédsku a ďalších krajinách. Aleksandar Čotrić je víťazom, okrem iného, nasledujúce ocenenie: Zlatá prilba , Radoje Dománovice , Vladimir Bulatović VIB , Jovan Hadži-Kostic , Dragiša Kashiković, Stevan Sremac , Đorđe Fišer , Zlatna značka , Zlatni beočug , víťazi proleće a Dositejevo pero (pridelenie Belehrad študentov škola). Je tiež laureátom literárnych cien v Bulharsku, Rumunsku, Macedónsku, Čiernej Hore, Bosne a Hercegovine a Libanone. Príbehy a aforizmy Aleksandara Čotrića boli preložené do angličtiny, poľštiny, nemčiny, francúzštiny, slovinčiny, maďarčiny, rumunčiny, španielčiny, macedónčiny, ruštiny, bieloruského, albánskeho, slovenského, českého, švédskeho, gréckeho, bulharského, rusínskeho, talianskeho, portugalského, arménskeho, Katalánčina, baskičtina, turečtina a arabčina. Alexandar Cotric je členom Asociácie spisovateľov Srbska, Belehradského aforistického kruhu a Moskovského aphoristického klubu. Žije a pracuje v Belehrade.

VÝSLEDOK HLASOVANIA

Svätý Peter sa hneval, pretože na oblohe bola opäť nejaká nepokoj. Dostal správu, že ľudia, ktorých duše mu boli zverené, dostali pozvanie na hlasovanie v krajine dole na zemi. Aj keď tvrdil, že to už nebude tolerovať, bol nejako svätý chorý, vzdal sa a dovolil zosnulého, aby znovu využil svoje ústavné a občianske práva. Nebolo mu však jasné, prečo tieto pozvania prichádzajú iba pre bývalých občanov niekoľkých krajín z Balkánu, zatiaľ čo ostatní nechávajú samých seba, aby svoju večnosť strávili v nebi alebo v pekle bez obťažovania.
– No, je v poriadku, že vy, ktorí žijete svoj posmrtný život, rozhodujete o živote ľudí na Zemi? – nebeský zámočník požiadal vedúceho delegácie, ktorá ho prosila, aby im umožnil budúci týždeň voliť v parlamentných a miestnych voľbách.
– Stále sa na nás spolieha. Sme na zoznamoch voličov a hovory k nám prichádzajú správne. Ak neodpovieme, orgány môžu niečo podozriť. Bez nás by voľby nemohli zlyhať a pre štát by to bola veľká škoda. Voľby by sa potom museli opakovať, a to stojí veľa. Vlastne pomáhame našim deťom a vnúčatám mať menšie náklady a menšie problémy.
– Ako môžete vy, kto ste minulosť, rozhodnúť o budúcnosti? Opýtal sa Svätý Peter a hladil jeho dlhú bradku.
– V našej krajine sú minulosť a budúcnosť zmiešané a nie je ľahké urobiť zmenu. Každý hovorí, že povedie k budúcnosti a že sa uberá smerom k minulosti. Ľudia sa boja budúcnosti a sú hrdí na minulosť. A ľudia z minulosti hovoria o budúcnosti najviac. Obyvatelia nás často závislí zomreli a bez nás zosnulých niet života – vysvetlil starý muž, ktorý je na zozname Svätého Petra desať rokov, ale aj na zozname voličov svojej krajiny.
– A ako volíte? – zaujímal sa o neho strážca nebeského trónu.
– Vždy hlasujeme za vládnuce strany, pretože iba zaručujú mierový a bezpečný život.
– Aký život, keď si bol dávno mŕtvy? Plakal prvý zo svätých.
– Sme mŕtvi pre seba a pre vás, ale nie sme mŕtvi pre našu vládu a vládnucu stranu. Spoliehajú sa na nás. Navyše sme ich najbezpečnejšími voličmi a vždy im prinášame víťazstvo.
„Dobre,“ povedal svätý Peter, „tentokrát hlasujte, nevadí mi to.“ Pokiaľ však vidím, jediným výsledkom vášho hlasovania je to, že po voľbách sa počet ľudí, ktorí sem prichádzajú z vašej krajiny, výrazne zvyšuje.

Aforizmy
* Vedomosti sú dôležité, nie hodnotenie. Je dôležité vedieť, kde kúpiť diplom.

 * Keď nás Západ zavedie do stroja, Srbsko sa zmenšuje na dĺžku aj na šírku.

* Srbsko potrebuje oveľa užšiu spoluprácu s NATO. Preto sme obklopení.

* Nič by nemalo vrhať tieň na naše potulky v tme.

* Pamiatky sú postavené na niektorých a potom zbúrané, aby sa dali postaviť pomníky ostatným. Všetko sa mení, okrem kameňov.

* Pretože sa jeho svedomie prebudilo, nemôže spať.

* Sme súčasťou širšej európskej integrácie, vďaka ktorej sa naše územie zužuje.

* Srbsko bolo v posledných vojnách na zlej strane, pretože nebolo na jeho strane.

* Na ceste do Európy sme sa nestratili len my, ale aj náš cieľ.

* Vraciame sa ku svojim koreňom. Naša hlava je na pni.

* Západ zvýšil investície v Srbsku. Investuje väčšinou do mimovládnych organizácií.

* Cirkev nie je staromódnou inštitúciou. Naopak, biskupi sú prví, ktorí si zaobstarali najnovšie modely luxusných automobilov.

* V demokracii pracuje polícia pre občanov. V diktatúre pracujú občania pre políciu.

* Hovorte o nadriadených iba o tom, čo chcú počuť. Bude to pre nich krajšie a bude pre vás lepšie.

* Citujem sám seba. Uvidia, ako som inteligentný.

* Ich politická chuť je uspokojená. Popadli montážnu reštauráciu.

* Vládnuca strana a volebná komisia hovoria: Spojene dokážeme všetko!

* Trnová koruna sa po smrti zmení na halo.

* Protesty opozície proti policajným záznamom. V našej krajine sa opozícia používa na maľovanie.

* Poslanci môžu včas ovplyvniť tvorbu politiky, rovnako ako meteorológovia.

* Ak chcete niekoho stretnúť, dajte mu moc. A existuje nejaký iný spôsob, ako stretnúť darebákov?!

* Niekedy: Plato sa mi páči, ale dávam prednosť pravde. Dnes: Milujem pravdu, ale uprednostňujem plat.

* Vodca nemôže držať všetko vo svojej hlave, ale snaží sa udržať všetko vo svojich rukách.

* Žijeme v extrémnej vyhľadávacej spoločnosti. Celý plat strávime o tri dni.

* Napísal knihu. A teraz napísal, že je negramotný.

* Neexistuje spravodlivosť pre všetkých, pretože väzenské kapacity sú obmedzené.

* Marko držal v ruke palcát. A teraz maces drží Marko, Janko, Zika a Mika …

* Veľká Británia nechce Srbsko v Európskej únii. Stále však existujú tí, ktorí tvrdia, že Briti nás nemajú radi.

* Radšej žijeme v tme. Nemusíme toho veľa sledovať.

* Na začiatku to bolo slovo. Stále sme na začiatku, pretože neexistuje spôsob, ako prejsť od slov k činom.

* Ak sa za nimi nebudete opakovať ako papagáje, lietajúce perie!

* Nechceme vidieť tých najvýznamnejších ľudí očami.

* Spravodlivosť z objektívnych dôvodov nemôže pozerať pravdu do očí.

* Najímanie je ako milovať prostitútku. Musíte niečo zaplatiť, ak niečo urobíte.

* Peniaze kazia človeka. Už žiadne peniaze.

* Keby všetci dostali to, čo si zaslúžili, väzenia by boli plné.

DOMANOVIĆ NA DRUHÝ ČAS V STRADIJA

Radoje Domanović požiadal Pána Boha, aby mu umožnil krátku návštevu Stradije, ktorú opustil pred viac ako sto rokmi.
– Bože, niečo ma tiahne, aby som videl, čo robia moji Stradiani teraz, či sa niečo zmenilo, alebo je to spôsob, akým som si túto krajinu pamätal.
Všemohúci by nebol tým, čím by bol, keby nevedel, čo bude čakať na zemřelého satiristu na zemi, ale dovolil Radojovi ísť na tri dni dole do Stradije a očakávať od neho nejaké nové príbehy, ktoré by inak rád čítal.
A tak Radoje skončil v Stradiji s čiernym klobúkom s veľkým okrajom. Prešiel na prechádzku so svojou obľúbenou Skadarlijou, kde takmer z dôvodu dierky v dláždených dláždených kostoloch takmer zdvihol nohu. Nechceli ho prijať v žiadnej kaviarni, pretože nemal rezerváciu na večeru. „Nemôžeme vás prijať, kto práve pije, pretože si vezmete miesto a trochu utratíte,“ povedali mu čašníci. Na Kalemegdane videl Radoje svoju bustu zarastenú kríkmi, nesvietenú a neoznačenú. V Asociácii spisovateľov sa dozvedel, že sa udeľuje cena pomenovaná po ňom, ale že ministerstvo kultúry ho odmieta financovať už dvadsať rokov, takže satiristom sa udeľujú iba niektoré plakety a jeho fotokópie. Tiež hľadal ulicu s jeho menom, ale našiel ju s veľkými ťažkosťami na vzdialenom okraji hlavného mesta Stradija. Hovoril s ľuďmi, ktorí boli nadšení múdrosťou vodcu a slepo ho nasledovali.
Keď sa pozeral, oslovil ho novinár, ktorý držal neznámy predmet, a muž s neobvyklou krabičkou na ramene.
– Dali by ste vyhlásenie našej televízii? Spýtal sa novinár.
-Prečo? – spýtal sa zmäteného satiristu, ktorý opustil krajinu pol storočia pred vynálezom televízie.
– Pre televíziu NN Ako sa voláte, čo robíte a ako vidíte situáciu v našej krajine pred nadchádzajúcimi voľbami?
– Volám sa Radoje Domanović. Bol som spisovateľ a už som napísal všetko, čo musím povedať o súčasnej situácii v mojich príbehoch.
Keďže toto vyhlásenie bolo vysielané v televízii NN v ten istý večer, nasledovali reakcie. Minister kultúry rozhodol, že všetky príbehy Radojeho Domanovića budú zo zoznamu prečítané. Starosta hlavného mesta uviedol, že ulica pomenovaná po ňom bude premenovaná. Jeden bulvár nazval satiristu spoločníkom a žoldnierom kriminálneho klanu, ďalší ho krstil mužom, ktorý nie je hodný svojho mena a ktorý pracuje pre nepriateľa, tretí ho označil za nevyliečiteľného alkoholika, štvrtý ho obvinil z toho, že je zlým a bezprstým spisovateľom, ktorý sa venoval politike, piaty, ktorý sa venoval politike bol nepracovateľom, ktorý bol prepustený ako úradník na ministerstve školstva a ako učiteľ na školách …
Keď sa nasledujúci deň nešťastní Radoje vrátili do nebeskej Stradije, Boh už vedel všetko.
– Povedal si, keď si bol dole, že v Stradiji je všetko rovnaké.
– Uvedomil som si, že sa mýlim. Je na poschodí, “pokrčil plecami satirista.

 NÁSLEDNÁ KRÍZA

-Sestra, napíšte! Pacient je v ťažkom celkovom psychofyzickom stave – lekár v bielom kabáte oslovil sestru, ktorá sedela pri počítači v kancelárii. – Skúška preukázala, že sa celé jeho telo triaslo, že sa mu triasli ruky a kolená mu koleli a že jeho žiaci boli veľmi rozšírení. Napísali ste „žiakov“?
„Áno, doktor,“ potvrdila mladá zdravotná sestra a nepozerala sa z klávesnice.
Doktor, ktorý bol korpulentný, naďalej diktoval hlbokým a prenikavým hlasom.
– Pacient je bledý, potený, čkanie, rozpráva nesúvisle. Takže hovorí nekoherentne … “Lekár sa zastavil, aby sa pozrel na muža stredného veku, ktorý leží na nemocničnej posteli vedľa svetlo modrej steny. Muž, ktorý bol v pozícii plodu, občas sa šklbil a neprítomne hľadel so zavretými očami, mumlal: – Prejdi, prejdi …
-Ochrana preukázala, že pacient náhle zmení nálady, ktoré kmitá z eufórie na depresiu, že má záchvaty paniky a úzkosť – lekár sa občas vo svojom kresle otočil a guľôčkové pero v ruke otočil.
– Pacient sa sťažuje na nespavosť, hnačku a slabú chuť do jedla – lekár hovoril pomaly, pričom dbal na to, aby sestra napísala správne každé slovo. – Podľa pacienta sa tento stav vyskytol pred dvoma dňami a za posledných 48 hodín sa zhoršil. Zobral lieky, ktoré bežne používa, ale zdôrazňuje, že mu nepomohli. Podľa všetkých symptómov ide o pacienta s výraznou závislosťou, ktorý prechádza ťažkou abstinenčnou krízou…
– Doktor, koľko je hodín? – Z stočeného tela sa zrazu ozval hlas pacienta.
„Teraz je dvadsať päť minút,“ odpovedal doktor.
„Výborne,“ povedal pacient a pomaly stúpal. – Takže je koniec.
– Čo sa stalo? Spýtal sa muž v bielom kabáte.
– Je koniec. Je to pre mňa ťažšie. Ani neviem, ako som prežil tieto dva dni. Kto si? Prečo som tu? – Muž vstal z postele a zamieril ku dverám.
– Počkajte! – Lekár sa ho pokúsil zastaviť. – Nemôžete ísť von. Si veľmi zlý!
– Nie, som teraz skvelý a nie ste v poriadku! – pacient sa stal úplne inou osobou. – Daj mi telefón! Zapni TV! Kde je diaľkové ovládanie?
Muž, ktorý pred niekoľkými okamihami vyzeral úplne zlomený, zázračne transformovaný a bol teraz veselý a energický. Sam našla diaľkové ovládanie televízora na lekárskom stole v kancelárii a zapla prijímač.
– Je dobré, dobré, to strašné a príliš dlhé volebné ticho konečne prešlo. Stal som sa závislým na fotoaparátoch a televízii! – zakričal, keď uvidel na obrazovke niektoré známe tváre politikov. – Idem, idem …
– Kam ideš? Vykríkol doktora.
– Mám naplánovanú tlačovú konferenciu na hodinu. Budem hovoriť o výsledkoch …
– O výsledkoch vašej choroby a liečby?
– Aká choroba, aká liečba …! Budem hovoriť o výsledkoch mojej strany v týchto voľbách.

ZÁSLUHY

– Drahí priatelia, choďte! Som tak rada, že ste sa rozhodli prísť. Už dlho sme sa nevideli – Dušan, muž vo veku štyridsiatich rokov, vykríkol so širokým úsmevom, keď otvoril dvere hosťom svojho domu – manželskému páru Vladimírovi a Tijane.
– Napokon nás navštívte. A keďže sme vám zavolali – hosteska Sanja vám tiež privítala srdečné privítanie.
– Tu sa dozviete, kde a ako žijeme. Sadnite si na odpočinok a my vám ukážeme dom a dvor. Sanja, slúžte hosťom – hostiteľ navrhol, aby jeho manželka vydala drink.
– Vďaka, osviežime sa, ale ako sa máš? – Vladimir oslovil hostiteľov.
– Sme skvelí. Všetko sa zmenilo k lepšiemu pred šiestimi rokmi. Od tej doby sme sa nikdy nevideli a zriedka sme od seba počuli – Sanja odpovedala, keď položila na stôl niekoľko rôznych nealkoholických a alkoholických nápojov. – Obaja pracujeme v odbore a máme dobre platené pracovné miesta. Akonáhle sme dostali nové zamestnanie, bola nám ponúknutá veľmi výhodná pôžička na tento dom, v ktorom sa nachádzame. Dom je na poschodí a má veľkú podkrovie. A máme v nej vlastnú záhradu a bazén. Nie je to veľké, ale keď je teplo ako dnes, môžeme sa pekne ochladiť. Deti si obzvlášť užívajú kúpanie. Kúpili sme si nové auto, ktoré tiež splácame, ale verte mi, že splátky nie sú vzhľadom na náš príjem veľké. Kúpili sme všetky kuchynské spotrebiče a nábytok z našich úspor už po niekoľkých mesiacoch. Všetko, čo sme obstarali, je veľmi kvalitné, ale kvôli tomu ani hladujeme, ani sa nevzdávame ničoho iného.
– No, pekne, blahoželám. Tento obrat bol zázračný. Viem, že ste sa predtým sťažovali na problémy v práci – hrozí vám prepustenie, tieto nízke platy, ste presťahovaní na nízko platené pracovné miesta a vaši zamestnávatelia neplatia vaše príspevky, obťažujú vás a požiadajú vás, aby ste sa pripojili k vládnucej strane. – Vladimir si pamätal problémy, o ktorých mu povedali jeho krstní rodičia.
– Áno, to je správne. Nestalo sa to znova – Dušan smutne povzdychol. – Mali sme veľa iných problémov, o ktorých sme vám ani nepovedali. Teraz je však všetko iné.
– Tak, ako k tomu došlo? Čo sa stalo? – Tijana sa pripojil k rozhovoru.
– Mysleli sme si, že to nikdy nebude lepšie, ale pred šiestimi rokmi bola zvolená nová vláda a všetko sa zmenilo. Politici sú v skutočnosti zodpovední za to, že teraz dobre žijeme. Jednoducho vytvorili také prostredie. Ďakujem vám veľmi pekne. Skúšali, robili, čo bolo v ich silách, a skutočne pre nás urobili veľa – Dušan vysvetlil hosťom dôvody lepšieho života.
„Nerozumiem tomu,“ zmätil sa Vladimir. – Chcete povedať, že ste teraz dobrí kvôli vláde a týmto politikom …
– Presne tak! – Dušan mu dal právo. – Keby sa nedostali k moci, nikdy by sme sa nerozhodli opustiť našu krajinu a prísť sem do zahraničia.

Aleksandar Čotrič

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments