Dnes aktuálne Peter Rázus z prešovskej Rozvojovej agentúry

Ako sme už informovali, práve včera v podvečer o 19,00 hodine sa konala v prešovskom Wave, v centre nezávislej kultúry, vernisáž výstavy rumunského karikaturistu Ignata MIHAIHO. Jej organizátorom sú Wave -centrum nezávislej kultúry a Galéria Kýchanie mozgu.

Niekoľko obrázkov tohto popredného rumunského autora sme vám priniesli v predošlých číslach Humorikonu. Dnes vám operatívne prinášame curriculum vitae autora, snímky z včerajšej vernisáže a niekoľko jeho ďalších karikatúr:

„Rumunský humorista Ignat MIHAI debutoval po prví raz ako autor súborom karikatúr v roku 1987 na výstave v „Dome humoru a satiry“ v bulharskom Gabrove. Je pozoruhodné, že Mihai Ignat neuverejňuje svoje práce v novinách ani v časopisoch ale zúčastňuje sa viac – menej na rôznych súťažiach, ktoré uprednosťuje pred médiami. V roku 1996 a 1999 dosiahol takpovediac celosvetový úspech na prestížnej súťaži karikaturistov, keď získal dva razy hlavnú cenu v súťaži karikatúr Aydin Dogan v Ankare. Táto súťaž organizovaná Hurriyetom je prestížna a známa vo svete v tomto druhu umenia. Autor patrí medzi popredných autorov nielen doma, ale jeho práce sú známe aj mimo hraníc rodnej vlasti.
Svoje kresby začal pomocou linorytovej techniky, ale potom prešiel na tzv. vodovky. Boom v jeho tvorbe nastal v roku 1990, keď prišlo k zmene v rumunskom politickom systéme a rumunská karikatúra hľadala nový spôsob interpretácie. Mihai Ignat sa nevyhýbal ani starým témam, lebo ľudské neduhy sú spravidla generačne rovnaké, no vo svojich kresbách využíva nové spôsoby vyjadrovania. Navyše často vymýšľa fiktívne situácie, v ktorých pointa vtipu je výrazná a cenené sú nielen porotou na mnohých súťažiach, ale aj verejnosťou. Predstavením grafického diela bohatého na rôzne témy sa Mihai Ignatovi podarilo byť veľmi úspešným na domácich i zahraničných výstavách. Prezývajú ho aj pánom čierneho humoru.
Za svoje práce získal aj mnohé medzinárodných i domáce ocenenia v krajinách ako Nórsko (Friedrikstad), Rusko (Moskva), Ukrajina (Zaporoje, Kyjev), Chorvátsko (Záhreb), Japonsko (Tokio), Taliansko (Cuneo, Trento, Tolentino, Marostica, Folignio, Spilinbergo), Poľsko (Zelona Gora, Legnica, Niemodlin), Turecko (Istanbul, Ankara), Kórea (Soul), Anglicko (Londýn), Taiwan (Taipei), Belgicko (Bree), Bulharsko (Gabrovo, Sofia), Portugalsko ( Porto), Irán (Teherán), Srbsko (Zemun), Grécko (Rodos), Kanada (Otawa), Švédsko (Stokholm), Čína (Nanjing), Cyprus (Nicosia), Nemecko (Berlín), Mexiko (Mazatlan). V Rumunsku získal ocenenia v Suceave, Tulcii, Bucuresti, Ploiesti a Braile.
Jeho karikatúry sú aj v súkromných zbierkach, v múzeách a iných inštitúciách prakticky na viacerých miestach sveta. Napríklad v Múzeu súčasného umenia v Teheráne, Múzeu karikatúry v Istanbule, Varšave, Zbierke Nadácie Satyrykon v Legnici. Sú vystavované ako stále karikatúry v Montreale (Kanada) a v Ceare (Brazília).
S dielami Ignata MIHAIHO sa možno stretnúť aj v renomovaných medzinárodných katalógoch. Je držiteľom ceny ECC v Euro-kartoenale „The Soul“, ako najlepší a najúspešnejší rumunský karikaturista, ktorú získal vlani. Mimochodom teraz má svoju samostatnú výstavu v ECC.“
————————————————-
Foto z vernisáže výstavy, plus karikatúry autora:

Pripravil Peter Rázus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments