Dnes aktuálne Milan Kupecký

Vážení čitatelia! Zaradili sme rozhovor, ktorý je svojim spôsobom najmä v prekladateľskom vydaní zaujímavý, až humorný. Nechceme sa kolegom zo Srbska vysmievať, ceníme si ich úsilie, no posúďte sami:

CHCEM ZÍSKAŤ RIZIKO SLOVENSKÉHO AFORIZMU Z POČASIA – ROZHOVOR S MILANOM KUPECKOM

Humorista Milan Kupecká je dlhoročný, skúsený a známy slovenský autor a to nielen v oblasti súčasného humoristike, ktorý bol pokrytý burinou, na mnoho rokov, ktorí pracujú v niekoľkých národných časopisoch a v krátkej dobe a v Novom Rohaci, kde pôsobil ako šéfredaktor. Je autorom piatich humorných kníh, ktoré vydal, ako hovorí na konci svojho života, s príspevkami Literárneho fondu a niekoľkých popredných slovenských karikaturistov a podnikateľov. Teraz vydal ďalšiu knihu s názvom „Keby ste boli milovaní socializmu.“ Dnes ako dôchodca prevádzkuje satiricky humorný webový portál Humorikon, s ktorým náš Shipak začal spolupracovať. Pri tejto príležitosti sme s ním robili rozhovor …

ŠIPAK: Pán Kupecki, môžete stručne opísať svoj slovenský humorón?

KUPECKI: Webovú stránku s názvom HUMORIKON.SK prevádzkuje asociácia mesta Chýrnik – noviny tolerancie. Rozhodli sme sa ho ustanoviť, pretože slovenský humor a satira, najmä profesionálny a kultivovaný, sa u nás nenachádzajú. Karikaturisti a spisovatelia nemajú miesto publikovať svoje diela, pretože na stránkach niektorých tlačových médií je občas alebo v zriedkavých situáciách miesto pre tento žáner, ktoré sú iba komerčným úsilím, bez platenia poplatkov alebo ako zdobenie novoročných stránok, čo mnohí autori, najmä karikaturisti, odmietajú. Okrem toho majitelia médií na svojich stránkach nemajú miesto pre taký žáner a ďalšie informácie o humore (udalosti, súťaže, ceny). Objavujú sa iba vtipy, ktoré majú anonymných autorov a často sa opakujú. Na Slovensku v tomto smere zaostávame. Cieľom spoločnosti HUMORIKON je stať sa online novinami zdarma, ktoré pomôžu povýšiť a zachovať tento žáner a zároveň budú príkladom a príležitosťou, najmä pre mladých autorov, a povzbudia ich, aby konali. Pretože starí autori tzv. „roháčovci“ pomaly vymizli a mnoho mladých ľudí už nevie, čo je to esej, humorný, falošný, epigram alebo aforizmus. Ak sa vyskytne niekoľko humorných udalostí, ako sú Kremnické gagy, Frašťacký tŕň, Novomestský osteň, Boomerang a iné, je oveľa viac zapojenie zahraničných ako domácich autorov. A to platí aj pre médiá. Zriadením tohto webu a prácou s ním sme začali vlani 1. januára a máme doteraz už takmer jedenásť tisíc návštevníkov. Žiaľ, nedostali sme finančné prostriedky. Preto v Humorikone ponúkame spoluprácu v oblasti humoru a satiry každému, dokonca aj autorom začínajúcim týmto žánrom, či už sú to spisovatelia alebo karikaturisti, alebo iným ľuďom so zmyslom pre humor a satiru.

ŠIPAK: Môžete nám povedať niečo o vašom literárnom diele?

KUPECKI: Som dlhoročný, skúsený a známy publicista, a to nielen v oblasti súčasného vtipného, ​​rastúceho odboru, ale dlhé roky som pracoval v niekoľkých národných časopisoch a v satiricky humornom národnom časopise Nový Roháč, kde som bol krátko šéfredaktorom. Ako šéfredaktor, okrem správ, rozhovorov a iných žánrov vážnej a serióznej žurnalistiky, som písal aj fonografy, humorné a predovšetkým sa zameriavam na krátke literárne žánre (aforizmy). Svoje príspevky prezentujem viac ako 60 rokov v rôznych printových a elektronických médiách. V minulosti som najviac prispieval do víkendového rádia a pripravoval som novoročné programy, známe v tom čase na Slovensku – „banskobystrický Sobotník, košický Maratón, Variácie a Nedeľná Zákruta“. Moje príspevky, najmä aforizmy vyšiel v bývalom socialistickom satiricko-humornom časopise Roháč. Som autorom piatich humorných kníh. Oceňujem cenu Humoris (pozor, nie Honoris) causa, a keďže som sa presťahoval z rodného Šuranu na Nový hrad, kde žijú aj maďarskí občania, uverejnil som dvojjazyčné regionálne noviny Chýrnik – Hírnok. Humoricon pracujeme s nadšením a technickými vecami a opravujeme plaideme preč od našich dôchodkov. Autori pracujú bez poplatkov. Teraz som vydal ďalšiu knihu „Ak by ste mali byť natiahnutí za socializmus “, v ktorej opisujem v humornom preháňaní a veľmi presvedčivej a humornej podobe moje dlhoročné redakčné práce a skúsenosti, ako aj niektoré z mojich vlastných príbehov, ktoré som zažil počas možného života redakcie práce.

ŠIPAK: Porovnajte klímu na písanie aforizmu a satiry na Slovensku – pred vstupom do EÚ a po ňom…

KUPECKI: Nevidím žiadny rozdiel, navyše po vstupe do EÚ a zavedení eura je to v našej krajine oveľa horšie ako predtým. Politici sa obávajú najmä toho, že satira je ako diabol svätej vody, pretože „hore“ je najviac „špinavé“. Navyše starí autori umierajú a mladí ľudia ich nemôžu nahradiť, pretože nemajú kam publikovať, porovnávať a študovať…Preto sme vytvorili Humorikon a ponúkli nám príležitosť. Ale v dnešnej ekonomickej situácii, toto svetlo hudba takmer úplne počuje ako amatér, ale profesionálne nemôže uživiť.

ŚIPAK: Aká je vaša medzinárodná spolupráca?

KUPECKI: Táto otázka ma prekvapila a vyzerá to ako vtip. Ako občianske združenie nie sme dotovaní zo Západu, z krajín, ktoré majú obchodné, privatizačné, vojenské a iné záujmy. Nie sme finančne podporovaní, rovnako ako mnoho nadnárodných spoločností. Takáto prvá spolupráca je pre vášho Šipaka charakteristická a uverejňujeme príspevky poľských, maďarských a najmä českých autorov, pretože sa dobre poznáme, pretože sme žili v spoločnej krajine už mnoho rokov.

ŠIPAK: Aké máte ďalšie plány?

KUPECKI: Chcem, aby zomierajúci slovenský humor povstal z popola a aby sa Humoricon stal viditeľnejším, kým mi zdravie neslúži a môj svetský život neskončí.
Ďakujem za rozhovor!

Redakčný Rod
Rozhovor dirigoval a preložil zo slovenčiny: Ana Časar

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.