Dnes aktuálne Ivo Mijo Andric

Home / humor / medzinárodný časopis humoru a satiry granátového jablka / Ivo Andrić Mijo / views / knižné recenzie / recenzie / satira / Pomegranate / sipak.rs / Zlatý rez /LIVE Mijo Andrić: MALE ohľadom na veľký WORK
IVO MIJO ANDRIĆ: MALÉ MYŠLIENKY PRE VEĽKÉ PRÁCE
Šipak 

Ivo Mijo Andric    Recenzia knihy – Stojí za prečítanie…máme sa čo učiť…príklad hodný nasledovania…

MALÉ MYŠLIENKY ZA VEĽKÉ PRÁCE

GOLDEN CUT , Zborník združenia chorvátskych aphoristov a humoristov, UHAH, Záhreb, 2019.

Po tichu, ktoré trvalo viac ako dve desaťročia, bola v Chorvátsku založená a zaregistrovaná prvá Asociácia chorvátskych aphoristov a humoristov – UHAH. Združenie bolo založené asi dvadsiatimi prominentnými aforistami, ktorí po celé desaťročia konali samoúčelne a v určitej miere nezákonnosti, publikovali svoje diela na stránkach miestnych novín a vzácnych časopisov, ktoré na ich stránkach postúpili určitý priestor pre tento druh kreativity. Títo usilovní tvorcovia a dediči humoru a satiry príležitostne vytlačili vlastnými prostriedkami nejakú knihu alebo brožúru, aby urobili spoločnosť príliš vážnou, politizovanou a ekonomicky zdevastovanou, že aj oni existujú ako kultúrny a umelecký fakt v zrkadle národného ducha.
Medzitým, ak v ich domovskej krajine av krajine chýba tvorivý priestor, tucty etablovaných chorvátskych aforistov umiestnilo svoje diela na stránky vtipných novín a časopisov v susedných krajinách, regióne a mimo neho. Popri tom získali za svoju oddanú prácu ocenenia a významné medzinárodné ocenenia.
Založením Združenia chorvátskych aphoristov a humoristov sa vytvoril organizačný rámec na ďalšie potvrdenie tohto typu literárnej tvorivosti aj v domácich oblastiach. Program UHAH predpokladá početné činnosti, ktoré by v nasledujúcom období mali obnoviť dôstojnosť humornej a ahoristickej kreativity, ktorá sa od vojny posunula späť na okraj kultúrnych a duchovných udalostí. Zároveň, kvôli všetkému, čo sa mu stalo od začiatku deväťdesiatych rokov do súčasnosti, by sa mali obťažovaní ľudia vracať k tvári úsmev a veselosť v ustarostených očiach a pohľadoch.
Prvým krokom na tejto dlhej a dlhej ceste k obnove humoru a satiry medzi Chorvátmi bol koniec minulého roka vydaním zbierky Zlatých glóbusov. Zásluhu na tom majú redaktori: Josip Balasko, Dragutin Loncar, Tomislav Supek, Miroslav Vukmanic a Mladen Vukovic. Každý z nich prispel svojím vlastným spôsobom k tomu, aby Zlatý rez dostatočne ostro a nešťastne čelil sociálnym odchýlkam a všetkým druhom nezrovnalostí, ktoré trápia začarovaní Chorváti. Rozhodujúcou bola samozrejme tvorivá a podnikavá úloha agilného Tomislava Supeka, ktorý zabezpečil, aby sponzori poskytli potrebné finančné prostriedky na zverejnenie zborníka UHAH prostredníctvom sponzora.
Na stranách zborníka sa nachádza viac ako 700 aforizmov napísaných z mysle a pera 24 zastúpených autorov. Ide väčšinou o aforizmy vytvorené v posledných rokoch, ktoré sa zaoberajú aktuálnymi témami deformovanej sociálnej reality a inými nositeľmi negatívnych a deviantných javov. Vo svojich humorných úvahách autori využívajú všetky takmer dostupné lexikálne prostriedky a výtvory, od irónie ako najmiernejšej formy myslenia a humoru, cez alegóriu, metaforu, nadsázku, paradox a sarkazmus ako konečný prostriedok sprostredkovania hlbokých jazykových stavieb a akrobacie.
Preto moderátor tejto zbierky IM Andrić, ktorý je abecedne umiestnený na titulných stranách, vo svojom aphoristickom predstavení povie a napíše, že … „Iba ostražitý sen škaredé sny.“ Pridajte si krátko: „Ako sa výstrel stráca, je to najvzdialenejšie, čo počujete.“ Na konci svojej prezentácie bez zákruty povie: „ Lepšie prehrať vojnu ako mier!“ Pri hodnotení práce vlády aphorista Josip Balasko ironicky poznamenáva, že … „ Najhoršia je vláda, ktorá pripravuje najviac jedál zdarma“. Potom dodá, že každý … „Kto ukradne Božie dni, je nútený ukradnúť.“ A toto nie je miesto, kde tento príbeh končí, pretože … „Ten, kto hľadá pravdu vo víne, zistí, kedy sa vzbudí.“ podľanázor Svetislava Biljanoviča na základe doterajších skúseností „ Mnoho nových metrov nás privíta v podzemí“. A predovšetkým, pretože v našej krajine … „ Dočasné riešenia vydržia najdlhšie.“ Biljanovič vo svojich záverečných poznámkach k politikom hovorí: „ Buďte výreční.“ Vzhľadom na život človeka z pohľadu Splitu Jozo Čizmic uzatvára: „ Život je dráma, v ktorej neexistuje všeobecná skúška“. Podáva stručný aphoristický prehľad o našej nedávnej minulosti a vo svete súčasnosti a budúcnosti a vyjadruje svoju pacifistickú pozíciu jednou vetou: „ Vo vojne je prstom osudu ten, ktorý je na spúšti.“Pokles ako aj stúpanie začína prvým krokom … ale zlým smerom “. Varuje všetkých tých, ktorí sú na svojom pracovisku neopatrní, a povedal: „ Ak vás váš nadriadený nasmeruje, vývoj situácie bude závisieť od toho, aký strelec je.“
Na rozdiel od vyššie uvedeného a citovaného rozsudku Jandra Drmić, ktorému Boh ako trest dal talent na písanie aforizmu, sa zaoberá predovšetkým náboženskými otázkami a hodnotí, že „ Chorvátsko je také katolícke, že jeho hospodárstvo leží na kolenách“. Ako alternatívu spásy alebo spôsob, ako prekonať celú krízu, ponúka Drmić jednoduchý zasvätený recept, ktorý je preložený do chorvátskeho jazyka: „Prečítajte si sväté knihy. Nebudete činiť pokánie “. Dragutin Dubravcic si myslí, že to isté je pre koho „ znalosť je všade moc okrem politiky“. Z tohto hľadiska „ ideálny štát – bez politikov“. Ivan Dujmovic vysvetľuje vyššie uvedené tvrdenie tvrdením, že je to tak preto, že: „Mnoho vstupuje do malých dverí – tie veľké sa zatvárajú “. Dodáva, že všetko ide s nami … „ Podľa zákona – pokiaľ sme sa nedohodli inak“.
Rozdelený humorista Nađan Dumanić myslí vážne v oblasti ľudských práv a slobôd médií. Takže pre neho „ zviazané ruky spravidla uvoľňujú jazyk“ a kričia všetky ústa … „Sloboda tlače sa meria počtom zadržaných novinárov“. „Správnou“ politickou logikou väčšia sloboda tlače, kde je viac uväznených novinárov! Známy jednosmestný aforista Zlatko Garvanovič uvažuje na podobnom pozadí. Aj keď si cení múdrosť, zároveň varuje, že v súčasnosti je to nebezpečný jav, pretože: „ Každý je zasiahnutý širokozrakým človekom“. Ale za to je štát a cirkev, ktorá rýchlo a efektívne vybavuje všetky účty … „ Keď štát odpustí dlh, Cirkev odpustí odpustenie.“ “
Známa herečka na dôchodku a aktívna aforistka Zdenka Hersaková v 90. rokoch prešla z čítania románov na písanie aforizmu, hlavne preto, že… „ V románoch sa aforizmus siaha cez stovky strán“. Až za starých čias našla odpoveď na svoju dlho položenú otázku vo svojom domove dôchodcov, Zdenko: „ Neviem, kto som? Odpoveď na túto otázku znie: „Ale viem, kto nie som!“ Mladší Drazen Jergovič, ktorý bol medzi chorvátskymi aforizmami juniorov už menej ako 40 rokov, sa priznáva: „ Som naivný, ale nie som maliar“. Nebolo by to také zlé, keby na ňom aforizmus nepokračoval: „ Mám niečo v hlave, ale tanier je stále prázdny“.Našťastie Drazen, podobne ako iní autori, nežije z aforistických myšlienok, ale z konkrétnej práce na pracovisku.
Chorvátsko-bosniansky odpadlík Ivan Katic si včas uvedomil, že dokáže prežiť písanie, ale nedokázal prežiť, a rovnako ako stovky tisícov ďalších múdrych išiel včas do Nemecka a tam, zatiaľ čo hovoril sušienky, si uvedomil, že … “ Pomalé čítanie urýchľuje myšlienky. Nakoniec jednoducho dospel k záveru, že aj my „ by sme mohli byť úspešnejší, keby sme vždy chceli, čo by sme mohli“. Zdanlivo jednoduché, ale pre mnohých ťažké. Pre Zoricu Krznar-Blagec to nie je nijaký osobitný problém, pretože tvrdí, že … „ Najväčšie pravdy možno mlčať.“ Naši ľudia by povedali: „ticho je zlato“. Zorica ďalej dodá, že každý je „dobrý učiteľ, ak sa ostatní poučia zo svojich chýb“ . múdro,
To, že chorvátske ženy vedia, ako hlboko premýšľať a krátko hovoriť, potvrdzuje Splitka Tonka Lovric. Podľa jej pozorovaní: „ Tí, ktorí ju počúvajú, hovoria najviac“. A čo keď nemôžem počuť za svojím slovom. Pre tých, ktorí nevedia, čo nuda bude mať Tonka jednu krátku otázku a ešte kratšiu odpoveď: „ Doposiaľ ťa to zabíja? Zabite ju prácou! Žiadny priestupok, prosím! Pretože, podobne ako Danica Majnarić, ktorá poznamenáva, dnes „križujeme viac v obchodoch ako v kostoloch“. Nakoniec nám pani Majnarić pripomína, ako žijeme v modernej dobe a ako… „ Máme všetko na diaľkové ovládanie, dokonca aj na súši“. Aferim, ako by povedali jasní a pracovití Bosňania.
Známy spisovateľ a aforista Boris Nazansky sa zaoberá predovšetkým sociálnymi témami a hlavnými dilemami, ktoré život znamená. Vo svojich aforistických úvahách opodstatnene kladie otázky v štýle južného Hamleta: „ Ako si pripútate pás, zatiaľ čo držíte nohavice na tyči?“ Na tieto a podobné otázky Nazansky dáva logické odpovede v štýle: „ Masky klesli, nikde s čistými lícami.“ Alebo … „ Ľudia s kalenými rukami nie sú za to, aby hovorili v rukaviciach.“ Nakoniec: „ Platy sú na plač, ale za čo si kúpite toľko obrúskov?“ , Spisovateľ Ivan Pavkovic sa väčšinou venuje vojnovým témam a trilémom, preto hovorí a píše: „ Dôvod kapituluje pred začiatkom vojny.“ A potom uveďte, že … “A poukážte na to jednoduchým, ale ďalekosiahlym vyhlásením: „ Politika je … veľká nevyhnutnosť“. A je známe; a prečo a pre koho!
Živko Prodanovič tiež bližšie vysvetľuje svoje názory na spoločenské odchýlky vo svojich aforizmoch. Odchlpené literárne jazyk Pripúšťa, ako …, Korupcia je najvyšším prejavom demokracia – nie je záujem ani náboženstvo, ani politické vyznanie, farby pleti, pohlavia … ‚ Tvrdí, že slová … “ Obecný úradníci neustále hrozí, že rozliať kávu v mozgu. Na záver dodáva: „ Ticho je zlato. A môže to byť ticho aj v eurách. “ Ak si myslíte, že nie, obráťte sa na tých, ktorí hľadajú stavebné povolenie. Alebo … napríklad pracovať. Slavónsky múdry muž, deväťdesiatročný pan Vladimír Reskovic Panónsky, sa nerozpúšťa veľa slovami, ale brilantne zasiahne cieľ. Tak okrem iného zistí, že … „ Všetko sa deje, keď berieme“ … že je…„Vždy si prehltni v krku“ … áno … „ Aj keď sa hanbím, bude úprimnosť“ … a to … „Naši politici sú skutočnými marxistami. Každý z nich má svoj vlastný kapitál. ““ Každý, kto tomu neverí, by sa mal pozrieť na majetkové karty domácich úradníkov online.
Viac ako pol storočia a desať rokov píše Tomislav Supek aforizmy ako dotyk osobného myslenia o všetkom, čo ho obklopuje, a že počuje zo spoľahlivých zdrojov. Takto vznikol jeho literárny seriál s názvom Croatian Hauntings, z ktorého vyťahujeme iba niekoľko destilátov myšlienok ako ilustráciu jeho aforistických úspechov, ktoré boli označené medzinárodnými oceneniami. Podľa destilovanej definície Supeka je „ aforizmus skratkou k pravde“. A nie je čo pridať alebo odpočítať. Ale je tu niečo na čo sa opýtať a premýšľať o aforizme … „ dilema moderných matiek: strava alebo dieťa? Ak nájdete správnu odpoveď, vráťte sa. Toto je cena. Ale neponáhľajte sa. Pretože ak ste príliš rýchly, „ lepší zajtra môže zostať za vami“. Na rozdiel od mnohých iných musí byť aforista večný optimista a … ak už je ateista, musí zajtra veriť v lepšiu. Aspoň podľa Supekovho receptu: „ Zajtra verím v lepšie. Beriem lieky pravidelne. “ Keby to nebolo pre to, z čoho by mala lekáreň bohatý život a lekári by na svoje náklady išli na konzultácie a sympóziá?! Aforista Zlatka Tomica sa nebojí, pretože pripúšťa … „ Múdrojší je, keď sa zbláznil .“ Okrem toho otvorene a zreteľne komunikuje s ostatnými: „Na prácu na sebe nepotrebujete lešenie.“ A v štýle ministra poľnohospodárstva sa stáva … „Čas je zrelý, poďme sa spolu.“
Po Supkovom nástupníctve nasleduje aj Miroslav Vukmanič, ktorý začína svoju aphoristickú expozíciu definíciou: „ Aforizmus je úsmev mysle.“ Pokračuje krátkym, vtipným poetickým pocitom: „ Zlaté ruky nehrdzavejú“. Potom … ‚ Predané duše nasýtili trh‘ … ‚Bohatí sú tiež šírení na cintoríne.‘ A poukazuje na aforizmus: „ Krútené rukávy sú už dávno z módy. „Mladen Vukovic uzatvára aforistické série odrezané Zlatým rezom výberom svojich nedávnych krátkych, ale hlboko poučných vtipných diel. S odvolaním sa na predvolebné sľuby politikov jednoducho zhrnie: „ Keď nám zasľúbili kopce a doliny, znamenalo to Golgotu a Údolie sĺz.“V súvislosti s hospodárskymi výsledkami novej starej spoločnosti dospel k záveru, že … „ Ani divoký kapitalizmus nie je imunitný voči besnote.“ Svoje ekologické myslenie formuje do krátkeho a inštruktívneho aforizmu, ktorý stručne a zreteľne uviedol: „ Ak šetríme vodu, bude k nám prúdiť med a mlieko.“ Nakoniec, ako námraza na ahoristickom torte, namiesto zapaľovacích sviečok kladie myšlienku: „ Každý počul, že má tichú pravdu.“
Lepšie myšlienkové skalpely pre Golden Cut sa v domácej aj zahraničnej literatúre ťažko nájdu. Nemalo by sa od neho pýtať, pretože je konečným odporúčaním na čítanie tejto hodnotnej a dlhodobej knihy.
Ivo Mijo Andric

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Kupecký
Milan Kupecký
4 years ago

Tento text a vôbec knihu b si mal prečítať každý, komu sú humor a satira blízke a nielen profesionálni humoristi, ktorých je na Slovensku čoraz pomenej čiže aj tento druh umenia ubúda. Hlavne, že máme plný bachor (bachor=brucho). Žiaľ, vulgárne povedané, nechceme byť múdrejší, ale stačí nám byť hlupákmi. Takých je veľa, akých tvorí pomyselné stádo baranov.. milan kupecký