Dnes aktuálne Savo Martinovic

Savo Martinovic je členom Asociácie srbských spisovateľov, Asociácie čiernohorských spisovateľov pre deti a mládež, Asociácie humorných a satirikalistov Čiernej Hory a Belehradského aforistického kruhu. Žije v Belehrade.

Domov / Humor / Medzinárodný časopis pre humor a satiru Sipak / rozhovor / rozhovory / satira / Savo Martinovic / Sipak / sipak.rs /KAŽDÝ ČAKÁ NA ČASTO LADIES – ROZHOVOR S SAVOU MARTINOVICOVOU
KAŽDÝ ŽIVOT, KTORÝ ČAKÁ NA ŽIVOT MUŽOV V ŽIVOTE – ROZHOVOR S SAVOU MARTINOVICOVOU

PARADISE čakajú každej, keď sa jeho život pre človeka jedným – Interview s Savo Martinovic -prozaik (rozprávač a spisovateľ), básnik, ahorista…

Dnes môže byť oponent autorovho názoru pripútaný k holej pokožke, dá sa povedať čokoľvek v tvári, dá sa nazvať kataklyzma… a nikomu nič. A v dnešnom aforizme neexistuje také škaredé slovo.

SIPAK : Pán Martinovic, na nedávnom podujatí Kriva Drina ste získali cenu divákov. Blahoželáme! Je známe, že dokážete „sprostredkovať“ svoje aforizmy a príbehy publiku originálnym a vtipným spôsobom a zverejniť ich. Existuje nejaké tajomstvo vašej zručnosti?

MARTINOVIC: Aby som to spomenul, už som vám elektronicky poďakoval za vaše blahoželanie …
Áno, bol to tretí festival humoru a satiry Kriva Drina v Zvorniku. (Cena je láskavo známa ako Zlatá víchrica, pozostávajúca z charty, sošiek a konvertibilných známok!) .
No, tu … Od útleho veku som sledoval veľa, veľa filmov, divadelných hier a nečítal som toľko, ale dosť málo kníh. A vždy sa mi stalo, že, ako som sa od lekcie od niekoho dozvedel, najlepšie si pamätám, keď hovorím o „ohnisku“ alebo o najodduchovanejšom momente filmu, hry alebo riadku knihy. Takéto „body“ alebo „okamihy“ oddeľujú moju myseľ od tragédií, od „nekrologov“ alebo „morbídnych“ činov … Pretože, Shaw hovorí: „Na pohreb je dobrý vtip.“ tieto „body“ alebo „pohľad ducha“ … takže „myšlienka“ bola uložená myšlienke obrátiť čitateľa a diváka na autora. A MY MOTO (hovorí): Držím sa hesla: Každý má raj, ktorý čaká, kto v jeho živote rozosmeje človeka.
Teraz jedna vec. Pred dávnymi časmi, v Domanovićových dňoch satiry v Ovsiste, Belehradskí spisovatelia z Radojeho balkóna pre nespočetné publikum (polovica z nich prišla z poľa) a hostia, ktorí stáli, hovorili aforizmy, filozofie, vety, fragmenty, myšlienkové medailóny … a publikum stojí a mlčí. Keď som prišiel na rad, povedal som: Vždy, keď ma niekto zavolal na kávu, odpovedal som na výzvu, či som si bol istý, že bude brandy. Jeden Osetian na neho vykríkol: Dobre, mávnite, bude to! A ja som odpovedal: Preto som prišiel. A on: Vitajte! Všetci sa smiali. A potom som povedal; Najhoršie je prázdna fľaša vedľa plného sudu! Dodal: No, nie horšie! (Smiech znova!) Vždy je v mojej mysli nadviazať intuitívnu a priaznivú komunikáciu s publikom. Chcel som povedať – vždy musí existovať „v hre“ kontakt s publikom. A ešte viac: Publikum nemá rád všetko, čo sa mu povie. Je v tranze, keď si predstavuje niečo vtipné. Preto jej hovorím: Prsteň som kúpil lacno a potom som ho draho zaplatil. Buď: Zlodej prosil súd – držať polovicu a vydržať polovicu … Alebo: Nepýtaj sa ma nič. Som odtiaľto. Nehovorím kde. Niekedy hovorím: Mám vo vás veľkú dôveru, nechám vás premýšľať, verím duchovnejšie ako ja. A niekedy skončím: poviem vám aforizmy a smejete sa mi do tváre. Myslím, že sa aspoň trochu odlišujem od aforistov, ktorí majú svoj názor: Nie sme klauni, aby sa publikum rozosmialo. Veľa som hovoril a veľa som nepovedal … Nechám vás premýšľať, verím viac humorne ako ja. A niekedy skončím: poviem vám aforizmy a smejete sa mi do tváre. Myslím, že sa aspoň trochu odlišujem od aforistov, ktorí majú svoj názor: Nie sme klauni, aby sa publikum rozosmialo. Veľa som hovoril a veľa som nepovedal … Nechám vás premýšľať, verím viac humorne ako ja. A niekedy skončím: poviem vám aforizmy a smejete sa mi do tváre. Myslím, že sa aspoň trochu odlišujem od aforistov, ktorí majú svoj názor: Nie sme klauni, aby sa publikum rozosmialo. Veľa som hovoril a veľa som nepovedal …

SHIPAK: Už od 60. rokov píšete odpadky už dávno. Prečo ste sa začali zaoberať aforizmom? Aký to teda bol aforizmus a aké je to dnes?

MARTINOVIC: K predchádzajúcej otázke som už povedal, ako mi prišlo, že som „začal“ písať aforizmy, alebo krátke, stručné, stručné a predovšetkým humorné, myšlienky a poznámky … čo najviac. prinútili ma ich napísať.
Moja prvá kniha aforizmov bola napísaná a napísaná pred viac ako tridsiatimi rokmi a čitateľom sa objavila v deväťdesiatom prvom storočí. Je nazvaný „Nič medzi tým“. Pri prvej propagácii jeden spisovateľ – propagátor uviedol, že sa zmienil o názve, že „to“ sa pravdepodobne nevzťahuje na obaly. Na to som povedal – pretože „to“ alebomôžete hovoriť o obálke … Nehovoriť: Nič medzi tým (obálka). Ironický, ale čo! To je to, čo publikum miluje … A každému čitateľovi zážitku, tej knihy, mi pripomenul, že by bolo dobré, keby knihu prečítal „v kontexte času“. Myslím, že by ste to lepšie pochopili. Bolo to obdobie, keď „nemalo byť povedané nič jasné, správne, otvorene“, takže všetko bolo povedané v takzvanej zabalenej podobe. Doslova povedané, „morálka“ je napísaná v ezópskych jazykoch. Alebo: človek sa musel obkľúčiť, zapísať do poznámok čo najviac alegoricky, enigmaticky a metaforicky … aby autor spisovateľa aforizmu „pochopil“ všetci okrem jedného (vodca, minister, šéf …), ktorý je nám ľúto, chrbtica, šípka, “ satirická strela “- adresované!
Lec išiel tak ďaleko, že presunul niektoré „udalosti v aforizme“ zo svojho krásneho Poľska do inej krajiny! Tu je však „prevažne chytrý lecovský príklad“ pre „lecovský a ezopský jazyk“: Keby dnes nejaká srbská, čiernohorská, balkánska alebo poľská aforistka prišla s rovnakou, dobre známou, lecovskou myšlienkou, zavolal a rozprával by, odolávať tomu, aby nepovedal čitateľovi všetko, aby náhodou zostal „neinformovaný“. Potom napísal: „Vďaka veľkému úsiliu a mimoriadnym opatreniam, ktoré vláda našej krajiny (uveďte názov krajiny) prijíma a vynucuje, sa optimisti stanú pesimistickými.“ A Lec to elegantne, lapidárne, vražedne označuje za ezopské: „A optimisti sú pesimistickí.“ Kto nevie, nechápe.
V tom čase sa však písanie aforizmov a humoru a satiry vo všeobecnosti príliš netýkalo (štátnej) cenzúry, pretože autocenzúra bola hlavnou úlohou! A autocenzúra je dnes viac ako smiešne slovo.
A pridať to. Dnes je možné oponenta autorovho názoru obnažiť na holú kožu, dá sa povedať čokoľvek v tvári, dá sa nazvať kataklyzma … a nikomu nič. A v dnešnom aforizme neexistuje také škaredé slovo. Samozrejme, nedá sa obísť, že dnes existuje súčasne odvážny, silný, neprekonateľný, vražedný a obzvlášť satirický srbský aforizmus. (Dôkazy predkladajú Baljak, Simić, Čotrić, Ljubenović a mnoho ďalších.).

SIPAK: Napísali ste aj humor, ktorý má pre protagonistov (ne) obyčajných ľudí z čiernohorských oblastí, v ktorých ste sa narodili. Aká aktuálna je o nich dnes príbeh?

MARTINOVIC: Áno, väčšinou ide o dva romány z príbehov („Sága ságy“ a „Román románu“) „o mýtických osobnostiach čiernohorského ducha“ … Hoci boli napísané v (starom) archaickom jazyku a dialekt, stále “ „nejaký dychtivý čitateľ alebo chválenec týchto diel …“ A pokorný spisovateľ a čitateľ môžu dešifrovať …

SHIPAK: Môže to byť trochu známe, ale vy ste učiteľ šachu aj majstrovský kandidát . Koľko to má spoločné šach a humor a satira?

MARTINOVIC: V mojej mysli je jedna myšlienka: V živote, rovnako ako v šachu av najťažšej situácii alebo pozícii, vždy existuje riešenie. Musíte to len nájsť. Podľa môjho názoru táto myšlienka najlepšie predstavuje magické puto života a šachu. Podľa môjho šachového aforizmu: Pacer posledný zistí, že dal podložku – je tu dublet: Posledná ignorantka zistí, čo objavila. A ešte jeden: Keď niekto v šachovom klube kričí „stimulátor“ – všetci sa odvrátia. A ak niekto v dave zakričal „ty idioti!“, Nie je nikto, kto by sa mal otočiť. A toto: Lepšie je mať rohož ako celebrita pod tabuľou. „Šach je hra. Šach je boj. Šach je vojna. Šach je život. “„ Šach je šach a naopak. “(Pokiaľ to nie je matné. Pretože ak je matné, už žiadne šachy nie sú.)

SIPAK: Aké sú vaše budúce plány, pokiaľ ide o vašu kreativitu?

MARTINOVIC: Pripravil som rukopis esejí o spisovateľoch a dielach … viac ako tristo strán. Napísal som celý svoj literárny život. O Domanovičovi, Lečovi, Vibovi, Ratkovi Bozovičovi, Radovi Jovanovičovi, Vitomir Teofilovičovi, Cotrii, Bestiku, Ilijovi Markovicovi, Micunovičovi, Baljkovi, Nikola Rackovičovi, Karlovi Minicovi, Larrym Misničovi, Draganovi Gaskovičovi, Rankovi Zakicovi, Rankovi Zakicovi, Rankovi Zakic …
A čo je dôležitejšie a aktuálnejšie. Vydavateľom knihy, ktorej obal je: Mimoriadna Národná knižnica v Zvorniku, inak organizátor festivalu Kriva Drina, ktorý má na starosti: Savo Martinović MARTINELE, aphorizuje Zvornik 2019. Teším sa na vzhľad tejto knihy, pretože už roky nevydávam knihy o autorizovaní.

SIPAK: Vaše rady pre mladých spisovateľov?

MARTINOVIC: Prečítajte si myšlienky ostatných ľudí a premýšľajte vlastnou hlavou.
Snažte sa odlíšiť seba od ostatných!

STRUČNÁ BIOGRAFIA

SAVO Martinovic ht ro f z nich bol v roku 1935 v Danilovgrad , v Čiernej Hore, dočasnej pracovnej Srbsko je menej ako sedemdesiat rokov.
„Prozaik (rozprávač a spisovateľ), básnik, ahorista – má vtipne satirický postoj k svetu s určitým duchom a dychom skutočnej metafyziky. Jeho štýl je eliptický a originálny v metafore. “(Miodrag Mrkic)
„Je to spisovateľ štedrého a výstižného štýlu.“ (Vitomir Teofilovic)
Martinovic publikoval knihy o aforizmoch : Nič medzi (1991), Hazard Dictionary (1994), Full Cap (2000 ), Aphorizmy s malou hlavou Full Cap pre rastúce osoby (2005), Pitamteja Aphorisms of Question (2008); epigramové knihy : Dead Took (1994) a The Cube sú Round Epigrams for Growers (2005); romány príbehu ságy Saga (1996) a nový O Novelja (2000), titulnú mýtický ak trieda má čiernohorskú národného ducha ; kniha príbeh Vychutnajte si bolesť zubov (elektronické vydanie), ako aj monokomédia Novella Nobody (2006). Je spoluautorom Antológie čiernohorských aforizmov vzácnych častíc (2006). Posledný Martinovic v elektronickej knihy e dialóg s nimi epiforizmi (2011) a kľúč k bravúrou haiforizmi (2015) sú súčasťou o novej podobe krátkych literárnych foriem , je “ možno označiť ako tvorivé rozkvetu, s vynikajúcimi literárnych úspechov.“ (Aleksandar Cotric)
Pavle Đonović získal Cenu Čiernej Hory za celoživotné dielo ; dv ij e ocenenie Radoje Dománovice – pre celkový prínos k srbskej satiry (Lifetime Achievement Award ) a najlepší satirického knihu roka ( Pitamteja ) ; UKS – DODAS (Domanovic Dni satiry) udeľuje ceny za originalitu satirického vyjadrenia ; d ij je Zlatá prilba za najlepšiu aforizmy ; Laureát je zlatým odznakom Srbskej kultúrnej a vzdelávacej komunity za nezištnú, odhodlanú a dlhotrvajúcu prácu a tvorivý príspevok k šíreniu kultúry ; Ceny Jovana Hadži Kostiča za najlepšiu novinársku satiru; Ocenenie Dragisa Kašiković ; Ocenenia Fest satire za celkový príspevok do srbskej satiry, N agrade Malý princ za najlepšiu knihu pre deti The Cube is Round ; Veľké plakety festivalu B Bijeljina za ich celkový príspevok k srbskej literárnej satire, cena Libanonskej Najji Namanovej , za celkovú literárnu prácu , ako aj niekoľko prvých, druhých, tretích a osobitných ocenení a vyznamenaní za humor a satiru: Vzácne častice a Pitamteja – Kniha roka v Čiernej Hore, Cube je okrúhlym knihu – Kniha roka pre deti a mladých ľudí v Čiernej Hore a je tiež držiteľom vyznamenaní Satirical of the Year v Čiernej Hore , ako aj aphoristom roka na miestach konania ex-Yu.
Martinovic bol uvedený v národných a medzinárodných antologiách múdrosti, humoru, satiry a poézie. Bola preložená do ruského, bieloruského, anglického, poľského, českého, talianskeho , španielskeho, baskického a niektorých balkánskych jazykov.
Spolupracoval na mnohých novinách a časopisoch v srbsko-chorvátskej reči. Bol redaktorom a redaktorom troch týždenných šachových sekcií, v ktorých vydal knihu o šachu Bieleho , a v tejto „hre o hry“ má titul učiteľa šachu a titul hlavného kandidáta. V rýchlom tempe tejto hry – je veteránom šampiónov Čiernej Hory.
Je členom Asociácie srbských spisovateľov, Asociácie čiernohorských spisovateľov pre deti a mládež, Asociácie humorných a satirikalistov Čiernej Hory a Belehradského aforistického kruhu.
Žije v Belehrade.

Redakčný Rod

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments