Dnes aktuálne Andrej Mišanek

Karikaturista Andrej Mišanek: Za všetkým je humor!

Na úvod

Pre zmenu časť rozhovoru s Andrejom Mišanekom sme prevzali z košického KORZÁRU. Okrem toho prinášame aj aktuálne sériu jeho satirických obrázkov zobrazujúcich dianie aj u nás na Slovensku, ktoré vydal ako knižné ilustrácie.

Popredný slovenský karikaturista Andrej Mišanek (r. 1945) vstúpil v roku 2004 do spoločnej Európy vo farbách slovenskej trikolóry už o niečo skôr, ako jeho rodná krajina. V medzinárodnej karikaturistickej súťaži v Taliansku v konkurencii 327 autorov zo 41 krajín z celého sveta získal pre Slovensko prestížnu cenu International Umoristi a Maristika Prize. Nedávno tento klasik slovenskej karikatúry a kresleného humoru „vstúpil“ medzi šesťdesiatnikov. „Všade dobre, doma najlepšie,“ isto si neraz povedal Andrej Mišanek, uznávaný majster výtvarník, rodák z podtatranských Žakoviec. Len tak si možno vysvetliť, že aj napriek úspechom, ktoré v kreslenom humore dosiahol, ho nezlákala ani „stovežatá“, ani mesto na Dunaji. Ako jeden z mála umelcov – východniarov ostal verný svojmu regiónu, Tatrám a Popradu, doteraz. Presvedčivo dokázal, že kvalita sa nestratí ani na východe. Rodisko v Žakovciach, „esvéška“ v Kežmarku, vysokoškolské štúdium v Prešove, robotnícky post v Matejovciach, dráha propagačného výtvarníka v Tatrasvite a Poprad, kde stále žije a od roku 1987 tvorí ako výtvarník v slobodnom povolaní – to sú základné miesta, ktoré vytvorili jeho svet. Tým druhým je svet kresleného humoru a satiry. Už štyri desaťročia pretrváva Mišanekov fenomén vyjadrovať sa vtipnou výtvarnou skratkou. Venuje sa tvorbe kresleného humoru, politickej karikatúre, satire a epigramom. A keďže sa cíti viac kresliarom ako textárom, aj pri epigramoch kladie väčší dôraz na kresbu a tak z toho vychádzajú akési kresleno-textovo-slovné hračky. Od roku 1966 začal publikovať prvé kresby v Smene na nedeľu a Mladej fronte, postupne sa jeho kresby objavovali aj v Roháči, Novom Roháči i v Extra Roháči, Rodine, Lišiakovi, Šibalovi, Dikobraze, Mladom světe, ale aj v poľských humoristických časopisoch. Mišanekove kresby sú prehľadné a ľahko zrozumiteľné, jeho ostrá satira glosátora však pôsobí zodpovedne a osviežujúco, ako tatranský vzduch, ktorý ho udržiava vo výkonnej tvorivej kondícii. Svoje práce vystavoval na početných domácich i zahraničných prehliadkach, kde získal nejedno ocenenie. V roku 1998 vydal aj úspešnú prvotinu, malú knihu veľkého humoru Nebo-peklo-zem, ktorá je prierezom jeho bohatej výtvarnej a aforistickej tvorby. Pre Andreja Mišaneka je kreslený humor nielen povolaním a zábavou, ale aj doskami, ktoré znamenajú priestor pre vlastnú realizáciu. „Keby som nemal humor a satiru, nebol by som ničím. V slabších chvíľkach si myslím, že stvoriteľ urobil tento svet ako svoje dokonale humoristické dielo.
Že všetko, alebo za všetkým je humor. V najhoršom prípade aspoň ten čierny,“ tvrdí rodák spod Tatier.“Mne ide v kreslenom humore o vyjadrenie, zhmotnenie abstraktnej predstavy do viditeľnej podoby. Tá božia iskra, vnútorné zaiskrenie, tichý smiech, ale aj vlastné city sa prostredníctvom kresby ocitnú na papieri. A sú ľudia, ktorí si tieto výtvory radi pozrú,“ vyznáva sa karikaturista. Osobne má rád kresby Mikuláša Sliackeho, ale obdivuje aj svet fantázie Ondreja Zimku, erudíciu už nebohého Milana Vavru, či objavnosť Františka Jablonovksého. „Ale je tu aj veľa buriny a hlušiny. Ľudia, ktorí na to nemajú, no aj napriek tomu kreslia, aj keď ich to nebaví a nevedia to,“ konštatuje výtvarník.
Doteraz vytvoril desaťtisíce kresieb. „To, čo som doteraz vytvoril, by už mohlo stačiť aj na jeden život. Ja však chcem kresliť a vymýšľať, pokiaľ budem vládať. Celý život som kreslil, v každej situácii, do roku 1987 dokonca na dvoch frontoch – v zamestnaní i doma. Dar, ktorý som dostal do kolísky od svojich sudičiek, som nepremárnil.“
Zopakujme, Andrej Mišanek sa narodil 29. novembra 1945 v Žakovciach ako nemanželské dieťa. V roku 1962 zmaturoval na SVŠ v Kežmarku. Rok pracoval ako robotník v Tatrasmalte v Matejovciach. V rokoch 1963 1967 študoval na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove, štúdium však nedokončil. Ďalší takmer rok bol pomocným robotníkom v Pozemných stavbách Poprad.
Po absolvovaní vojenčiny v roku 1969 nastúpil na propagačné oddelenie podniku Tatrasvit Svit, kde pracoval 18 rokov. Od roku 1987 je výtvarníkom v slobodnom povolaní. V roku 1965 sa začal venovať karikatúre a časom sa vypracoval na popredného predstaviteľa tohto žánru na Slovensku.
Publikoval v desiatkach slovenských, českých, ale aj zahraničných novín a časopisov na Slovensku najmä v Mladej tvorbe, Smene na nedeľu a od roku 1969 v legendárnom Roháči, kam kreslil až do jeho zániku v 90. rokoch. Na domácich i medzinárodných súťažiach získal množstvo prestížnych ocenení. Venuje sa aj písaniu epigramov. V súčasnosti autorsky spolupracuje s mesačníkom Extra plus, dvojtýždenníkom Kultúra, Slovenskými národnými novinami a ďalšími slovenskými periodikami. Od roku 2008 publikuje svoje kresby aj na internetovom portáli www.prop.sk Ako sme už spomenuli, od roku 1987 pracuje slobodnom povolaní. S tvorbou Andreja Mišaneka sa môžeme stretnúť aj dnes vo viacerých, najmä proslovenský a pronárodne orientovaných periodikách, pretože autor patrí viac-menej medzi euroskeptikov. Aj príklad majstra Andreja Mišaneka svedčí o rôznorodosti prispievateľov, medzi ktorými sú aj liberálne orientovaní, aj kresťansky a najmä sociálne, čo je pochopiteľné, pretože humor a satira patria k arzenálu výzbroje obrany bezbranných.
Veľkým obdivovateľom Mišanekových obrázkov bol aj šéfredaktor bývalého Nového Roháča Viktor Kubal mladší. Spomínam si v jednom z rozhovorov (Milan Kupecký) ako obdivuhodne komentoval „balík“ príspevkov od Andreja Mišaneka,keď povedal pri výbere z jeho karikatúr: „Ten Mišanek to je všestranný autor, z jeho obrázkov sú mnohé súce aj na prvú stranu časopisu a možno ich zaradiť pre ich aktuálnosť aj na hoci ktorú stanu“. S tým sa dalo iba súhlasiť. Andrej Mišanek podľa mňa (je to môj subjektívny názor) hoci nie som karikaturista, jeho obrázky nemajú ani takú vycibrenú kresbu ako myšlienku. Je to všestranný umelec, keďže svoje myšlienky vie podať čitateľovi aj v písomnej podobe, respektíve v inom literárnom útvare humoristického žánru. Podľa môjho názoru jeho obrázky sú, vzhľadom na ich aktuálnosť a satirický podtón súce najmä na novinové stránky.“

Pripravili: Peter Závacký a Milan Kupecký

Prinášame ďalšiu sériu Mišanekových ilustračných obrázkov:

Andrej Mišanek

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.