Dnes aktuálne humorista Peter Rázus kalokagathický hypochonder

Vážené priateľky, priatelia a fan klub kresleného humoru! Čas v presýpacích hodinách, pozastavil pandémiu COVID 19, potvrdil kĺzavý medián a ja očakávam inverzný proces, kedy sa piesok vráti k odsýpajúcej sa osobnosti kalokagathického hypochondra. V diaľke doznieva pochod morálne padlých revolucionárov a zo záznamu sledujeme odvážneho motýlieho hasiča…Zatlieskajme im…(Nerozumiem síce tomu, čom som napísal, ale znie to v médiách dadaisticko vznešene pre prostý ľud, i nás, budúcich tajomných iluminátov).
Galéria kýchaní mozgu a Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove vás prostredníctvom Humorikonu pozýva na e-výstavu kresleného humoru, ktorá je prístupná od 22. apríla 2020 vo virtuálnej galérii. Dobrodružné povahy sa môžu prísť pozrieť, už bez rúška, na neoficiálne otvorenie výstavy do Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove a to 10. 06 . 2020 o 18.00 hod. – humoroterapia – pod názvom Kresleným humorom proti pandémii. Výstava potrvá do 31. 8. 2020.

Plagát
„Humoroterapia je mimoriadne účinná kombinácia zdraviu prospešných látok, ktorú viete predpísať sami sebe aj svojim priateľom. Jej účinok je pre zdravie celého sveta mimoriadne osožný aj napriek závažným diagnózam. V dnešných časoch môže slúžiť aj ako posilňovanie imunity pred pandémiou koronavírusu. Neexistujú žiadne nežiaduce účinky, len koncentrácia pozitívnej energie, ktorá vám pomôže nájsť rovnováhu a optimizmus.“
Týmto vás Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) v spolupráci s prešovskou Galériou kýchania mozgu (GKM)  pozýva na e-výstavu kresleného humoru 25 karikaturistov z celého sveta, ktorí sa v ostatnom desaťročí zúčastnili medzinárodnej súťaže kresleného humoru Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť. Každý z autorov je zastúpený 3 dielami, spolu je tak vystavených 75 karikatúr. E-výstava nadväzuje na Projekt Humoroterapia – sériu výstav kresleného humoru, ktoré pravidelne realizuje Galéria kýchania mozgu (prostredníctvom Prešovskej rozvojovej agentúry) od roku 2015.
UK PU už niekoľko rokov spolupracuje s GKM a pravidelne organizuje tematické, skupinové aj individuálne výstavy velikánov svetového humoru, ktoré sú vítaným estetickým aj intelektuálnym osviežením univerzitných priestorov.
Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu, kedy knižnice môžu poskytovať len elektronické služby a čitatelia ich nemôžu fyzicky navštevovať, sa organizátori výstavy Peter Haľko (riaditeľ UK PU) a Peter Rázus (kurátor GKM), rozhodli od 22. apríla 2020 sprístupniť karikatúry aspoň vo virtuálnom priestore. Výstavu je možné si pozrieť ako fotopublikáciu vo virtuálnej galérii Univerzitnej knižnice PU (https://arte.pulib.sk/#/document/public/2020042200001) alebo na portáli YouTube ako videoprezentáciu (https://youtu.be/WbHS2VouK3A).
Virtuálna kolekcia je zostavená prevažne z tvorby zahraničných autorov, ako sú napr. M. Miloradovic, H. Cebula, V. Kazanevsky, G. Katz, M. Barták, P. Matuška, M. Parra a ďalší, ale zastúpení sú aj domáci umelci: R. Visokai, R. Repický alebo bardi slovenského humoru Ľ. Kotrha a M. Sliacky.
-Chceli by sme v tejto vypätej atmosfére ľuďom ukázať, že existuje tiež virtuálna sebaobrana pred pandémiou, ktorá sa prejavuje aj v kreslenom humore. Nie je to žiadne bagatelizovanie, je to zobrazenie situácie neznámeho ohrozenia, ale aj nádeje a optimizmu – je to akýsi duševný cholagol. Kreslených vtipov rôznej kvality kolujúcich po internete je teraz veľké množstvo a napríklad ukrajinský autor a teoretik kresleného humoru Vladimyr Kazanevsky nazval tento stav Corona Cartoons – uviedol Peter Rázus kurátor výstavy Galéria kýchania mozgu  (s skratke GKM).

Kresby individuálne:

Kurátor výstavy Peter Rázus,

kalokagathický hypochonder

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.