Dnes aktuálne náš čitateľ inklinujúci k humoru Ľubomír Mráka z Moravy


Pozdravujem vás slovenskí humoristi, tvorcovia Humorikonu!

Dovoľujem si poslať vám pár nesúvislých viet o svojom 65-ročnom pobyte na zemi. Už od narodenia som mal nevybíravé spôsoby. Musel som pri príchode na svet z delohy vykopnúť svoje dvojča, staršieho brata Lacu (Ladislava, tak ho oslovovali, čo sa pamätám) aby mi neprekážal vo výhľade na tento svet. Dopredu, ľavá, späť ni krok! Ďalej už nebudem pokračovať tak detailne, hoci skoro, po príchode na svet som začal chápať zákon schválnosti. Pretože rodičia nechceli piateho súrodenca a asi preto sa im narodili dvojičky.
Teraz už krátko…Od tretej triedy základnej školy som navštevoval bábkové divadlo. Postupne som a zúčastni na rôznych akciách, ako boli i sú pravidelné prehliadky – v Zastávce u Brna, Třebíčské loutkařské jaro, Loutková Chrudim atď. Najviac ma ovplyvnili počas tejto mojej činnosti páni, známi zaslúžilí umelci Ján Werich a Miroslav Horníček, ďalej Hermína Týrlová, ktorú som osobne poznal a vôbec komediálná scéna 60-tých rokov. Môj detský svet fantázie, vďaka ďalšiemu umelcovi Karolovi Zemanovi trvá dodnes. Zo Slovákov to boli Milan Lasica a Július Satinský.
Som bonviván (pejoratívne pôžitkár, rozkošník, sveták) ktorému chutí život i napriek straty 59-ročnej manželky Andělky a 30-ročnej dcéry Kristínky. ktoré ma „opustili“ v priebehu dvoch mesiacov (dodatočne – úprimná sústrasť! – pozn. redakcie). Len vďaka humoru sa také životné údery pomaly hoja a zo spomienok to krásne zostáva, hoci to pekné čo som s nimi prežil som si asi nie vždy zaslúžil…Čo si budeme nahovárať svätorečenie nemôžem očakávať, lebo som ateista hoci zo znalosťou starého a nového zákona, pričom s niektorými novými zákonmi mám problémy. Navyše geologická perióda ma zaujala oveľa viac ako tá ženská.
Dosť však tohto nadhľadu a nostalgie…Mám rád, vrátane humoru klasickú hudbu prakticky všetkých žánrov, okrem tvrdého metalu. Snáď preto, že hluku som si užil z delobuchov až, až počas základnej vojenskej služby.
Čo sa týka moje aktívnej činnosti a tvorby, venujem sa písaniu minipoviedok, riekaniek, aforizmov, čo kvalifikujem ako pud sebazáchovy po odchode mojich najbližších a najmilších. No taký je už osud. K písaniu aforizmov ma inšpiroval významný slovenský humorista Vladimír Javorský svoju tvorbou. Doteraz som iba glosoval jeho vtipy a nenásilne vzniklo medzi nami akési puto, ktoré rezonuje v podobe humoru a dobrej nálady! Som mu za to nesmierne vďačný.
Do Humorikonu prikladám zopár svojich literárnych „výtvorov“ a fotografiu. Je zaujímavá, má vyše 45 rokov a vyzerám na nej ako Vlasta Burian vo filme Anton Špelec ostrostrelec. Končím prozaicky, – hudba doznela, opona spadla, chcem mať dnes ľudskú hrdosť, ako znie časť výpovede klauna Petra Nováka.

Ing. Lubomír Mráka alias Luboš Hlína

Aforizmy a fóriky

Môj jediný prezhraničný styk je poslanie zopár drobných na podporu slovenského humoru (Humorikonu – pozn. redakcie).

Keď pijem pivo, myslím na svoj vlasť, keď počúvam Moju vlasť, nemyslím na skladateľa Bedřicha Smetanu, ale na pivo.

Oci, človek, ktorý opakuje rovnaké chyby, je múdry? – Nie. Hoci opakovanie je matkou múdrosti. ty nie si po maminke, ty si po mne.

Feri, prečo máš na ústach ženské tangáče? – Ale, slečna s ktorou som sa včera zabával a prenocovala u mňa, si omylom natiahla na ústa môj respirátor.

Členovia vlády sa na svojom rokovaní zaoberali vlastnou dokonalosťou, až prišli na to, že nikto nie je dokonalý.

Po kritike a reštriktívnych opatreniach vláda novelizovala núdzový stav na stav biedy.

Vláda svojim nariadením uzavrela úrad vlády. Zdôvodnili to tak že kto nič nerobí nič nepokazí.

V poslaneckej zadymenej snemovni našťastie k zahmleniu myšlienok neprišlo. Výjazd a zákrok členov požiarneho zboru nebol nutný.

Poslanci si pripili na zvládnutie nového spôsobu klasického testovania na spôsob kloktania. Zároveň hostesky v spolupráci so zdravotnými sestrami odoberali vzorky v uličkách medzi poslaneckými lavicami.

Parlament je voz ťahaný volmi so sexuálnymi túžbami s myšlienkou ako vyjebať s občanmi.

Politický stred sa udrží len vtedy, keď politická strana prudko odbočí napravo, alebo doľava. Výnimkou je malá a veľká strana.
Myšlienky poslancov dozrievajú dlhšie s preto niektoré podliehajú hnilobe.

Jedine leňoch zotne strom, aby ho mohol objať ležmo.

Humor bez smiechu je fraškou.

Rada sa dívala na porno video. Najmä na jeho konci.

Láska je jediný spôsob darovania srdca, kedy sa na začiatku i na konci transplantácie se nezisťuje zhoda prijímateľa a darcu.

V pekle panuje kult osobnosti. Belzebub prehlásil na adresu pozemských lídrov, že jeho úloha je nezastupiteľná.
Jediný spôsob ako dýchať s respirátorom je použite plutiev.

Covid je nákazlivý ako jezinky. Len Babiša so zlatými parohami si ťažko predstaviť.

Dvaja chlapci jazdiaci na kolobežkách sa zrazili. Pred políciu to obhajovali tým, že ako majú dodržať bezpečnosť premávky, keď im rúška bránia vo výhľade?

Mami, – pýta sa nočná mora. – Myslíš, že netopier pozná, že máme covid pozitívny? Nie, lebo dodržiava predpísanú vzdialenosť.

Aforizmy vyvierajú z mozgu ľahkou disfunkciou. Každý ju má, no nie každý o tom vie.

Dostal som pozvánku na testy. No čo je koho do toho, s akými vírusmi sa kamarátim.

Pravda skrytá pod nánosom lží sa len ťažko rozdýcháva.

Človek je ako lakmusový papierik. Jeden sa namáča v alkohole a výsledok sa pozná behom niekoľkých hodín. Druhý vo finančnej a hospodárskej kriminalite, no pritom nie je ani po rokoch záruka, že sa znovu nenamočí. Ľudia sú nepoučiteľní, odpustime im, pretože nevedia, čo činia.

V spoločnosti rád hovoril celé hodiny o Sokratovi, ako ho obohatil o poznanie seba samého. Až mu, viacerí povedali, že je vôl. Preto dospel k názoru, že Sokrates nemal pravdu. Biblické umenie počúvať a viesť dialóg nevedie k sebapoznaniu. Ba to vás musia upozorniť druhí ľudia ktorí vás počúvajú.

Mám vodičák, občianku a milión korún. I napriek tomu sa nepokladám za Smotánku. Lebo ten milión sú pasíva apoviem vám, s týmto stavom to až taká sranda nie je. Šťastie bez bolesti je len našou karikatúrou.

Satanisti tvrdia, že naočkovanie satanom nemá toľko vedľajších účinkov, ako vakcína určená na covid.

Keď si nasadím okuliare, točí sa mi hlava. Keď si ich nenasadím, vidím hovno rozmazané na svojej topánke a od toho smradu sa mi točí hlava.

Zomletý Nemec z Mníchova nie je vhodnou surovinou pre Bavorskú sekanú.

Niekde som počul, že panenský moč má antiseptické účinky. Na prechádzke som zakopol a spôsobil som si na hlave tržnú ranu. Preberiem sa z bezvedomia a nado mnou stojí mladá slečna. Pane vy krvácate, môžem vám tú ranu ošetriť? Nie, mám úplne iné sexuálne preferencie. Nebolo by lepšie použiť septonex. Navyše, nemám záruku či ste panna.

Najväčšou poctou pre humoristu je, keď na jeho pohrebe pozostalí v smútočnom sprievode plačú smiechom.

Až opustím hniezdo a nebudeš mať nikoho, zostanem s tebou, – hovorí kukučie mláďa. Ale až sa operím, nezaručuje ti, že zostanem.
Prehnané opíjanie sa vlastnými myšlienkami vedie často k povzneseniu ducha, niekedy až k hlúposti.

Uvaril som si Cibetkovu kávu za 700 korún. Horkú kávu nepijem, preto som si ju osladil soľou za 4 koruny.

Pán nastúpi na Florencii do autobusu a uvelebí sa vzadu na sedačke. Autobus sa pohol a opustil Prahu. Pán sa spýta panej sediacej pred ním. – Kam idete? – Do Litvínova, odpovedá pani. To je zaujímavé, – odvetí pán. Následne sa spýta vodiča. – Tiež cestujete do Litvínova? – Áno a čo je na tom zvláštne?- odpovedá vodič. – Nadýchame sa smradu z chemičky a po hodine sa vraciam späť. Prečo sa to pýtate? – Preto, že obaja cestujete do Litvínova, iba ja do Olomouca. No nevadí mi to. Idem s vami a nadýcham sa tiež ako vy smradu z chemičky. A cestovať do Olomouca budem zajtra aby som si mohol privoňať k olomouckým syrečkom.

Ľubomír Mráka
—————————————————————
PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu ľubovoľnou finančnou čiastkou! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie jednotlivých strán. Máme veľa nápadov ako sa neustále zlepšovať a ponúkať vám naďalej čo najkvalitnejší žurnalistický obsah. Pod hlavičkou slovenskej pôvodnej satiricko-humoristickej tvorby sú to všetky literárne žánre, vrátane humoresiek, rozhovorov, fejtónov a drobných literárnych útvarov. Prirátajúc informácie z rôznych podujatí! Kultúra na Slovensku je v závese a satira a humor sa dnes ako žáner objavujú v médiách iba ak sem-tam sporadicky.

Hoci existujeme iba niečo vyše roka, bez vašej pomoci čitateľov a autorov sa ďalej nepohneme. Mimochodom, zaznamenali sme už vyše 28 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!

Je tu možnosť ako nám pomôcť aj forma inzercie a reklamy. Na to vám vystavíme daňový doklad!!!

Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, ako i kvalitnú žurnalistiku, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.

Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3
Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!

—————————————————————

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments