Dnes aktuálne Jozef Tinka

Nové Mesto nad Váhom sa stalo postupne baštou slovenského humoru a satiry

STRUČNÝ PREHĽAD HISTÓRIE NOVOMESTSKÉHO OSTŇA

Ako sme už informovali, V Novom meste nad Váhom sa nedávno konal jubilejný, v poradí už dvadsiaty ročník humoru a satiry – bienále Novomestský osteň na tému HUMOR JE ŽIVOT. Zároveň bola zriadená stála Galéria umenia, ako jediný stánok tohto druhu na Slovensku (!). Pôvodná myšlienka sa zrodila v debate medzi dvoma kamarátmi – Vladimír Pavlík vtedy kreslil pre viacero časopisov kreslený humor a Jozef Tinka, ktorý bol v tom čase mládežnícky aktivista a chcel priniesť do novomestského kultúrneho života mladých ľudí niečo originálne. Vladimír Pavlík navrhol skúsiť výstavu kresleného humoru a satiry.
Ako experiment v roku 1981 spolu zorganizovali výstavu kresleného humoru a satiry Vladimíra Pavlíka v Mestskom kultúrnom stredisku. Výstava sa stretla s nemalým záujmom, výstavu vtedy navštívilo cez 2000 ľudí.
Riaditeľom Mestského Kultúrneho strediska bol vtedy Ján Botfaj, ktorý spočiatku takýmto novinkám nefandil, no napokon priestor pre výstavu poskytol.
Vtedy však kultúrne stredisko nemalo žiadne výstavné priestory a museli sme improvizovať, napríklad výstavné panely sme vytvorili z násteniek, ktoré nám požičali z novomestských škôl i z miestnej vojenskej školy. Pri zrode výstavy vtedy pomáhali priatelia Milan Kudlej, Jaroslav Gašpar, Miro Švarko, Marián Benetín a ďalší.
Po úspešnej výstave sa Vladimír Pavlík s Jozefom Tinkom rozhodli s výstavami pokračovať. Zrodil sa Novomestský osteň, ako menovec rovnomennej súťaže, ktorá sa konala v tom čase v Juhoslávii a o ktorej Vladimír Pavlík vedel ako aktívny karikaturista.
Prvý ročník Novomestského ostňa, ktorého oficiálnym organizátorom a sponzorom bol vtedajší zväz mládeže a mestské kultúrne stredisko, sa uskutočnil v roku 1982 , mediálnym partnerstvom denníka Smena, s ktorou vtedy spolupracoval Vladimír Pavlík. Vďaka tomu sa zrodil Festival kresleného humoru a satiry NOVOMESTSKÝ OSTEŇ ako prvé celoštátne podujatie v rámci Československa.
S ambíciou stať sa celoštátnym podujatím prišli aj požiadavky na profesionálny branding festivalu a odborné zázemie. Známe logo festivalu vytvoril novomestský výtvarník Peter Macko, kultovú skulptúru ako cenu pre laureátov festivalu novomestský dizajnér a spoluzakladateľ festivalu Vladimír Pavlík.
Prvú odbornú porotu tvorili Ján Kamenistý z magazínu Smena, Mikuláš Sliacky, Milan Vavro z Roháča a dvaja novomestský výtvarníci Milan Struhárik a Ján Mikuška, producentom a manažérom a šéfom organizačného štábu bol Jozef Tinka.
Pri organizovaní festivalu výrazne pomáhali aj Milan Resutík, Lívia Fandrová, Dana Országhová – Resutíková a iní. Na druhom ročníku festivalu bol v porote a medzi hosťami aj nestor slovenskej karikatúry Viktor Kubal, vernisáž a program moderovala Soňa Behulová – Mullerová, známa televízna moderátorka.
Do roku 1989 sa uskutočnilo päť ročníkov Novomestského ostňa, prvé dva roky za sebou a od roku 1985 ako bienále. V roku 1989, po zmene politicko-spoločenskej sa zmenila aj organizačná štruktúra festivalu.
Garanciu nad ním prevzalo spomínané Mestské kultúrne stredisko a neskôr spoluzakladateľ festivalu Vladimír Pavlík, ktorý tomuto podujatiu vdýchol nové dimenzie. Od roku 2013 ( 17.ročník) sa z festivalu stalo medzinárodné podujatie a Novomestský osteň tak plnohodnotne vstúpil na svetovú karikaturistickú scénu a stal sa podujatím, ktoré v digitálnom veku dosahuje z hľadiska autorskej účasti svetové rozmery.

Vypracovali: Jozef Tinka a Vladimír Pavlík

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments