DNES AKTUÁLNE PETER RÁZUS Z PREŠOVSKEJ ROZVOJOVEJ AGENTÚRY

Opätovná Výzva nielen pre súťažiacich autorov zo Slovenska 

Medzinárodná súťaž

Vážení autori, humoristi, predovšetkým karikaturisti! Medzinárodná súťaž v karikatúrach „Kýchanie mozgu – od kalokagathie po hypochondriu a späť“ je v rokoch 2020 – 2021 finančne podporovaná Medzinárodným vyšehradským fondom. Témou aktuálnej súťaže sú Slobodní ľudia, pre ktorých je typická sloboda myslenia a prejavu bez obmedzení a strachu. Slobodní ľudia musia často čeliť agresívnej moci, ktorá sa snaží vládnuť, manipulovať a deformovať občiansku spoločnosť vyhrážaním sa, diskreditáciou alebo dokonca likvidáciou jej oponentov. Karikaturisti diagnostikujú dôvody porušenia slobody prejavu, zosmiešňujú aroganciu a motivujú divákov prekonať strach a nevedomosť. Medzinárodnú súťaž vyhlasuje PRERAG, Prešovská rozvojová agentúra. Výstavy budú vystavené aj v Poltave a Užhorode (Ukrajina), Baja (Maďarsko), Nowy Targ (Poľsko), Rataje nad Sázavou (Česká republika) a Prešove (Slovensko). Karikatúry, respektíve ich autori budú odmenení cenami. Prvá cena 500 eur, druhá 200 a tretia 100 eur. Porota súťaže si vyhradzuje právo udeliť ďalšie špeciálne ceny, alebo niektorú z cien neudeliť. Organizátori prijmú všetky diela, ktoré budú dodané online na webovej adrese: http://www.cartooneast.com/index/registration. Ak máte problémy s online registráciou, pošlite svoje karikatúry na e-mailovú adresu: info@cartooneast.com Organizátori si ďalej vyhradzujú právo publikovať vybrané diela v propagačných materiáloch a reinštalovať výstavu. Katalóg bude zaslaný každému súťažiacemu, ktorého práce budú v katalógu uverejnené. Uzávierka súťaže je 15. januára budúceho roku – 2021.

Organizátormi a mediálnymi partnermi súťaže a výstav sú:
Čtrnáctka, Rataje nad Sázavou – Česká republika
SL-TRADE BT – Maďarsko
KLMN Reklamiroda BT – Maďarsko
Mestské kultúrne stredisko Nowy Targ – Poľsko
Ukrajinské združenie karikaturistov „Karljuka“ – Ukrajina
Okresná kultúrno-vzdelávacia organizácia Matice slovenskej na Zacarpatiach – Ukrajina
ZOM Prešov – Galéria Abylimpiada – Slovensko
Satiricko-humoristické internetové noviny Humorikon – Slovensko

Crème de la crème & Kýchanie mozgu

Archeologický výskum Galérie kýchania mozgu v Prešove sa viaže na rok 1968, kedy sa stretli mladí prešovskí divadelníci s predstaviteľmi satiricko-humoristických časopisov Roháč a Dikobraz, kde publikovali svoje obrázky aj tak velikáni kresleného humoru akými boli –  Viktor Kubal, Marián Vanek, Vladimír Renčín, Vlasta Zábranský a  Fedor Vico, známy ako vydavateľ niekdajšieho i terajšieho Bumerangu a organizátor známej výstavy Dereš Fedora Vica. Toto osudové stretnutie motivovalo v roku 1980 trojicu mladých divadelníkov Petra Rázusa, Ľuba Gastona Štávorského a Joža Matejka k založeniu Minigalérie humoru so sídlom vo foyeri kina Klub. Prvú výstavu v prešovskej minigalérii si prezreli, okrem slovenských a českých autorov aj návštevníci z vtedajších  postkomunistických štátov. Pretože postupne na ďalších výstavách prezentovali svoje karikatúry aj  výtvarníci z NDR, Bulharska a v roku 1981 sa konala výstava obrázkov poľských autorov zoskupených okolo časopisov Szpilki a Karuzela . – Prešovskí ideológovia nám však túto aktivitu zakázali, vraj aby zabránili tzv. politickej provokácii ohrozujúcej základné hodnoty socialistickej kultúry a nechali nám čas na prehodnotenie neuváženaj činosti – spomína Peter Rázus. Až v roku 2011 sa začala púť medzinárodných výstav Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť a v priebehu 9.ročníkov sa jej zúčastnilo temer 2000 autorov z celého sveta a spolu so Zlatým súdkom si Prešov slovami českého publicistu a teoretika kresleného humoru Ivana Hanouska vyslúžil exkluzívny titul: Prešov – európske hlavné mesto kresleného humoru. Osmy  január nesie v sebe symboliku vražedného útoku na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo ale aj radostnejšiu udalosť, ktorou bola prvá vernisáž novovzniknutej Galérie kýchania mozgu v centre nezávislej kultúry Wave. – Premiéru mal srbský autor Mileta Miloradovic, ktorý ako prvý registroval svoje súťažné obrázky v úvodnej téme súťaže na tému Ideál a idealizmus. Autorov sme oslovili z celého sveta a svoje práce prezentovali výtvarníci z Azerbajdžanu, Ruska, Belgicka, Slovenska, Čiech, Poľska, Ukrajiny, Argentíny, Izraela, Kolumbie, Iránu a z mnohých ďalších štítov. Na kvalite tvorby sa podpisuje nielen výtvarné stvárnenie, ale aj sociálno politická skúsenosť autorov, ich postoje a originalita, – dodáva Peter Rázus. Ďalšími aktivitami Galérie kýchania mozgu je prezentácia slovenského kresleného humoru v Nórsku, Čiernej Hore, Rusku, Ukrajine v Maďarsku… Na základe toho vznikla spolupráca s Úradom vlády SR, Ministerstva zahraničných vecí a Európskeho centra kresleného humoru v belgickom meste Kruishoutem ako Norwegian Cartoonist Gallery, Drøbak. Výstava Crème de la crème predstavuje tvorbu 30 vystavujúcich autorov, je finančne podporená mestom Prešov a do konca novembra tohto roku je inštalovaná v Centre pre umenie Viola, Eperia – shopping mall a Galérii Abylimpiáda. Prinášame zopár obrázkov, ktoré prezentujú činnosť jej protagonistov:

Galéria Kýchania mozgu…

 Traja divadelníci, ktorí spôsobili to čo je obsahom úvodného textu – Peter Rázus, Ľubo Gaston Štávorský a Jozef Matejka

Obrázok sprievodnej hudobnej akcie v rámci vernisáže

Creme da creme Viola Prešov

Jeden zo zahraničných autorov z Poľska Dariusz Dabrowski

Vernisáž každej výstavy si vyžaduje dôkladnú prípravu

Peter Rázus (vpravo) spolu so známymi humoristami Bobom Perneckým zo Slovenska a Mikhailom Zlatkovským z Ukrajiny 

Pripravil: Peter Rázus

—————————————————–—-——————————————————
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme doteraz vyše 24 000 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.