Dnes aktuálne Milan Kupecký

Koronavírus humoru a satiry

Vyliečili sme sa v podobných situáciách  smiechom, vyliečime a zdoláme aj koronavírus COVID – 19! Sme predsa národ minulých i súčasných geniálnych tvorcov – Pavla Janíka, Milana Kendu, Ľubomíra Kotrhu, Vladimíra Javorského, Ľudovíta Majera, Petra Gossányho, Bruna Horeckého, Ľubomíra Juhása, Jána Heinricha, Vladimíra Pavlíka, Andreja Mišaneka, Jána Grešáka, Evy Jarábkovej, Ľuba Radenu, Drahoslava Miku, Milana Lechana, Františka Mráza, Milana Kupeckého, Ladislava Talčíka,  Alexandra Schulza, Františka Bojničana a ďalších autorov, ktorých je celá plejáda.   
Tu na rodnom Slovensku je aj tradícia, vydávali sme, popri českom Dikobraze satiricko-humoristický  Roháč, ktorý sme nahradili internetovým Humorikonom.

Pustili sme sa bojovať humorom a satirou nielen proti spoločenským neduhom, ale i proti koronavírusu! Ako Homo sapiens sa predsa vieme smiať, posmievať, šklebiť a búchať sa do kolien. V roku 1990 sa rozvinula nová a ozajstná pandémia ducha a tela. Poznamenala nás celé desaťročia, desaťročia okolo deväťdesiatych rokov, kedy bolo možné úplne skoro všetko. Aj rozdeliť jeden štát – Slovensko a Česko na dva. 
V týchto dňoch, kedy sme si navliekli na líca rúška a ocitli sme sa tvári v tvár vo vojne s hrozbou nepredstaviteľného ochorenia, zašiel som a povalu a pustil som sa do listovania a čítania jednotlivých výtlačkov spomínaného satirického a humoristického týždenníka Roháč.

Našiel som tam zbežne, okrem iného aj mnohé paralely, ktoré možno prirovnať k dnešku. Ľudia sa vo svojej podstate veľmi nelíšia ani počas rokov, či uplynutí doby. Už pri „prehliadke“ titulných strán defilujú na nich  skvelí umelci svojej doby, ako Viktor Kubal, Božena Plocháňová, Miroslav Ďurža, Vojto Haring, Milan Vavro a celý dlhý rad ďalších humoristov. Bolo to v časoch inej epidémie a neznámeho vírusu, ktorý sme tiež nevedeli a dodnes nevieme spravodlivo pomenovať. Čas všeličo však postupom rokov „vyliečil“ a tak epidémia – síce s následkami – odišla. Aj s autormi.
Niektorí ešte žijú a pracujú, hoci mnohí z nich sú už na dôchodku. Je a najmä bola to silná generácia! S mnohými karikaturistami, píšucimi i kresliarmi autormi humoru a satiry, bývalými „roháčovcami“ sme si k sebe našli cestu znova. 

Ako to dnes po rozbúrení všetkého okolo nás i výzvach, ktoré sa nám postavili do cesty vo všetkých oblastiach spoločenského života na celom svete bude pokračovať a vyzerať, to presne nevieme. Jedno je však takmer isté. Aj pomocou dobrého a trefného  humoru sa nám spoločne podarí nad korunavírusom zvíťaziť. A zdravým humorom tomu chceme pomôcť. A ako to  bude naďalej vyzerať aj v tejto oblasti, teda v oblasti našej kultúry – myslíme na humor a satiru, tiež nevie nikto z nás. Keďže z humoru sa dá ako tak žiť iba popri dobre platenom zamestnaní a aby sa zachovala tzv. bohatá zlatá pokladnica tohto druhu slovenskej kultúry, treba podporu z ministerstva kultúry. Napokon človek nie je iba chlebom živý! A nevýrobná sféra kultúry vôbec, takúto podporu nevyhnutne potrebuje na svoje zachovanie! 
Milan Kupecký

——————————————————————————————————————————————
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
——————————————————————————————————————————————-

2 komentáre

  1. Jakub Suchý 31. marca 2020 Odpovedať
  2. Jarmila Veselá 30. marca 2020 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *