Dnes aktuálne SAVO MARTINOVIC O MITRO MITROVIC

(P) PRÍJMY PATRIARCH SERBIAN SATIR

(Napísané slovo v knihe Pitamteyho )

(Namiesto úvodu : Rovnako ako vlny mora zaplavujú steny sv. Štefana, tak sa mi Mitar zasvätil svojim knihám striekajúcimi početnými epitetami, titulami, titulami … naučil som sa od neho iba „kto som a čo som“ a častejšie som sa čudoval : „Bože, som to ja?“
Počas tejto doby som napísal Mitru krátke, takmer konvenčné, možno aj zbožné, v každom prípade priateľské, až jedného dňa som si uvedomil, že obaja sme si neboli rovní. A potom, 11. apríla 2009, som mu napísal tento druh obetavosti do knihy Pitamteja:

Mitar Mitrovic ,
pane,

nahnevaný Paštrovič mäkkej duše; nádobu Paštroviča; „Patriarcha srbskej satiry“ (prepis z názvu jednej recenzie); básnikovi príbehu, skandovanému prozaikovi; básnik aphoristiky, aphorista poézie; veľký chlapec, veľké dieťa (dospelý); veterinárnemu lekárovi; Profesor Word Economics; Pôvodné antológie, encyklopédie, zbierky, panorámy, literárne knihy a čitatelia; majster v písaní detí, chlapcov, detí, dievčat, sestier, matiek, otcovských … aforizmov; pôvodcovi „mithroizmu“, epigramistom bez gramu zloby, satirizmu, lyricizmu; (kvantitatívny) zapisovač v obale (medzi jeho a jeho vlastným); hodina stručnosti a šírky porozumenia; milovník nálady iných ľudí; domáci miláčik a pegas; humorný Srb (bezkonkurenčný), ktorý, ak vôbec, zomrie smiechom; bežnej osobe (menej ako dva metre); nepolapiteľný autor obetavosti svojich kníh;

Savo Martinovic. Nový Belehrad, 11. apríla 2009

PS:
A hneď potom som sa ho nespýtal: „Dobre, Mitre, sme ešte teraz?! Pomstil som ťa za všetko dobré, čo si mi urobil? ““
Nakoniec, nech to moji čitatelia nepovažujú za samozrejmé, ak som v každom prípade prehnane prehovoril, pretože v prvom rade to nebol môj posledný úmysel.

MALÉ MÄSO Múdrosti

(Mitar Mitrovic: Ahoj, študenti! – aforizmy pre deti)

Aforizmus, ako stručná myšlienka, dosiahol Mitar Mitrovic po dvoch a pol tisícročiach od Heraclitusu cez Lec a Baljak. Našťastie!
A Mitar Mitrovic, ak nepíše už pol storočia, premýšľa a predstavuje si aspoň aforizmy. Po prvom vyskúšaní iných typov krátkeho tvaru, epigreamu a krátkej piesne pre deti a dospelých, s povinným vtipným, satirickým alebo múdrym bodom, sa „vzdal“ písania aforizmov pre dospelých.
Podobne ako mnohí odpadlíci, ktorí myslia a fajčia v našom jazyku, aj Mitrovic sa vyskúšal takmer vo všetkých formách aforizmu, od rodiny, lásky, dokonca aj erotiky, cez filozofický, politický, ideologický, angažovaný, satirický až po detský aforizmus.
A tu, s detským aforizmom, sme čakali na Mitroviča.
V poslednom polstoročí sa aforizmus, najmä v našej krajine, blížil takmer bezprecedentným možnostiam, takže poetika aforizmu alebo literárnej teórie nedokázala zaznamenať vznik „detského aforizmu“ ako osobitného druhu tejto literárnej formy. (Hoci detský aforizmus nie je nič menej ako ľudský aforizmus, ak akceptujeme „detské ústa“ ako predchodcu detského aforizmu.
A detský aforizmus sa stal obzvlášť rušivým najmä v posledných rokoch, že okrem iného získal právo na špeciálne stĺpce v satirickom mesačníku „Danga“ – ako „Dangica“ a vtipný a satirický týždenník „Hairy Hedgehog“ – ako „Malý ježko“. a v detskom literárnom časopise Dragon.
Detský aforizmus sa tak prejavil a existuje presvedčenie, že je ešte stále v plienkach. Mitar Mitrovic, s jeho dvoma publikáciami, ktoré už boli publikované – Kingdom of Clicker a From Donkey’s Bench , a to najmä k tejto tretej publikácii Hello, students ! ponúka dôkaz, že detský aforizmus je dokonca odpustený!
Zároveň, ak nie prvý, a prinajmenšom medzi prvými (kde by malo byť nahnevané mäkké srdce Paštroviča?), Zverejnil Mitrovic prvé detské aforizmy a prvé zbierky detských aforizmov.
Mitar Mitrovic sa teda dá považovať za prinajmenšom batoľa, otca detského aforizmu, bez „argumentu“, ktorý by dokázal jeho nevinu.
Vynára sa otázka, kde Mitar Mitrovic nájde témy a nápady pre svoje aforizmy. Odpoveď znie – iba tam, kde inde nie sú. A sú všade. Nikde nenájdete. Najmä v živote, realite a fantázii.
A keď sa spýtame, ako Mitar píše detské aforizmy, aby nás niekto predbehol a nepovedal „ručne“, povieme svojimi hlavami, dušou a srdcom. Otvorte už tak širokú dušu, začnite na ne myslieť hlavou, a ako už niekto povedal, hovorí to svojím srdcom. Začína sa témami a nápadmi, ktoré sa skrývajú všade v živote, premýšľajú o tom, ako deti vidia dospelých, ako sa deti vidia samy a ako deti vidia život a realitu okolo nich.
Mitrovic prenikol do detskej duše, detského sveta, často do sveta detskej fantázie, takže sám urobil jedno veľké dieťa. Mitar Mitrovic, otec, pre detské aforizmy, urobil Mitar Mitrovic dieťaťom. Toľko pre dieťa hrá kliker. A to všetko preto, že Mitru je „vyrobený klikačmi“.
Mitrovicove aforizmy pre deti sa v prvom rade vyznačujú bezprostrednosťou a úprimnosťou, ľahkou metaforickosťou a pravdivosťou a napokon benevolenciou a benevolenciou.
Mitrovicove aforizmy sú skreslené, zdeformované, skrútené, zvrátené, znetvorené a bezstarostné, a napriek tomu majú svoju vnútornú logiku. Neveríme, že by mu to uškodilo, keby povedal napríklad tento druh „kritiky“ niektorých jeho malých čitateľov: „Otecko Mitar je úplne vystrašený!“
Najnovšia tretia kniha detských aofyzií Ahoj, študenti! Mitar Mitrovic ukazuje, že ak nie je veľký, je pre dospelých najmenším spisovateľom.
Kniha detských aforizmov Ahoj, študenti! Mitra Mitrovic je druh veľkej knižnice pre najmenších, ktorá nie je o nič menšia pre tých veľkých.
Táto kniha je tiež akýmsi poučením, presnejšie návodom, ako vyrobiť malé perly múdrosti prostredníctvom alchýmie ducha.

Belehrad, 29. marca 1999

JEDNODUCHÉ DUCHOVÉ POTRAVINY

(Mitar Mitrovic : Moja mama môže robiť všetko – detské aforizmy)

Keď sa nám zdalo, že Mitar Mitrovic (tu ho budeme nazývať zvláštnym a univerzálnym podnecovateľom detskej fantázie), sa vyjadril k napísaniu detských aforizmov, pridal jej „chvost“, urobil z neho čiarku a pokračoval v písaní …
Ako?
Neustále vynálezy tvorcov a znalcov detskej duše, logika a čestné myslenie.
Mitrovic tvorivý tvorivý diel je pôsobivý, ale podľa nášho názoru, aforizmy jeho detí, ako moderná forma krátkej formy, ktorej predchodcom je „detská ústa“, zaujímajú čestné miesto.
V krátkosti, Mitrovicove detské aforizmy sú akýmsi rýchlym duchovným jedlom. Doplniť, a to nielen pre deti a mládež, ale aj pre dospelých.
Po tretej knihe detských aforizmov Ahoj, študenti , „vinili sme„ Mitrovic “, že„ aspoň batoľa môže byť považovaná za otca detského aforizmu “, a po poslednej, štvrtá Moja mama môže robiť čokoľvek , povieme, že Mitrovic je tiež batoľa, matka detského aforizmu.
Ukazuje sa, že Mitar Mitrovic dokáže všetko! Byť zároveň otcom aj matkou!

Belehrad, 14. júla 1999

I AM MITAR …

Keby som bol Mitar a našťastie by som to nemal, bol by to môj list o mne:
Narodil som sa 5. novembra (podľa starého kalendára) v roku 1933, tri dni pred Mitrovdanom. Preto som bol pokrstený menom Dimitrije a Mitar sa urazil sám za seba, takže tak, ako to vyhovuje budúcemu básnikovi, aspoň polovica môjho mena a priezviska bude Rím.
Študoval som prvé tri ročníky školy v kláštore Praskvica, ďalšie tri v Kotore, neďaleko kostola sv. Trypun a zvyšok až do konca malej promócie v Danilovgrade, neďaleko Ostrogského kláštora. Napriek všetkému tomu, okrem vzájomného rešpektu, ako povedal Salvador Dalí, som nemal priamu komunikáciu s Bohom, a to menej intímny vzťah.
V detskom domove v Branolovici som sa okrem iného väčšinou zdržiaval s básnikovou legendou Vitom Nikoličom, pretože obaja sme boli brankármi futbalového mužstva. Teraz som rád, že som mu nedal gól, a mýlim sa, že nebol ani mnou. Tento veľký básnik je známy aj tým, že „nedostal byt pre svoj život a neskôr mu dal ulicu“.
Vyštudoval som strednú školu v Sabaci, prvom srbskom meste, meste Chihuahua, hádzanároch, futbalistoch, boxeroch, hercoch, závodných koňoch, veľtrhu …
Vyštudoval som Veterinárnu fakultu v Belehrade, čo mi dáva právo podpísať sa ako lekár, ak to má zmysel. Niekto povedal: „Čím viac som ľudí spoznal, tým viac miloval zvieratá.“ Tento druh hovädzieho dobytka som ešte nevidel. ““
Narodil som sa tesne nad sv. Štefanom, ale v tom meste na mori som nikdy nestrávil leto (nieto zimu), verím, že uhádnete prečo.
Keď som bol malý, bavil som sa s deťmi najviac, takže sa to stalo zvykom. Moje najobľúbenejšie je, keď hovoria, že som „jedno veľké dieťa“.
Počas druhej svetovej vojny som bol doslova dieťa, takže, ako to niekto povedal, nevyrastal som „z vlasteneckých dôvodov“. Preto ma tí rýchlo rastúci, budúci basketbalisti bili solídne, takže pre mňa bolo nezvyčajné, aby som jedného dňa nedostal pravidelnú „solídnu časť“. Zastavili sa, keď si všimli, že som schopný trpieť a že môžem ľahko vydržať tých „solídnych“. Neskôr som bol tiež trochu roztrhaný, keď som si uvedomil, že byť vždy malý nie je úspech alebo niečo obzvlášť praktické, takže som rástol natoľko, že keď som chcel poškriabať hlavu, nemusel som šplhať na stoličku.
Dnes nie som dieťa a neviem, koľko mám rokov. A ja som to dlho neukázal. Mám ich toľko ako celý futbalový tím študentských šampiónov za predpokladu, že je to napríklad ponáhľanie, toľko ďalších už chodilo do školy skoro … No, spočítajte si sami … Čo som sa snažil povedať? ..
Napísal som štrnásť básnických kníh pre deti, jednu pre dospelých, štyri zbierky aforizmov pre dospelých a osem pre deti, zbierku epigramov a dve príbehy a humorne … ,
Román som nenapísal a možno to urobil môj život.
V mojich listoch sú listy, čítania, pravopis a veľa antológií … Niektoré z toho, čo som napísal, boli preložené do deviatich jazykov a verím, že by o nich vedeli viac, keby tam o mne „vedeli“.
Získal som veľa domácich a takmer žiadnych medzinárodných ocenení, z ktorých najvýznamnejšie sú dve ocenenia Domanoviča za humor a satiru. A dovoľte mi len povedať, že žiadna cena ma nič nestojí.
Pri jednej príležitosti sa ma priateľ spýtal, či mám niečo viac ako detské aforizmy, a ja som odpovedal: Áno, mám. Je ich toľko, že niekedy ani nepoznám svoje meno, ale často si pamätám a všetky moje obavy zmiznú, keď vidím vnuka, ktorého mi dali. meno, meno, Dimitri. Nie preto, že je to pekné meno, ale je pekné mať vnuka. Mám tiež vnúčatá – to nie je o nič menej krásne.
Keď som slúžil ako strážca Študentského domu, toho veľkého mesta mladých ľudí, bol som nazývaný „matkou“, najmä nelegálnymi, a na rozdiel od niektorých výborov a iných úradov som sa na to ani nehneval.
Jeden kritik povedal, že som „veľký spisovateľ pre malých“ a druhý, ktorý som bol „malým spisovateľom pre veľkých“. Prvý z nich trochu preháňal a druhý, aby som bol úprimný, nemám žiadny názor.
Môj osobitný priateľ a spisovateľ pre dospelých, Savo Martinovic, po mojej knihe Ahoj, študenti , napísal, že som „otcom detského aforizmu“ a po knihe Moja mama mohla robiť čokoľvek , že som „batoľa a matka detského aforizmu“. Takto hovorí: „Mitar Mitrovic môže byť čokoľvek – súčasne otec aj matka.“ Ani na neho sa nemám hnev, pretože viem, že nie som hermafrodit, alebo inými slovami, samec a samica alebo – ani samec, ani samica. A nie je škodlivý.
Ten istý priateľ v jednej zo svojich kníh ma nazval „nahnevaný Paštrovič s jemnými srdiečkami“. Možno som naštvaný, keď si všimnem nespravodlivosti, a možno som mäkký, keď vidím niekoho v núdzi.
Keďže som úplne vyrástol, a nie príliš veľa, občas som sa stýkal s veľkými detskými básnikmi Dušanom Radovičom, Dobrickom Ericom, Draganom Lukicom, Draganom Radulovičom, Vitom Nikoličom, Branom Crncevičom, Ljubivojom Rushumovičom, Mošom Odalovičom, Dušanom Djuričom, Slobodanom Alejicom, Slobodanom Staničom … a zvláštnym spôsobom, s drakom strýka Jov. Ale aby som bol spravodlivý, prial by som si, aby som s nimi visel, keď boli malí …
Každopádne, ja si sundám klobúk!
                                                                      V Belehrade na začiatku 21. storočia

SAVO MARTINOVIC O MITRO MITROVIC

————————————————————————————————————————————————————–

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránky.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

—————————————————————————————————————————————————————-

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.