Dnes aktuálne Peter Zifčák

O Bomburovu šabľu

(Krátky návrat k ostatnému ročníku podujatia ocenenými karikatúrami a jeho doterajšia rekapitulácia)

Dni mesta Brezna tradične ponúkajú humorný náhľad na život v podobe medzinárodnej súťaže a výstavy kresleného humoru a satiry. Nad metropolou Horehronia vtedy visí nie Damoklov meč, ale Bomburova šabľa. Čistým horehronským vzduchom zasviští prvý júnový víkend. Vyhodnotenie 24. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry O Bomburovu šabľu sa uskutočnilo na obvyklom mieste, v breznianskej synagóge. Práve tu dostali priestor najlepšie práce na výstave, ktorej verejná vernisáž sa uskutočnila v sobotu 1. júna. Veselé diela krášlia dôstojný priestor precízne rekonštruovanej synagógy. Výstava potrvá do 28. júna. Súťaž nesie meno slávneho breznianskeho rodáka, ktorého hrdinské činy vo svojich dielach opísali básnik Samo Chalupka či spisovateľ Martin Rázus. Rytiersky zeman a kapitán breznianskej mestskej stráže Jakub Mikovíni, zvaný Bombura, potomok vážených rodov Mikovíniovcov a Faškovcov, vďaka svojim dobrodružným príhodám stále žije nielen v mnohých horehronských povestiach, ale v Brezne zdobí aj klenot mestského erbu z roku 1627.
Hovorí sa, že ľudia humor potrebujú ako kyslík a zmysel pre humor nám pomáha vidieť život aj z nadhľadu. S úsmevom a dobrou náladou sa veľa autorov zapojilo do tejto karikaturistickej súťaže O Bomburovu šabľu. Tento rok sa organizátori rozhodli pre tému – Auto naše milované.
Tém, ktoré za takmer štvrťstoročie zaujali karikaturistov, bolo veľa a o súťaž je skutočne veľký záujem. Každoročne sa do nej prihlási približne dvesto autorov, so stovkami prác. Veľké zastúpenie karikaturistov je aj zo zahraničia, práce prichádzajú prakticky z celého sveta. Vďaka internetu sa súťaž od roku 2012 stala svetovou záležitosťou. Svoje práce vtedy do nej prostredníctvom tohto média prihlásilo dvestopäťdesiatdva autorov z dvadsiatichtroch krajín sveta.
V kategórii do 15 rokov organizátori udeľujú vecné ceny, v kategórii nad 15 rokov získajú súťažiaci okrem finančných odmien zlatú Bomburovu šabľu za 1. miesto, striebornú za 2. miesto a bronzovú za 3. miesto. Súčasťou vyhodnotenia súťaže vo viacerých kategóriách je aj vernisáž výstavy najúspešnejších prác. Verejnosti prístupná výstava v synagóge, ktorej základný kameň položili v roku 1901, a obvykle je jej začiatok začiatkom letných prázdnin.
Výsledky prinesieme nabudúce, taraz prinášame niekoľko obrázov z tohto veľkolepého podujatia O Bomburovu šabľu.

Pripravil: Peter Zifčák

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments