Dnes aktuálne František Bojnuičan

Curricuum vitae a z jeho tvorby

Prvú kresbu mu uverejnili v roku 1976 v podnikovom časopise. Bola to pre neho veľká motivácia, povzbudenie.
Postupne, od roku 1979 sa jeho dielka i diela (obrázky) dostali aj na vážnejšie a významnejšie súťaže a výstavy. Následnej prezentácii karikatúr v renomovaných časopisoch a novinách, predchádzalo prispievanie do rôznych regionálnych novín. Samozrejme, sporadicky, ak zvýšil čas…
František Bojničan mal doteraz bezmála dvadsať samostatných výstav a o krem toho sa ako spoluautor zúčastňoval aj na kolektívnych výstavách, konkrétne v Brne, Trnave, Hlohovci, Pezinku a v Banskej Štiavnici.
V roku 1992 mal prvú väčšiu výstavu spojenú s vernisážou. V tom istom roku sa stal jeho „krstným otcom“ medzi humoristami známy, dnes už nežijúci karikaturista z Nového mesta nad Váhom Miro Ďurža, s ktorým o rok neskôr zorganizoval spoločnú výstavu. K tomuto termínu sa viaže aj vznik „Považského štvorlístka.” Istý čas bol členom Združenia karikaturistov na Slovensku – „FORMÁT“, od jeho založenia v roku 1990 až do jeho zániku, v roku 1994. V súčasnosti je členom združenia karikaturistov “UZOL” a patrí k už spomínanému a humoristickej obci i časti verejnosti známemu „Považskému štvorlístku“ karikaturistov (Haring, Pavlík, Ďurža, Bojničan). František Bojničan je aj členom Združenia výtvarných umelcov Západného Slovenska a zakladateľom ako i hlavným organizátorom pravidelného a tradičného bienále kresleného humoru „Fraštacký tŕň“, ktorý organizujú pravidelne sa spoločne v Hlohovci.Zaujímavé, že bohatšia je jeho účasť na výstavách v zahraničí, ako doma. Od roku 1987 vystavoval svoje obrázky v Belgicku, Brazílii, Bulharsku, Česku, Francúzsku, Japonsku, Juhoslávii, Kórei, Mongolsku, Mexicu, Poľsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Taliansku, Turecku, Ukrajine, USA a v bývalom ZSSR.
Samozrejme, takáto účasť na výstavách sa nezaobíde ani bez ocenení. Získal ich v Prahe, v Turecku, ale aj doma, v rodnom Slovensku. František Bojničan patrí medzi aktívnych, kmeňových prispievateľov. Je jedným zo zakladajúcich členov „KNP“ (Klub nespravodlivo plešatých). Po skončení aktívnej pretekárskej činnosti na atletických dráhach si udržuje kondíciu jazdou na bicykli, plávaním a hrou v kolky. Rád jazdí na motocykli, fotografuje a samozrejme kreslí. Najnovšie sa dal na chatárčenie. Za svoje výtvarné diela (aj fotografie) dostal viacero ocenení, z toho za karikatúry tri desiatky.
Fero Bojničan vydal v roku 2002 prvé CD-čko kresleného humoru na Slovensku s vyše dvesto obrázkami (karikatúrami), čiže je priekopníkom tohto druhu umenia.

Prinášame niekoľko karikatúr z jeho CD-čka:

 

 

František Bojničan

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.