Dnes aktuálne Julius Forsthoffer

Milý pán Kupecký, slovutný humorista!
Preposielam zásielku ktorú som dostal označenú síce ako matematickú, no myslím si, že je v tom skrytý veľmi trpký humor o nasej súčasnosti mierneho pokroku v medziach zákona. Je na vás ako s tým naložíte, lebo neviem ako by sa k tomu postavili nielen guvernér NBS (národnej banky) a minister financií, ale najmä strážcovia strážcov spravodlivosti.
Priateľský pozdrav!

Maturitné otázky z matematiky na rok 2020

1. Sudca zoberie 15 000 € za to, že spôsobí procesnú chybu, po ktorej prepustia mafiána z väzby a 3 000 € za prekvalifikovanie trestného činu na nižšiu sadzbu odňatia slobody. Koľko mafiánov musí pustiť a koľko paragrafov prepísať, aby si mohol kúpiť stavebný pozemok 50 x 20 m na Slavíne, keď 1 m2 stojí 5 000 €?

2. Poslanec berie 3 000 € za hlasovanie o návrhu zákona. Za členstvo v rozličných dozorných radách poberá mesačne: 2 000, 1 500, 3 300 a 1 500, k tomu týždenne za lobing 1 500 €. Čo sa mu väčšmi oplatí: sedieť v parlamente, alebo sa venovať len svojim kšeftíkom, keď o dôležitejšom zákone sa hlasuje v priemere raz za týždeň? (Poslanecky plat neberte do úvahy, beží mu v oboch prípadoch.)

3. Súkromný podnikateľ, majiteľ menšej stavebnej firmy, sa uchádza o štátnu zákazku za 200 000 €, o ktorej rozhodujú traja úradníci.
Vypočítajte:
a) Aký úplatok pripadne každému úradníkovi za predpokladu, že dá všetkým rovnako a že to bude predstavovať 10 % z celkového objemu zákazky?
b) O koľko € viac musí dať úradníkom druhý podnikateľ, aby tromfol predchádzajúceho o 5 %?
c) Koľko € ostane každému zo súkromníkov z objemu zákazky po odrátaní úplatkov?
d) O koľko € musí prvý podnikateľ oklamať daňový úrad, aby vykompenzoval stratu z úplatkov?

4. Gejza V. má na starosti 3 prostitútky. Keď zaplatí každý obslúžený zákazník 70 €, koľko klientov musí zohnať každá, aby mal Gejza 3000 € na svoju dennú
dávku koksu, pričom si každá štetka nechá zo zárobku 20 %?

5. Taxikár predá denne dve ukradnuté autorádia, z čoho má províziu 30 € za kus. Navyše ma týždenne ďalšie dve tisícky za tipy pre vykrádačov bytov a 30 €,
keď prešacuje vrecká opitému zákazníkovi.
Vypočítajte:
Ako dlho mu potrvá, kým dá dokopy 10 000 € na výpalné pre taxikársku mafiu za to, že dostane flek na lepšej ulici?

6. Babička poberá mesačný dôchodok vo výške 280 €.. Garsónka ju stojí mesačne 70 € , strava ďalších 50 a lieky 20, na kostol dá 15 a vnuk ju pri návšteve každý
mesiac pumpne o 33.
a) Ako dlho jej bude trvať, kým našetrí 150 € do obálky pre primára, aby jej predpísal injekcie na reumu?
b) Koľko takých obálok musí primár prijať, aby uhradil dvojtýždňovú dovolenku na Havajských ostrovoch? (Cenu zistíte z prospektov cestovnej kancelárie.)

7. Starosta povolí na pozemku pred základnou školou výstavbu pohostinstva s hracími automatmi, k čomu ho pomkne 1 500 € od budúceho prevádzkovateľa.
Vypočítajte, koľko ďalších krčiem musí požiadať o povolenie rovnakej prevádzky, aby starosta postavil dom svojej dcére?
*Poznámky:*1. Cena stavebného materiálu na dom je 330 000 €.
2. Stavebné práce nezohľadňujte, vykoná mu ich zadarmo firma, ktorej dohodil bez verejnej súťaže výstavbu nového domu smútku a požiarnej zbrojnice.
3. Ani cenu za pozemok nezvažujte, obecnú stavebnú parcelu prechodne prekvalifikoval na smetisko a odkúpil za symbolickú cenu.

Julius Forsthoffer

Jeden komentár

  1. Jaroslav Husár 12. februára 2020 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.