Dnes aktuálne slovenská humoristka Eva Jarábková Chabadová

Možno je to tak…

V nedeľu mal nastať koniec sveta a dnes ani nezaprší

Každý deň nastane pre niekoho jeho súkromný koniec sveta. Niekomu voda odnesie dom, niekomu sa stratí dieťa, niekto sa dozvie od lekára svoju konečnú diagnózu a niekto si ani nestihne uvedomiť, že jeho koniec sveta práve nastal.
Ako deti sme si tajne vypočuli predpoveď konca sveta od našej susedy- jehovistky a bolo ho treba čakať na tajnom, odľahlom mieste. Keď nás po dlhom hľadaní rodičia konečne našli, nastal pre nás ozajstný koniec sveta. Koniec sveta vyhlasovali ľudia veľmi dávno, ale aj nedávno,v ostatných dvoch desaťročiach, kedy sa začali vo svete odohrávať katastrofické udalosti, dokonca veľmi často.
Predpoveď konca sveta určená na 21. júna 2020 bola zverejnená na Twitteri a odvodená bola od opravy predpovede z 21. decembra 2012. Táto pôvodná predpoveď bola založená na výpočte z mayského kalendára a konkrétny vedec vypočítal, že medzi juliánskym a gregoriánskym kalendárom je rozdiel jedenástich dní, ktoré za 268 rokov existencie gregoriánskeho kalendára posunuli ten pôvodný výpočet na dátum, ktorý sme práve v nedeľu očakávali.
Z psychologického hľadiska je vyhlasovanie konca sveta potrebné. Niektorí ľudia sa zamyslia nad svojim životom a pre iných je to signál, že si ešte treba užiť.
Koniec sveta vypočítaný či už podľa juliánskeho, alebo podľa gregoriánskeho kalendára však platí iba pre kresťanov, moslimský a židovský letopočet je úplne iný. Keby však koniec sveta nastal naozaj, tak pre všetkých rovnako bez rozdielu vierovyznania.

Koniec sveta
Letné dni
bezstarostne plynú
a odrazu, koniec sveta
na pol dňa vypli elektrinu.

Rovno do neba
Naši hvezdári
sa tvária ako keby
hľadali pre Slovákov
voľné miesta v nebi.

Hodina zeme
Je to síce krásne
ale iba Zemi nie je jasné
kto posledný
na nej svetlo zhasne.

Keď musíš odísť
Kedy odísť
hrdza vie
preto hrdzavie.

Koho zabilo a čo budeme jesť

V ostatnom čase sú to dve najfrekventovanejšie témy. Naozaj a úprimne chránime najslabších členov spoločnosti, alebo chránime seba pred nimi? Že pravdepodobne skôr to druhé, mi potvrdilo zaujímavé usmernenie pri otváraní škôl.
Informácia, alebo odporúčanie, z obdobia prípravy nástupu detí do škôlok a škôl znela, nezačleňovať do škôl deti, ktoré žijú v jednej domácnosti so starými rodičmi. Toľko z usmernenia, etickú stránku si rozoberte sami a dopredu viem, že ani dvaja ľudia sa na správnosti usmernenia nezhodnú.
Čo všetko Číňania jedia a Európan by to nezobral do úst, je ďalšia polemická téma. Lenže Čína je jedna z najstarších civilizácií a jej obyvatelia prešli fázami vývoja, kedy pre prežitie museli jesť všetko, aj keď dávajú prednosť rastlinnej potrave. Keď úroda opakovane niekoľko rokov po sebe uschne, alebo ju zjedia kobylky, tak treba jesť kobylky.
Peter Menzel, cestovateľ a fotograf vo svojej knihe „Hladná planéta“ pred pár rokmi zmapoval koľko dolárov minie bežná rodina za týždeň na jedlo. Od 500 dolárov v Nemecku, po 1,62 stotín dolára v Tschade v Afrike. Kto vie, koľko by to bolo dnes, keď väčšina ľudí sedí doma , varí, pečie a kváskuje. Neviem to odhadnúť, ale viem, že v Tschade sa nič nezmenilo.

Problém vyriešený
Keď konečne
vyjdú dôchodcovia z domu
už trinásty dôchodok
ani nebude dať komu.

Zostaň doma, mama
Nosia mi vďačné deti balíčky
čo by mi iný nedal
ale že karanténa skončila
mi nikto z nich nepovedal.

Dôležité povely
Na ľudí treba ísť zostra
kynológovia radia
naučiť ich dva povely
ľahni a zostaň.

Ďakujeme ponížene
Že žijeme v nevoľníctve
s chlapmi v krčme nerieš
veď náš pán veľkomožný
sľúbili, že zrušia dereš.

Nemôžem zato
Tak dlho sme zvykli tvrdiť
že za všetko môže Čína
až sa teraz bojím priznať
že pochádzam od Děčína.

Kto je tu blázon?

Blázni medzi nami žijú a takýmto situáciám nedokážeme zabrániť, verejne odkázal premiér zo stretnutia Vyšehradskej štvorky v Ledniciach. Reagoval tak na tragédiu, ktorá sa odohrala v ten deň, v škole, vo Vrútkach.
Ak premiér ktorejkoľvek krajiny verejne vyhlási, že po uliciach chodia blázni, je to na uváženie. Jedni, ktorí sú presvedčení, že sú normálni, si povedia, že to žiadny premiér na mikrofón vyhlasovať nesmie, druhí si myslia, že má pravdu a jeden človek vie, že sám autor vyhlásenia môže mať diagnózu, ale mlčí, lebo ho viaže lekárske tajomstvo.
Buďme objektívni. Ľudstvo veľakrát posúvali dopredu fanatici a vizionári, ktorí nemali, z pohľadu dobových kritérií, k bláznovstvu ďaleko. Sú blázni s ideálmi, ktorí to s ľudstvom myslia dobre a keď sa im ich vízia splní, sme za vodou, ak nie, ideme ku dnu spolu.
Vyšli sme po dlhšom čase z domu do ulíc, tak si všímajme, kto je nebezpečný a kto dobrý blázon s víziou lepšej a spravodlivej spoločnosti.

A.P.Čechov
Aj za bieleho dňa mám strach
„Pavilón č.6“ je prázdny
a po uliciach
chodia nebezpeční blázni.

Duševný potenciál
Starý blázon
pasívne diagnózu prijal
mladý smelo rozvíja
svoj duševný potenciál.

Recept na úspech
Prísne nariadenia na ľudí
s odborníkmi ticho ušiť
a potom ich, už len sám
verejne a nahlas zrušiť.

Vizionár
Ministrovi financií
šťastie praje
pre bohatých Slovákov píše román
„Zbohom daňové raje“.

Eva Jarábková Chabadová

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *