Dnes aktuálne Ernest Svrček

Curriculum vitae a z tvorby autora

Vinárska obec Dubová pri Modre leží na východnom úpätí Malých Karpát. V nej sa narodil významný slovensky prozaik a básnik Vincent Šikula, ale je aj rodiskom nášho známeho športovca a výtvarníka Ernesta Svrčeka, ktorý tam uzrel svetlo sveta 29. júna 1942.
V roku 1965 začal hrať futbal za Podbrezovú a od leta 1967 žije a tvorí v Brezne. Život sa s ním nemaznal. Rozvod, smrť manželky, dcéry, zákerná choroba, ktorá ho vyradila z aktívneho športu – to by mnohých položilo na lopatky. On sa však z rán osudu pozviechal a systematicky sa začal venovať umeleckej tvorbe, hlavne koláži. Ešte ako aktívny športovec sa stal členom slovenskej aj európskej únie karikaturistov, je zakladateľom a prvým predsedom známeho Klubu amatérskej výtvarnej tvorby so sídlom v Brezne. Je autorom stoviek aforizmov, epigramov, bájok, fejtónov a poviedok, ktoré vysielal rozhlas a boli uverejnené v rôznych periodikách. Ale jeho doménou je koláž. Čo to ta koláž vlastne je? Pôvodne to bola výtvarná technika surrealistov inšpirovaná kubistickým objavom, ktorý spočíval v kombinácii rozličných materiálov zakomponovaných do obrazu. Výtvarné formy koláže sa musia zjednodušovať a musia sa vypracúvať symbolicky, v náznakoch. Montáž koláže, či už papierovej alebo textilnej, sa preto vyznačuje symbolikou, náznakom a grotesknosťou tvarov a foriem, ktoré vznikajú neobvyklým spájaním rôznych častí vystrihnutých obrázkov. Vytvárajú sa tak obrázky nové, ktoré v novom obrazovom celku nadobúdajú aj nový význam a zmysel. Pri tvorbe koláží sa uplatňuje aj výrazná nadsádzka, cč je typické aj pre Ernesta Svrčeka.
S ostrovtipnými kolážami Ernesta Svrčeka sa čitatelia stretávajú v domácich i zahraničných časopisoch a novinách, dnes v internetových novinách Humorikon a na jeho výstavách. Ernest Svrček má na konte bezmála už vyše šesťdesiat samostatných autorských výstav, z nich bezmála dvadsať bolo v zahraničí (mimo iných, Poľsko, Česko, Francúzsko, Maďarsko), na ktorých získal množstvo čestných uznaní a ocenení. Jeho koláže sú nielen originálne a netradičné, ale aj humorné, akoby sa vysmievali z úbohosti a malosti človeka. Svojim umením obohatil Ernest Svrček slovenskú karikatúru i koláž a dal im novú tvár.
Želáme Ernestovi Svrčekovi v mene Humorikonu aj v mene jeho priateľov a priaznivcov do ďalších rokov veľa zdravia, optimizmu, ostré nožnice a brilantné nápady pri ďalšej tvorbe. A samozrejme, patrí mu poďakovanie za jeho tvorivé úsilie, ktorým robí dobré meno nielen mestu doma, ale aj v zahraničí. Viceprezident Českej únie karikaturistov zhodnotil doterajšiu tvorbu autora tak, že viacerým neprajníkom z toho dosť dlho šumelo v ušiach. A vďaka Ernestovi Svrčkovi sa stala i okrajová koláž súčasťou hlavného prúdu vtedy československej cartoonistiky. Ak berieme do úvahy diela českých majstrov Štěpána a Hoffmeistera v kontexte s protagonistami európskej, ba i svetovej koláže, tak Ernest Svrček sa medzi touto elitou nestratý! Na druhej strane je to pre neho aj veľký záväzok do ďalšej práce. Na 24. ročníku svetového salónu karikatúry v tureckom Istanbule sa dostal ako jediný náš kolážista do knihy vydanej z 200 najlepších prác tohto podujatia. Predstavilo sa na ňom 1218 autorov z 91 krajín s viac ako 6000 obrázkami. V Kremnici, na populárnych „gagoch“ doteraz vystavoval šesťkrát, kde v tematickej súťaži karikaturistov na tému Klaun získal prvú aj druhú cenu a tiež Čestné uznanie a bol prijatý na audencii u primátora mesta. Na 14. ročníku Zlatého súdka v Prešove, v karikaturistickej súťaži na tému Pivo získal Čestné uznanie. Z tohto, v celom humoristickom svete dávno dobre známeho podujatia, má doma už aj Grand Prix (2000) a ešte jedno Čestné uznanie, hneď z 1. ročníka (1995). Ako povedal, chce sa naďalej sám prebíjať súčasným zvlčilým svetom. Vie, že to nebude špacírka ružovým sadom, ani nie blúdenie s jedným padnutím na nos, avšak už bez štandardnej cudzej „ochote“ a pomoci nehodí „nožnice do žita“ a bude tvoriť ďalej – povedal nám na záver našej návštevy umelec a dodal: – Pracujem systematický a takmer nepretržite. O svojich plánoch a predsavzatiach však zásadne dopredu nehovorím. Možno z poverčivosti…
Prinášame výber z niekoľkých jeho starších, prahom zapadnutých koláží:

Ernest Svrček

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.