Dnes aktuálne Neško M. Ilić

AFORISTI SÚ DUCHOVNÍ ĽUDIA – ROZHOVOR S ĎALŠÍM M. Ilic
Šipak

Moja práca je bez cenzúry, priama. Píšem bez strachu, zobrazujem realitu takú, aká je, bez výpočtov a neúplnosti. Klopýtaná realita, novo zložená jednoduchosť a primitivizmus v čase skorumpovaných a profitujúcich, ktorí si hrajú s našimi osudmi, sú zdrojmi, z ktorých čerpá moja kreativita.

STRUČNÁ BIOGRAFIA

(1955, Svračkovo pri Pozega)
Základnú a strednú školu ukončil v Požege.
Absolvoval Fakultu strojársku v Belehrade v roku 1979.
Píše aforizmy, epigramy a básne. Podieľa sa na úžitkovom umení.
Publikuje aforizmy v časopisoch a denníkoch. Aforizmy sa vysielajú v rozhlasových programoch. Kniha bola zverejnená
„Prenasledovanie pravdy“ (2011). Zastúpený v zborníku a zborníkoch. Preložené do cudzích jazykov.
Žije v Pozhei.

SIPAK: Pán Ilic, nedávno ste vyhrali na prvom mieste v Danilovgradu svojimi výmormi. Blahoželáme! Okrem tohto ocenenia ste boli odmenení aj za svoju aforistickú kreativitu v Rakovici, Leskovac, Zitiste … čo znamenajú ceny a uznania satiristovi?

ILIC: Aphoristi sú duchovní ľudia, ktorí musia tvrdiť, s čím ich prírodu a myseľ obdarili, a nesmú ich zatvárať pred realitou, ktorej dominuje bezohľadná moc a korupcia na jednej strane a utrpenie a utrpenie chudobných na strane druhej.
Aforizmus sa stal mojou trvalou starosťou, pretože je samostatnou literárnou formou, ktorá odráža vtip a acumen, lapidárne vyjadrenie a slobodu nasmerovania. Aphoristi sú „synoptici v službe“, ktorí rozpoznávajú poruchy hodnotového systému, umiestňujú politickú realitu, morálku, vlastenectvo, spravodlivosť, korupciu, moc, životnú úroveň, únik mozgov a využívajú všetky dostupné tvorivé prostriedky od výsmechu po iróniu a sarkazmus.
Vyhýbal som sa účasti na súťažiach o ceny, ale na naliehanie svojich kolegov som to začal robiť a výsledky boli zrejmé.
Ocenenia a ocenenia pre aforistov veľa znamenajú, pretože to potvrdzuje ich kreativitu a predstavuje ďalší impulz pre ďalšiu prácu. Všetky doterajšie ceny mi sú drahé a pre mňa veľa znamenajú.

* Urobili zo mňa hlupáka.
Teraz žijem ako normálny svet.
(Zrno, druhá cena).

Obzvlášť ma teší prvá cena na dvadsiatom festivale CG Humor a satira v Danilovgrade.

* Aforizmy sú ako drogy, čím viac si ich užívate, tým viac si na ne zvyknete.
(N. M. Ilic)

ŠIPAK: Okrem písania aforizmov a účasti na satirických udalostiach ste tiež členom poroty pre výber najlepšieho aforizmu na súťaži Kabaret ulice Erski v Čajetine. Aké to je byť na „druhej strane stola“? Aká je dnešná ponuka a kvalita našich aforistov?

ILIC: V Cajetine sa koná festival „Erski Street Cabaret“. V rámci tohto festivalu je vybratá položka „Aforista roka“.
Mnohí aforisti pod týmto kódexom odovzdávajú svoje diela do súťaže, čo umožňuje pri výbere nestrannosť.
Priznávam, že je omnoho ľahšie písať aforizmy, ako hodnotiť niekoho iného. Som sám sebou prísny a pre mňa je oveľa ľahšie preukázať úspornosť ako voči kolegom. Je zrejmé, že v tomto roku bola kvalita aforizmov na veľmi vysokej úrovni, a preto je najlepšie rozhodnúť o odtieňoch. Poľahčujúcou okolnosťou je, že sa podá menej a menej žiadostí „Aforisti v pokuse“. V perspektíve očakávam, že kvalita aforizmov bude ešte lepšia, pretože víťazi očakávajú úctyhodné ceny.

SHIPAK: Vydali ste jednu knihu aforizmov. Naši čitatelia nemali možnosť vidieť displej na našej stránke, preto nám o tom krátko povedzte. Povedzte nám niečo o tom, kedy a prečo ste sa začali zapájať do aforizmu?

ILIC: Vydal som knihu aforizmov „Snaha o nahú pravdu“, Združenie spisovateľov, Belehrad. 2011.
Výber aforizmov pre knihu a korektúry urobil Rade Jovanovic, jeden z najlepších srbských aforistov.
Moja práca je bez cenzúry, priama. Píšem bez strachu, zobrazujem realitu takú, aká je, bez výpočtov a neúplnosti. Klopýtaná realita, novo zložená jednoduchosť a primitivizmus v čase skorumpovaných a profitujúcich, ktorí si hrajú s našimi osudmi, sú zdrojmi, z ktorých čerpá moja kreativita.

* Priznávam, že som bol politicky nevhodný v systéme jednej strany. Sľubujem, že to zopakujem vo viacstrannom systéme. (N. M. Ilic)

Kniha sa nezobrazila na vašom webe, ale vyjadrujem svoju ochotu vám ju predstaviť.
Môj záujem o satiru sa začína v stredoškolských dňoch vďaka vynikajúcemu profesorovi literatúry.
Moja generácia mala tú česť podrobne študovať diela našich satiristov Domanovića. Nušić, Sremac a kol. Pokiaľ ide o krídla mladého vytrhnutia, môj záujem o satiru sa odvtedy začal.
Vlad Bulatovic VIB a Dušan Radovic mali na mňa rozhodujúci vplyv.
Príchod na štúdium v Belehrade pokračuje v mojom záujme o aforizmus. Študujte techniku a zaoberajte sa aphoristikou! Štúdium som dokončil v stanovenej lehote a intenzívnejší aforizmus sa spomalil.
Vystúpenie Rastka Zakiča na aforistickej scéne bolo kvalitatívnym krokom vpred. Rastko je absolventom architektúry. Krátko pracoval v profesii a potom sa trvalo zaviazal k satire. Takmer všetky knihy boli od neho zakázané. Odsúdili ho a zostal vytrvalý a dôsledný po celý zvyšok svojho života! Fascinujúce! Od tej doby sa moja aforizačná práca začala intenzívne. Už viac ako tridsať rokov pravidelne vysielam v Rádiu Belehrad aforizmy.
Za vydanie prvej knihy dlhujem veľkú vďaku nášmu veľkému aphoristovi Radovi Jovanovičovi, ktorý ma nezištne povzbudil, aby som natrvalo pracoval. Všimol som si, že som robil všetky svoje inžinierske práce po celú dobu.

SIPAK: Aké sú vaše plány do budúcnosti? Má srbský aforizmus budúcnosť?

ILIC: Plánujem konečne vydať knihu v budúcom roku
„Neškodné myšlienky“.

* Náš osud je v našich rukách. Iba Boh vie, ako je … (N.M. Ilic)
Srbský satirický aforizmus pretrvával v oveľa ťažších obdobiach. Bolo by zničujúce, keby nemal budúcnosť. Sú mladí talentovaní, talentovaní, kreatívni potenciál.
Bude mať kreatívnu odvahu ??? Na túto otázku je ťažké odpovedať. Ak táto kreativita prechádza líniou menšieho odporu, nie som si istý, či srbský satirický aforizmus bude mať budúcnosť !!!

Redakčný „Rod“

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.