Dnes aktuálne Milan Hrdlík

Prinášame znenie textu listu, ktorý na Slovensko prišiel na konkrétnu adresu až z ďalekej Číny, a zaslal  nám ho Ing. Milan Hrdlík, majiteľ novozámockej firmy AMI, ktorá kooperuje so zahraničím. Text sa priveľmi nehodí do našich novín, keďže nie je vtipný ale je o to viac aktuálny a zaujímavý. Prepáčte nám túto výnimku pri  jeho zaradení. Mimochodom pán Ing. Milan Hrdlík má veľký zmysel pre humor a recesiu a ako nám napísal, je pravidelným čitateľom Humorikonu.

List z ďaleka!

Toto naozaj nie je hoax, kto chce, môžem mu poslať kontakt na pisateľa. Podelím sa s Vami totiž o list, ktorý som pred pár dňami dostal od jedného dlhoročného obchodného partnera z Číny. Inak – podobných listov chodí dosť, takže ono to bude možno tak trochu aj zhora doporučené ako vhodná forma PR… Ale text sa mi zdá veľmi autentický a aktuálny dnes – aj pre nás, Slovákov…A teraz nasleduje môj „gúglovský“ pokus o preklad (originál je trochu nižšie):

V súčasnosti sa koronavírus šíri po celom svete. V týchto dňoch dostávam od klientov veľa správ o situácii v ich krajinách. Zdá sa, že sa veľmi boja. U nás v Číne je – ako sa zdá, koronavírus už pod kontrolou. V nedávnej minulosti sme však prežívali presne to isté, čo teraz vy. Chcem sa preto podeliť o nejaké skúsenosti s tým, ako sme ťažkým časom čelili u nás. Podľa štatistických údajov je úmrtnosť postihnutých na koronavírus okolo 2%, po zasiahnutí je ale možné vyliečiť viac ako 93% pacientov. Vírus teda nie je taký hrozný, je to podobné ako v prípade chrípky, s ktorou máme bohaté skúsenosti. Šírenie koronavírusu je však neobyčajne silné. Počas epidémie nám naša vláda navrhla, aby sme zostali doma a nešli von. Pretože ak by bolo postihnutých veľa ľudí súčasne, v nemocnici by nebol dostatok postelí a lekárov. Väčšina ľudí postihnutých týmto vírusom príde o život preto, lebo niet dosť kapacít liečiť ich v čase špičky. Dôležité je, že keď zdravotníci detekujú postihnutú osoba, kontaktujú všetkých ľudí, s ktorými sa predtým táto postihnutá osoba stretla a požiadajú ich, aby zostali doma po dobu 14 dní. Ak sa u nich nevyskytnú žiadne príznaky, potom zo znamená, že nie sú ohrození. Ak sú postihnutí, ale nie vážne, môžu sa doma liečiť pomocou tradičných liekov, alebo liekmi doporučenými lekármi – v izolovanej miestnosti. Ak nie je ich ochorenie teda vážne, mnohí sa môžu počas tohto obdobia zotaviť. Ak sa bojíme – tak nejak primerane, udržiavame si dobrú náladu a cvičíme, aby sme zostali zdraví a nechodíme často von (len keď naozaj musíme), nosíme masky a dezinfikujeme svoje oblečenie po návrate späť domov 75% alkoholom, tak neexistuje takmer žiadna šanca byť zasiahnutý. A keď ste doma, užívajte si čas trávený spolu s rodinou, veď ako ťažké je stretnúť sa s rodinou počas pracovných dní! Ja som v tom čase čítal veľa kníh a prehrýzol som sa aj psychologickým kurzom. Niektorí z mojich priateľov sa stali dobrovoľníkmi a pomáhali pri rozvoze masiek a ochranných oblekov. Objavením správnosti takýchto vecí sa budeme cítiť oveľa lepšie. Predtým som dostával veľa požehnaní a súcitu od našich klientov v zahraničí, mnohí partneri veľa pomohli našej krajine. Veľmi si to vážime. Teraz vám všetkým požehnávame my a sme si istí, že čoskoro túto chorobu porazíme. Naša krajina pomôže teraz iným a podelí sa o všetky svoje skúsenosti. Prosím, nebojte sa, veď my všetci sme spolu ako jedna veľká rodina a bývame na tej istej Zemi. Ak potrebujete pomoc, kontaktujte nás.

Hello Milan,
Now Coronavirus is spreading all over the world. Recently i receive many news from clients about the situation of their countries. Seems they worry a lot. Now the coronavirus is under control in China. In the past time we experienced same with you are experiencing now. I want to share some experience with you about how we spend the passed hard time. From the statistic data, the mortality of affected coronavirus is around 2%. More than 93% can be cured after affected. So the virus is not so horrible, just like the flue which happened often. But the spreading of coronavirus is strong. During the epidemic, our government suggest us to stay at home and don’t go out. Because if many people is affected at the same time, there is not enough bed and doctors in the hospital.Most people lost their life because can’t be treated at the peak time. At the same time, when find the affected people, our government will find all the people he has met and contacted before, ask them to stay at home, after 14 days, if no any symptom related to virus, that means safe. If they are affected and not serious, they can use Chinese traditional medicine or medicine from the hospital, stay in separate room to recover. If not serious, many can recover during this period. If we don’t worry too much, keep good mood and do more exercise to keep healthy and don’t go out often, even we need to you go out, we will wear masks and disinfected the clothes with 75% alcohol after getting back home. There is nearly no chance to be affected. And during the time we stay at home, enjoy the time together with family, it is hard to find much time with family during work time. At the same time i read lots of books and learn psychology course. Some of my friends become volunteer and help to import masks and protect suits abroad. Find some things to do will make us feel much better. Before i have received many blessing messages from our clients, abroad fellows helps our country a lot also. we appreciate it very much. Now we will bless for all of you and we are sure will passed soon. And our country will help and share all the experience. Pls don’t worry, we are together like a big family on the same earth. If you need any help, pls let me know.
Milan Hrdlík

————————————————

Moskva k oslobodeniu Bratislavy

V Moskve 4. apríla večer na počesť 75. výročia oslobodenia Bratislavy vypálili čestné salvy s ohňostrojom. Je to pocta nielen pre padlých hrdinov, ale aj pre celú Slovenskú republiku. Hanbím sa, že naše televízie kompletne odignorovali túto významnú historickú udalosť. Hanbím sa, že verejnoprávna televízia RTVS si našla čas na zábavný kvíz, talkshow a čo ja viem čo ešte, ale toto obišla ako nepodstatnú maličkosť. Sme nevďační, zakomplexovaní, pochybujeme o samých sebe, ale čo z nás ostane, ak nebudeme hrdí na vlastné dejiny? Štát sa buduje aj na historickej pamäti, toto za nás nikto nespraví a ak to zanedbáme, ostaneme malí duchom a zanikneme.

Ferdinand Vrábel

————————————————————–

————————————————————————————————————
PODPORTE naše spoločné humoristicko – satirické nezávislé médium…
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na spravovanie a skvalitňovanie stránok Humorikonu. Aj malá čiastka dostatočne pomôže. Ak máte záujem finančne podporiť tento projekt – HUMORIKON, môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499. Ďakujeme!
Príjemné čítanie!
——————————————————————————–—————————————

Jeden komentár

  1. Štefan Švec 8. apríla 2020 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.