Dnes aktuálne Pavol Švancár

Stará generácia „roháčovcov“ pomaly vymiera. Je to však prirodzené, ale najhoršie je, že po nich „nenastupuje“ ďalšia generácia humoristov a tento žáner patriaci do oblasti kultúry, akoby už neexistoval. Autori,najmä profesionálni karikaturisti nemajú kde publikovať, iba ak sporadicky a to iba humor, nie satiru, lebo tej sa vládcovia sveta a najmä naši politici boja ako čert svätenej vody. Velikáni, ako boli Kubal, Janovic, Vavro, Satinský, Schenk, Dunajovec a mnohí ďalší, ktorí boli nositeľmi humoru a satiry na Slovensku a budovali jej základy, zdá sa, že už túto kapitolu uzatvorili. V súčasnosti sa ešte tomuto žánru venuje zopár vynikajúcich autorov, bývalých „roháčovcov“, ako sú Fero Mráz, Vlado Javorský, Fero Bojničan, Vlado Pavlík, Roman Sika a niektorí ďalší. Z píšucich je to snáď iba Ľubo Majer, Milan Lechan, Milan Kenda a Milan Kupecký, ktorí svoje práce buď prezentujú na domácich, či zahraničných výstavách, alebo ich vydávajú knižne. Pavol Švancár dlhé roky posielal svoje obrázky do vtedajšieho Roháča a hoci existovala vtedy silná konkurencia autorov, najmä z metropoly Slovenska, vidiečan Pavol Švancár, dokázal v nej obstáť svojimi vtipnými a najmä satirickými obrázkami. Poznajú ho všetci v tejto malej obci, pretože sa angažoval aj v miestnych obecných novinách, do ktorých pravidelne prispieval. Pre jeho veselú povahu a kumšt ho mali spoluobčania radi. Ako nám povedala starostka Svrčinoviec Renáta Majchráková, Pavol Švancár preslávil tým ich obec, ktorá sa dostala najmä jeho zásluhou do podvedomia. Proste, bol ich reprezentant, na ktorého boli dlhé roky hrdí.
Samozrejme, časom sa postupne vrátime k jeho stále aktuálnym a vtipným karikatúram. Dnes si pripomíname jeho tvorivé obdobie niekoľkými jeho vtipnými obrázkami. Kiež by boli inšpiráciu, najmä pre mladých začínajúcich píšucich a i kresliacich autorov.

Pavol Švancár

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.