Dnes aktuálne Milan Kupecký

Krátka sonda do slovenského kresleného humoru a satiry, cez Novomestský osteň, podujatia, ktoré sa nieslo v znamení veľkého záujmu nielen milovníkov tohto žánru

Podujatia, ktoré si zaslúžia väčšiu pozornosť

Na začiatku 20. storočia prenikli humor, komično, groteska i karikatúra rázne medzi fenomény moderného života a do výtvarného umenia sa zaradili ako jeho rovnocenné, nielen okrajové súčasti.
Kreslený humor, satira i karikatúra – ako osobité výtvarné žánre zasahujú vo všeobecnosti do rôznych oblastí výtvarného umenia a predstavujú prirodzenú súčasť foriem vizuálnej komunikácie, ako jeden zo spôsobov sebareflexie spoločnosti. Prvky kresleného humoru, i napriek súčasnej stagnácii, presahujú jeho rámec a tvoria kontext tvorby aj takých výtvarníkov, ktorých primárne nezaraďujeme medzi humoristov. Kreslený humor má veľa tvárí. Rodí sa z chuti a zo snahy prenikať pod povrch vecí, k podstate skrytej pod povrchom každodennej reality. Nechýba mu snaha rozosmiať i poučiť, varovať i útočiť na neduhy spoločnosti.
Tieto ambície a ciele prezentuje aj celoslovensky významná súťažná prehliadka humoristickej tvorby, organizovaná v Trenčianskom kraji v Novom Meste nad Váhom v dvojročných intervaloch už od roku 1982 ako Novomestský osteň – bienále kresleného humoru a satiry.
Popri hlavných organizátoroch, ktorými sú Nové Mesto nad Váhom a Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom, sa na jeho konaní už od jeho vzniku svojou odbornou pomocou spolu podieľa aj Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.
Novomestský osteň sa stal jedným z najvýznamnejších humoristických výstavných podujatí na Slovensku už v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a túto výsadu si zachoval dodnes. Aj keď sa v súčasnosti podobných projektov organizuje oveľa viac, nie každému z nich sa podarilo pretrvať nepretržite takú dobu.
Za toto doteraz časovo úctyhodné obdobie vznikla v archíve Mestského kultúrneho strediska rozsiahla zbierka slovenského kresleného humoru, ktorá sa s novými a novými ročníkmi Novomestského ostňa postupne rozrastá a v súčasnosti patrí samotná súťaž medzi najpočetnejšie a najkvalitnejšie na Slovensku. A zriadením stálej Galérie humoru, verme že bude táto tradícia úspešne pokračovať a napredovať! 
Za tie roky sú v nej sústredené stovky vynikajúcich kresieb a malieb, ktorých autormi sú renomovaní slovenskí ale i zahraniční umelci – karikaturisti, získavajúci významné ocenenia na európskych i celosvetových súťažiach humoristickej tvorby. Z doterajších slovenských autorov, ktorí sa prezentovali v jednotlivých ročníkoch treba spomenúť predovšetkým nestora slovenského humoru Viktora Kubala (1923 – 1997) a tiež už nežijúceho Kaza Kanalu, bývalého prezidenta Slovenskej únie karikaturistov, ďalej Františka Jablonovského, Jozefa Vindráka, Ivana Kováčika, Kolomana Leššu, Miroslava Motyčíka, Františka Mráza, Ľubomíra Kotrhu, Jozefa Olšavského, Olgu Pazeriniho, Milana Juriša, Boba Perneckého, Júliu Piačkovú, Vladimíra Polakoviča, Olivera Solgu, Milana Stana, Laca Tormu, už nežijúcich – Milana Vavru a Ladislava Belicu, ďalej Fedora Vica, Viliama Živického, Júliu Piačkovú, Romana Siku a nezabudnuteľnú dvojicu Williho Webera a Tibora Vrtíka. A aby sme nezabudli, predovšetkým na členov bývalého Považského štvorlístka – Vladimíra Pavlíka, Františka Bojničana, Miroslava Ďuržu a Vojtecha Haringa. Poslední dvaja menovaní sú žiaľ už nie medzi nami. Všetci menovaní však majú veľký podiel na organizovaní a vôbec priebehu takmer všetkých ročníkov Novomestského ostňa. Treba zdôrazniť, že v ostatných ročníkoch, najmä po prevrate sa slovenská enkláva humoristov čoraz menej aktivizuje a vytráca sa a to nielen čo sa týka Novomestského ostňa, ale je to charakteristické aj u iných podobných súťažiach u nás na Slovensku, kde sa angažuje viac autorov zo zahraničia. Tohoročný jubilejný dvadsiaty ročník Novomestský osteň však možno označiť za veľmi vydarený, najmä čo sa týka počtu zúčastnených, ktorých rekordná účasť bola aj dôsledkom dobrého počasia, jarmoku a zvedavosti na slávnostné otvorenie stálej Galérie humoru.

Milan Kupecký 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments