Dnes aktuálne nezabudnuteľný Viktor Kubal

Viktor Kubal sa narodil 20. marca 1923 sa v Svätom Jure. Najmä staršia generácia si dobre pamätá, že to bol známy slovenský výtvarník, karikaturista, scenárista a filmový režisér, svojej doby. Zomrel 24. apríla 1997 v Bratislave.
Viktor Kubal bol zakladateľom slovenského animovaného filmu. Jeho štýl bol charakteristický skratkovitou kresbou, humorom a premyslenou dramatizáciou príbehov. Je autorom mnohých animovaných filmov, ktoré získali početné zahraničné ocenenia. Herecky sa uplatnil vo filme Dávajte si pozor! Bol spoluzakladateľom bývalého satiricko-humoristického ROHÁČA a jeho dlhoročným autorom a spolutvorcom. Pochovaný je v Bratislave na Martinskom cintoríne. Mimochodom v roku 2006 bola na Kremnických gagoch sprístupnená plastika Kubalovho nosa v uličke slávnych nosov, o ktorú sa zaslúžil svojou tvorbou. Dnes si na neho spomíname s úctou v HUMORIKONE, v ktorom prinášame krátke ukážky z jeho bohatej dlhoročnej tvorby.

Viktor Kubal

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.