Dnes aktuálne Ivo Mijo Andric

SATIRA SATIRE ALE NEZATVORENÉ

Marko Grgicevic: SATIERS O MNE HOME, Genesis, Záhreb

S veľkým oneskorením som našiel v mojej chaotickej knižnici knihu o aforizmoch už mŕtveho Marka Grgiceviča za život námorníka z Pula, ktorý odišiel do dôchodku. Volá sa Satiri nad mojou vlasťou. Názov mi spočiatku pôsobil zdĺhavo , takže som najskôr prečítal krátku životopis napísanú perom editora Miroslava Vukmanića. Narodil sa v roku 1937, písomne sa venuje asi tridsať rokov, pričom v roku 2015 opúšťa svet. Veľa svojho života nenapísal. Za to, čo čitateľom prišlo, získal na Medzinárodnom festivale humoru a satiry v Slavonskom Brode zlatú plaketu. V každom prípade si zaslúži, aby som bol úprimný, nebolo by to možné. Kvôli všetkým knihám o aforizmoch, ktoré som doteraz čítal od chorvátskych autorov Satira nad mojou vlasťouje najobľúbenejšou knihou satirického aforizmu napísanou bez vlasov na jazyku a ostrosti, ktorá prekonáva aj slávneho holiaceho strojčeka Sevilla.
Takmer všetky vymenované aforizmy s viac ako 600 satiricky rozoberajú slabosti a nedostatky chorvátskej spoločnosti, štátu a jeho významných jednotlivcov a neobchádzajú široké masy, ktoré prežili stáročný sen svojich šľachticov, že majú svoj vlastný štát podľa medzinárodných štandardov. komunitu a teóriu, ktorú som pred 50 rokmi vyučoval na politologickej fakulte. Marko Grgicevic sa odvážil urobiť ahoristicko-satirickú analýzu všetkého od prechodu od systému jednej strany socialistickej samosprávy k viacstrannému kapitalistickému vytvoreniu moderného globalizovaného typu vládnutia Európy a sveta v ére novozaloženej demokracie politického pluralizmu. Krátke obdobie suverenity, takmer dve desaťročia, od vstupu do EÚ bolo nahradené dirigentským obuškom z Bruselu, takže sen o úplnej nezávislosti po tom, čo sa vynoril z nenávisti mnohých SFRY, sa stal nočnou morou pre všetkých prísažných panovníkov. Populárne príslovie „aké milé dieťa, to sa jej stalo“ sa rýchlo dostalo pod zástavu eurointegrácie, tj. rozšírenie EÚ na východ a na juh. Bolo to, akoby to nebolo známe alebo by sa mohlo vedieť pred rozpustením troch federálnych štátov v tejto časti sveta. Satirickí aphoristi o pôvode by to povedali najkratším spôsobom: Vykonali to majstrovsky – USA alebo nikdy!
Marko Grgicevic, pokojný so svojou dušou, si toho bol vedomý a včas varoval svojich satirických jazdcov o všetkom, čo sme vynechali a o tom, čo by sme nechali mocenstvám zo západu, ktoré uctievajú Boha, ale nepýtali sme sa ho, alebo prečo mali zo strednodobého a dlhodobého hľadiska. plány. Najlepšie to potvrdzuje skutočnosť, že EÚ vstúpila do Bosny a Hercegoviny v roku 1995 a že ani Bosna a Hercegovina nepristúpi do EÚ na nasledujúcich 20 rokov. To tvrdia zlí proroci a európska byrokracia to potvrdzuje iba mlčky. A ani oni, ani krajiny, ktoré vstúpili do tej istej EÚ v 21. storočí, nedostali kompenzáciu za novo liberalizovanú Britániu, bez ohľadu na to, ako sa to môže geograficky zdať.
Nehovoriac však o úvode, vraciam sa k Satirimu cez svoju vlasť , ktorý režíroval aphorista Marko Grgicevič. Na úvod tohto prehnane narážajúceho, alegorického, ironického, hyperbolického a satirického čítania citujem prvý aforizmus, v ktorom autor oslovuje svojich krajanov slovami: Chorváti, vaše sny nemožno dosiahnuť spánkom. A tí, ktorí spali v čase, sú napomenutí vetou: Ľudia sú varovaní, aby sa nezdržiavali svojich názorov. Bude toto varovanie piť vodu alebo ju osviežiť svätou vatikánskou vodou, ktorá ukáže desaťročia a storočia pred nami. Autor k tomu všetkému vyjadril aphorizmus o Haagskej hodnote: Ak ma vezmú do Haagu, vyznám všetko, len aby ma neprivedú späť.Niektorí sa vrátili, ale vďaka charitatívnemu štátu, o ktorý vo všeobecnosti bojovali, sa nemôžu sťažovať . Ani za roky strávené v tom istom Haagu, ktoré boli prepísané oslobodením. A preto má odpadlík svoje zdôvodnenie, v ktorom chváli strýka Sama: Ameri pomáha chudobným po celom svete. Robia jej spravodlivosť. Z tohto dôvodu „Long Live Croatia“ – zvolal ten, kto chcel zostať v anonymite. Tento druh vzplanutia lásky k vlasti je pochopiteľný, keď je známe, že je to naša krásna krajina, a keď … Keď sú malí, Chorváti nasávajú svoju matku. Keď dorastú, nasávajú veslá. Grgicevic, ktorý si to je hlboko vedomý a dokonca veľmi sklamaný z neskoršieho vývoja situácie v krajine, oslovuje mladých kolegov ďalekosiahlou radou:Prvý tip pre mladého spisovateľa: ak ste sa narodili v Chorvátsku – napíšte!
Politika je našou vďačnou témou pre satiristov, preto jej ani Marko, ani nič, nie sú zaviazaní. Vo svojom prístupe k aphoristickej reči predstavuje niekoľko téz pre hlboké myslenie. Okrem iného hovorí: Vo svete sú politici často zapojení do zločinu; iba v nás sú zločinci zapojení do politiky. Myslím, že z tohto dôvodu: Naša vláda nemôže viesť inteligentnejšiu politiku. Funguje to podľa svojich schopností. Je logické, že … Naša vláda neopustila svoje obyvateľstvo. Stále to stláčate! Toto a také .. Moc prenasleduje iba drobných zlodejov. Pripomínajú jej začiatok. V dôsledku toho, podľa aforistu: V našej krajine máme veľa chaosu, ale zločin je organizovaný. Pre pohodlie môžeme použiť aforizmus:Predseda vlády je pre nás ako otec. Stále nám rozpráva rozprávky. A otcovská láska nie je pre hádzanie. Najmä ak sa vysiela vo verejnej televízii, ktorú by sme radi pozerali a stále menej ju počúvali.
Pokiaľ ide o pupočné spojenie medzi politikou a televíziou, aforizér to vysvetľuje takto: Platy poslancov sú vysoké. Televízne zabávače sú všade na svete dobre platené. Dôležitosť televízie sa zdôrazňovala najmä počas vojny v krajine. V tom čase … Chorváti mučili zajatých Srbov a moslimov. Boli nútení sledovať chorvátske televízne spravodajské programy. Televízia je mocným prostriedkom propagandy pre skutočné a nereálne, o čom svedčí aj aforizmus, v ktorom autor hovorí: Cestoval som po celej Európe, nikde však nie sú ľudia lepšie nažive ako v našej televízii.
Chorváti okrem toho, že sú hlavnou témou, sú tiež vďačným cieľom za satirické šípy Grgičeviča. Pretože je ich súčasťou, neváhal povedať, čo je a čo si o nich myslí. Takže okrem iného prepíšem tieto aphoristické črty Chorvátov:Dajte chorvátskej autorite a vy sa o ňom dozviete, čo o sebe nevie; Ak postaví dom štýlu, niet divu, že medzi Chorvátmi je toľko ľudí bez domova; U týchto občanov Chorvátska je moc na koni; Chorváti sa vrátili do Európy. Hneď po vianočných a silvestrových sviatkoch; V Chorvátsku sú aj spravodliví občania. Ale to je ich problém; Chorvátsko je raj na zemi. Ale Chorvát ako Chorvát – naučil sa peklo; Pre nás nie je zima, pretože horí na našich nohách; Akonáhle sa Chorváti preskupili, začalo sa vreckovanie; Mnoho Chorvátov prišlo o hlavu vo vojne kvôli tým, ktorí ju nemali v mieri; Mladí Chorváti sa zdráhajú vstúpiť do povolaní, pretože musia štrajkovať neskôr; Verní Chorváti chodia spať s kurčatami. Neverný s mačkami.!
Aby sa ukázalo, že odpadlíci a satirici iba na úkor štátu, úradov a národov, citujem aj niekoľko jeho aforizmov napísaných na jeho vlastný účet. Začnem tým, v ktorom pripúšťa: Rád sa najímam v spoločnosti. Preto jím v kuchyni polievky. Potom, keď som otvoril obe oči, videl som, že som slepý; Neviem, čo by som dal, keby som mal niečo; Nebol som „pre“, preto som za tým; Môj život je tanec. Tancujem tak, ako ma milujú ostatní; Zatiaľ čo ostatní štekajú, žijem život psa; Som dobrý katolík. Tiež sa postím, keď nemusím; Aby som žil ako človek, začal som žobrať; Som nevyliečiteľne chorý. Bol som nakazený politikou; Som hovorcom strany. Ak mi klamú, klamem vám; Bubnoval som a zostal nažive. Takto vyzerá demokracia v nás.A konečne ďalší pravý, ktorý sa stal skutočnosťou 2/20/2015. Komunizmus som nezažil a kapitalizmus neprežijem!
V ten deň nás po celý čas opustil dobrý človek a vynikajúci aphorista a satirista Marko Grgicevic. Zanechal nám veľkú knihu Satiry mojej vlasti, o ktorej som presvedčený, že bude žiť rovnako ako ľudstvo. Nechajte svoju slávu a vďaka patrí nášmu dobrému Markovi.
Ivo Mijo Andric

————————————————————————————————————————————————————–

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

—————————————————————————————————————————————————————-

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.