Dnes aktuálne obsahovo hutne spisovateľ Milan Kenda

Koronaviriáda

 Pokým v našej domovine šarapatí koronavírus, v rozhlase do úmoru vyhrávajú nové kolotočové vraj melódie. Pripomína mi to paródiu na legendárnu lodnú kapelu z Titaniku.
 Zdá sa, že na karanténu nám zomrie oveľa viac seniorov než na samotný koronavírus.
 Počas vyčíňania koronavírusu je všade dokonale mŕtvo, ešte aj na mnohých frontoch ustala produkcia mŕtvol.
 Pri koronavírusovom výkričníku je v našich životoch všeličo otázne!
 Ak partnerov v interiéroch obíde vírusová choroba, nemusí ich obísť choroba ponorková.
 Koronavírus omilosťuje predovšetkým egocentrických samotárov a zďaleka sa vyhýba odľudom.
 Pozorujem z obloka bizarné dvojice: Pes má drôtený náhubok a jeho pán náhubok látkový.
 Koronavírus síce nerešpektuje štátne hranice, ale tunajší momentálny premiér sa ho usiloval počas Veľkej noci prinútiť, aby rešpektoval hranice okresov.
 Aj v pandémii po sebe štekáme, až sa nám rúškové náhubky nadúvajú.
 Cez túto Veľkú noc sme sa húfne hrali na Piláta: Po každom kontakte sme si všetci umývali ruky.
 Naozaj všetko zlé je na čosi dobré! Aj najväčší opľúvači úžasného medicínskeho objavu, akým je vakcinácia, sa pohrnú na očkovanie proti nákaze koronavírusom.
 Chcete počuť príšernú metaforu? Koronavírus zákerne útočí ako kvapavka smrti.

FEJTÓN

Priatelia moji milí, buďte zdvorilí!

Buďte vytrvalo zdvorilí. Úctivo pozdravte každého muža. I toho, ktorého ponesú domov z viechy štyria kamaráti, až raz pominú časy karantén. Alebo toho, z ktorého vidíte len chrbát a hrot udice na brehu temnej rieky. Teda otráveného muža na brehu otrávenej rieky. Pozdravte ho nahlas a výrazne.
Rovnako výrazne a nahlas pozdravte aj muža, ktorému trčia spod auta iba chodidlá. Nemusí byť ešte mŕtvy, môže práve doťahovať skrutky. Alebo skúmať únik chladiacej kvapaliny, z čoho býva motoristom poriadne horúco.
Pozdravte aj neznámu tvár v okne uháňajúceho rýchlika, doháňajúceho štvorhodinové meškanie. Zdvorilo pozdravte aj tvár maskovanú protikoronavírusovým náhubkom s veľkými obrazovkami tmavých slnečných okuliarov, ktoré ho majú chrániť pred prudkým oslnením lepšími zajtrajškami po nástupe politických zmenárov. Láskavo sa prihovorte nemej tvári, ktorá zamaskovanú tvár sprevádza na remienku.
Milo sa usmejte aj na namosúrenú tvár so spusteným rúškom. Pozdravte aj muža zahĺbeného do novín, alebo do výkopu žumpy pri chate. Úctivo pozdravte i muža, ktorý odkladá zalepenú obálku na zábradlie mosta a chystá sa bez rúška vrhnúť do vody. Nedajte sa pomýliť tým, že sa na niečo chystá. Väčšina chlapov sa stále na niečo chystá, no nenachádza v sebe dosť síl a disciplíny. Na rozdiel od nich mnohé ženy sú mužmi činu!
Ukloňte sa aj mužovi, ktorý je oblečený ako žobrák. Čo keď býva ako kráľ a chce len stlmiť ľudskú závisť? Rovnako pozdravte aj muža, ktorý vám nikdy neodpovie na pozdrav. Možno vám raz odpovie ospravedlňujúcim listom, až pôjdete vy dramaticky nahor, čím práve nemám na mysli vysokohorskú turistiku.
Buďte vytrvalo zdvorilí, lebo nikdy neviete, kedy sa vám to môže zísť. Hociktorý z neznámych, dočasne zamaskovaný rúškom, môže byť členom nejakej poroty, prijímacej alebo vyšetrovacej komisie. Keď k nim budete zdvorilí, budete im aspoň trochu povedomí. Trebárs podľa hlasu či držania tela. A budete uznávaní, lebo zdvorilosť vymrela s nástupom digitálnej generácie. Práve zdvorilosť vás vyčlení z davu a parádne vás zviditeľní. Ostatní v karanténových interiéroch namiesto tvárí vnímajú len blikajúce displeje. A keď budete aspoň trochu povedomí členom nejakej poroty alebo prijímacej komisie, máte šancu, že nevyčiarknu práve vás, ale nejakého ignoranta! Buďte teda vytrvalo zdvorilí.
Doteraz som rozprával iba o mužoch, ale ako sa správať k nežnému pohlaviu? K dámam treba byť ešte zdvorilejší. Vari ste nepostrehli, že sa k nám krôčik za krôčikom vracia matriarchát? Veď aj prezidentku už máme! Buďte ešte ostražitejšie zdvorilí, nedajte sa zmiasť správaním stereotypných tĺkov a davov, buďte predvídaví.

Morality a iné hity

 Priam letí nahor! Síce slabo myslí, ale dokonale počuje.
 O kadečo nestojíme len preto, aby sme nemuseli sedieť.
 Nevidel do toho, ale na pouličnej demonštrácii s naivným nadšením vykrikoval „Do toho, do toho!“.
 Postmoderná próza vznikla zrejme tak, že autor diktoval tri rôzne texty z úsporných dôvodov odrazu jednej sekretárke, pričom jej zabudol vysvetliť, o čo ide.
 Ak máte náhodou svedomie, ukryte ho na suchom a chladnom mieste.
 Platený šofér direktora je jeho neplateným poradcom.
 Mladý dravec bojuje, starý dravec rezignuje, chameleón všetko prežíva v pohode.
 Urobil vo svojej firme dieru do sveta – a odniesol ho prievan závistlivých intríg.
 Ako úspešne a bez rizika rozprávať? Tak, aby druhá veta popierala prvú a tretia obe predchádzajúce.
 Veľký novinár je ten, kto cudzie mýty nahrádza vlastnými.
 Náš šéf nie je plaz! Veď namiesto syčania sa pred uhryznutím usmieva.
 Ťavy si na rozdiel od ľudí nikdy nemýlia skutočnú oázu s fatamorgánou.
 Podľa dedičov sa operácia nepodarila: Bohatý pacient žije!
 Ak to chcete niekam dotiahnuť, musíte dlho hrať hlupáka. Bossovia s vychovávateľskými ambíciami prahnú po tom, aby vás sformovali.
 Podobenstvo z morskej hladiny: Potápajúca sa loď strháva do vodného hrobu vlastné záchranné člny.
 V divadle sveta píšu sa brilantné scenáre až po predstavení.

BESEDNICA

Nedomyslenosť a ľahostajnosť môžu zabíjať či mrzačiť

Tragické prípady fatálnej ľudskej neuváženosti

Keď sa človek dozvie z médií o nejakej vražde zo zištných alebo z prestížnych pohnútok, pôsobí to naň deprimujúco. No nemusí to byť spojené s pocitom akejsi absurdnej bezmocnosti. Niektoré zločiny majú svoju – s prepáčením – logiku, hoci je to logika zvrátená. Majú totiž svoj vývoj. Medzi vrahom a obeťou sa rodil a narastal konflikt, až vyústil do zločinu. Možno obeť zanedbala základné zásady obozretnosti, možno priveľmi provokovala a bola tak do istej miery „spolupáchateľom“.
Hoci to vyznie necitlivo, obeť v takýchto prípadoch má predsa len aspoň minimálnu mieru zodpovednosti za svoj osud, ak nie dokonca zodpovednosť výraznú. Inak je to v prípade zločinov spáchaných sadistickými psychopatmi, ktoré sa nám javia ako podstatne strašnejšie, znepokojivejšie. Voľba obetí psychopatov je príšerne náhodná. Obeť nemusí nijako svojho vraha provokovať, nemusí zanedbať základné zásady opatrnosti. Umiera, lebo sa vrahovi naskytla vhodná príležitosť. Umiera, lebo vo vrahovi sa vystupňovalo vražedné nutkanie. Je to stretnutie deformovaného indivídua s obeťou v preň vhodnom čase a priestore, za preň priaznivých okolností. Ale aj v takýchto prípadoch je tu akási aspoň náznaková stopa „logického“ vývoja: deformovaný mozog a nevyvinutý cit koná podľa svojho scestného spôsobu myslenia a patologického cítenia. Aspoň teoreticky, včasným zásahom rodičov, pedagógov, vychovávateľov a psychológov, je možné týchto potenciálnych vrahov registrovať, diagnostifikovať, liečiť v nejakom ústave – teda aj chrániť pred nimi ľudskú spoločnosť. S istou dávkou sarkazmu by sme mohli stanoviť aj vhodné „logické“ protiopatrenia v podobe receptov: netúlajte sa sami, tobôž nie v okolí istých liečebných ústavov (najmä nie po havlovských amnestiách), učte sa rôzne umenia sebaobrany, noste so sebou silnú rozhodcovskú píšťalku, alebo aspoň nôž na otváranie obálok, prípadne silný skrutkovač či dáždnik s kovovým bodcom, teda predmety, ktoré ani ten najmazanejší obhajca sadistického páchateľa nemôže vyhlásiť za vaše programové, cielené útočné pomôcky!
No azda najotrasnejším dojmom na nás pôsobia tragédie z nedomyslenosti, ľahostajnosti, nedbanlivosti, niekedy rovno z frajeriny. Smrť z cudzej ľahostajnosti, bezcitnosti, povýšenosti! Ide o zabitie z nedbanlivosti, ale keby sme boli eticky veľmi dôslední, nazývali by sme ich – aspoň mimo právnického terénu – rovno vraždami! Takéto tragédie nemajú nijakú „logiku“. Pri nich obeť nemusí byť terčom chladnokrvnej úvahy, ani osudným chodcom na osamelom mieste. Takéto tragédie môžu kadekoho postihnúť vo chvíľach úplnej pohody a pokoja, v prostredí, kde sa človek cíti celkom bezpečne. Práve takéto prípady bývajú spojené s tiesnivým pocitom absurdnej bezmocnosti. A sú produktom ľudskej neuváženosti a nezodpovednosti.
Údesný je dávnejší prípad strojvodcu istého balkánskeho železničného expresu. Prípad, ktorému mohol zabrániť iba zdravý rozum a logická úvaha, prípad, v ktorom však obeť naozaj nič nemohla predvídať, ani obozretne konať. Na dvojkoľajnej trati sa stretali dva protiidúce expresy. Pri stretaní z posledného vagóna jedného z expresov vyhodil ktosi z obloka prázdnu sklenenú fľašu. Fľaša pri obrovskej rýchlosti nabiehajúceho protiidúceho vlaku narazila do čelného skla riadiacej kabíny rýchlosťou projektilu. Vážne zranila a oslepila strojvodcu. Neuvážené, mechanické, azda postpubertálne odhodenie prázdneho obalu malo veľmi smutné dôsledky pre zdravie jedného človeka i pre bezpečnosť jemu zverených cestujúcich.
Možno mal ten, kto vyhodil z obloka fľašu, maturitu. Možno sa učil poučky a vzorce na hodine fyziky, pri preberaní kapitol o pohybe a rýchlosti telies. Ale nevedel z toho vyťažiť praktické poznatky. Úprimne povedané – na rozpoznanie nebezpečnosti takéhoto činu by mal postačiť tzv. zdravý sedliacky rozum.
Škola by však mala – vo všeobecnosti – klásť väčší dôraz na logické myslenie a odvodzovanie praktických rezultátov zo zákonitostí a poučiek. Pravidelne predostierať žiakom otázku: „Čo z toho či onoho vyplýva pre praktický život?“ Mala by žiakov lepšie naučiť narábať a kalkulovať so základnými princípmi, pripraviť mladých ľudí na efektívne a logické rozmýšľanie. Vštepiť im do hláv kauzalitu, pripraviť ich na sústavné celoživotné spájanie príčin s následkami, aké nemožno zanedbávať ani pri odhadzovaní prázdneho obalu, ktorý bezrizikovo naozaj patrí ak nie do kontajnera pre separovaný zber, tak aspoň do odpadového koša. Teda posilňovať v žiakoch vedomie súvislostí. Napokon žijeme v ére mechanizácie, automatizácie, elektronizácie, žijeme obklopení strojmi, prístrojmi a zariadeniami, ktoré sa môžu bleskurýchle premeniť v havarijnej situácii z bývalých verných pomocníkov na deštrukčné elementy /pozrite si filmy o niektorých leteckých katastrofách/. Ako málo vieme čeliť takýmto situáciám! V systéme našej školskej výuky i mediálnej osvety chýba predmet, ktorý by sme mohli voľne a nezáväzne nazvať „Základy bezpečného života“.
Nedomyslenosť, neuvážené konanie a ľahostajnosť môžu zabíjať, môžu mrzačiť. A napáchajú veľa hospodárskych škôd – ako nežiaduci „príspevok“ do súčasného koronavírusového ekonomického deficitu. Nedostatok predstavivosti, reálnej predvídavosti a dialektického myslenia i domýšľania následkov nás stojí milióny, ba aj životy a zdravie spoluobčanov. Azda by viac než nekonečné precvičovanie formuly „a plus b krát a mínus b“ prospeli myšlienkové cvičenia v reálnych príkladoch s dosadenými konkrétnymi prvkami, školské turnaje v logickom uvažovaní. Koeficienty, vzorce, dáta a iné údaje sú v učebniciach, monografiách, lexikónoch a na internete. Myslieť však musí človek sám. A týmto zdanlivo banálnym postrehom by sme vari mohli uzavrieť túto našu, pre niektorých pedagógov kacírsku besednicu.

Slovohry

 Podaktorí naši rýchlokvasení umelci predstierajú svetovosť pomocou svetáckosti.
 Netalentovaná speváčka sa rozhodla urobiť kariéru stoj čo stoj, preto postupovala lež čo lež.
 Gavalier pozval dievčinu do bistra na pár decibelov.
 Voľakedy bol les apatékou, dnes je diskotékou.
 Nebeská je na láske iba oblačnosť búrkového charakteru.
 Pacient vydržal prevoz, no podľahol pri preväze.
 Toreador je vlastne mäsiar, ktorý sa naučil tancovať.
 Po Veľkej francúzskej revolúcii postavili raz jedného včelára pod gilotínu za prechovávanie kráľovien.
 Šikmá veža v Pise je priaznivo naklonená turistom.
 Kompetencia zvyčajne prináša impotenciu.
 Čas je potvora, zneškodňuje aj sex-bomby.
 Dokonalý snob nikdy neumrie. Iba ak existuje.
 Otázka konečna sužuje viac ako otázka nekonečna.
 Dozrievanie neprospieva humoru. Stále viac sa posmievame než smejeme.
 Motorický alkoholik býva nebezpečnejší než notorický.
 Diverzné jednotky budúcnosti budú zložené z príťažlivých bacilonosičiek.
 Šibenica je odpaľovacia rampa orientovaná nadol. Tak sa rodia mučeníci.
 Zábavný pohľad poľovníka Casanovu: Dvojnohí paroháči na poľovačke strieľajú na štvornohých paroháčov!
 Šéfovia potrebujú známu pravú ruku a utajené pravé ucho.
 Prejsť sa dá aj novinárskymi kačicami.
 Pudy môžu človeka zmeniť na vlka alebo na pudlíka.

Epigramáž

Zhulený fantóm
Istý fantóm holohlavý
ľahko mámi mladé davy.

Odkaz politikom
Oslovím vás dobrou radou:
Inšpirujte sa vždy zradou.

Obeť ŠTB
Udal ho raz jeho sused,
že prednášal v Massachusetts.

Potentát
Je to veľký potentát,
prežil ďalší atentát!

Islamský štát
Sťa kobra v raždí
strihne a vraždí.

Kariéra po nežnej
Nejeden kandidát vedy
je zrazu kandidát biedy.

Vo vieche pred pandémiou
Prizval krásky, Danu, Janu,
založili novú stranu.

Milan Kenda

————————————————————

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
————————————————————

2 komentáre

  1. Mária Volárová 27. apríla 2020 Odpovedať
  2. Klaudia Veselá 26. apríla 2020 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.