Dnes aktuálne slovenský humorista, spisovateľ a jubilant Milan Kenda

Vízie bez provízie

 Brusel sa už začínal nudiť, keď tu zrazu ožil po objavení čiernej diery v Teplárni na bratislavskej Zámockej ulici.
 Krútime sa síce na jednom mieste, ale neochvejne doprava.
 Máme vysoko rozvinutý boj proti fašizmu: Nikde nedostanete hnedé ponožky!
 Čudujete sa, že vám stúpa krvný tlak pri stúpajúcom manipulačnom tlaku konzumnej spoločnosti?
 Rozvinutá internetizácia nenápadne premieňa rafinovaných dospelákov na naivné decká.
 Juniori ustavične hľadajú ideálnu partnerku, seniori svoje okuliare. Tým druhým sa to občas aj podarí.
 Medzi renomovaných aforistov začínajú prenikať trúfalci, ktorí sú schopní si namýšľať, že sú schopní premýšľať a vymýšľať.
 Dajú sa v kapitalistických bankách vyberať stopercentné úroky? Dajú, ale iba pomocou dámskej pančuchy pretiahnutej cez hlavu.
 Stínanie hláv za hlúposti v duchu islamského práva ťažko môže presláviť Allaha vo svete – najmä medzi nami, neveriacimi psami.
 Tak ako sa nevysmievame z Ježiša, nevysmievajme sa ani z Mohameda. Obidvaja chceli pre ľudí to najlepšie a obidvaja boli zneužití.
 Automobilová nehoda je v politike pohodlný spôsob ako sa zbaviť nepohodlných rivalov.
 Súčasným vyvrcholením kresťanskej charity je rozosielanie vianočných balíčkov s trhavinou.
 Predstavte si, živí sa písaním! Ale petícií.
 Plastický obraz koloniálnej politiky: Rieka rybárskych člnov sa zrazu zmení na rieku delových člnov.
 Množí sa množina mládeže, ktorá uprednostňuje rýchle občerstvenie, rýchle autá, rýchly internet, rýchlu kariéru a rýchly sex.
 Spomalenie nie je hanba, spomalenie je psychoterapia.

 Pressoviny

NOVINÁRI PO „NEŽNEJ“
Ktože mi uverí? Asi nik!
Kedysi stačil im zápisník.
Dnes chcú mať nabité peňaženky,
po boku pôvabné asistentky.
Ktože mi uverí? Asi nik!
Kedysi stačil im zápisník.

VČAS ODOŠLI, DLHO ČAKAJ
Dnes trhové hospodárstvo
napreduje plnou parou.
Dochvíľnosť je vlastnosť kráľov,
nezvestnosť znak honorárov.

TAK UŽ MÁME, ČO SME CHCELI
Zákon trhu v našej tlači
je brutálne jasný:
V každom čísle svorka vrahov,
no nijaký básnik.

LISTUJEM SI V ČASOPISOCH
Ako keby ovanul ma
v púšti svieži vánok,
keď v hlušine inzerátov
nájdem skrytý článok.

DIALÓG V KLUBE NOVINÁROV
„Ktorýže časopis
páči sa vám?“
„Tak trochu ten, ktorý
vydávam sám!“

HUMORESKA

 Muž pevných zásad

Bob Harwick pietne odklopil vrchnák puzdra svojho písacieho stroja, zasunul doň papier s vytlačeným vlastným monogramom a chrlil na jeho lesklý, kriedový povrch krásne slová. Slová sa roztekali do riadkov, plynuli do tichých, chlácholivých zátočin odsekov, aby napokon vytvorili lagúnu dojemnej spomienky, zarámovanú horizontom mena BOB HARWICK.
Pracoval čisto, bez prestávok, so suverénnou istotou. Harwickov stroj rachotil ako kedysi guľomety jeho mustanga nad ostrovom Guam, keď poľoval na fanatikov v japonských stíhačkách. Harwick ostarol, zošedivel, vyformoval sa v dôsledného pragmatika, ale neprestával zbožňovať svoju krajinu neobmedzených možností. Ako bývalý stíhač naďalej presne zasahoval cieľ: tento raz slzné vačky čitateľov a predovšetkým pozostalých.
Bol odborníkom na nekrológy. Práve dopísal srdcervúce riadky o morálnych hodnotách a humánnom odkaze nenahraditeľného bankového riaditeľa Broothera a zalepil text do obálky so svojím farebným monogramom. Potom si obliekol čierny oblek, čierny plášť, čierny tvrdiak a na oči si založil tmavé okuliare. List vložil do vrecka plášťa, lebo cestou sa chcel zastaviť na pošte.
Bol už pri dverách, keď sa roztržito obrátil a vrátil k písaciemu stolu. Vytiahol z priehradky kolt a do prázdnej komory bubienka, ktorá zostala po bankárovi Brootherovi, vložil nový náboj. Potom kolt ukryl v druhom vrecku.
Na Brootherov pohreb istotne príde aj senátor Smith. Ten odvšadiaľ posiela svojho šoféra preč a odchádza zvyčajne predčasne a sám. Potrpí si na zdravotné prechádzky. Z cintorína sa môže vrátiť iba cintorínskou alejou, ktorá je dlhá a neosvetlená, a čo je obzvlášť cenné: susedí s hustým a tmavým lesoparkom. Výhodne neprehľadný terén! Harwick bol muž pevných zásad so zmyslom pre vďačnosť. Preto bol pevne rozhodnutý nikdy, naozaj nikdy v živote nevystreliť na nijakého vydavateľa novín.

SLÁVNI V ANEKDOTÁCH
Bratislava, Vydavateľstvo Štúdio humoru a satiry, 2022,
1. vyd., 248 s.,
ISBN 978-80-85451-65-8

Defilé vtipných výrokov osobností
alebo
Malý lexikón bonmotov

Editor a šéfredaktor ľudového humoristicko-satirického mesačníka Kocúrkovo, výtvarník MILAN STANO, je pozoruhodne agilným vydavateľom humoristicko-satirických kníh. Vydáva ich pod súborným názvom „Knihy pre vašu zábavu“ a podľa jeho autorskej či výtvarnej účasti resp. spoluúčasti na jednotlivých knižných tituloch je evidentná jeho osobná tematická voľba. Je to neobyčajne pestrá voľba, pričom osobný vklad editora je dominantný. Inak povedané: Zvyčajne nezvykne vyčkávať, čo cudzia náhodná autorská ponuka prinesie /to azda len výnimočne/. Sám nápadito ovplyvňuje tematické rozrastanie kocúrkovskej knižnej produkcie. V čase rozvinutej bibliofóbie a patologicky módne rozšíreného smartfónového ošiaľu je to cenná akvizícia a sám Milan Stano je cenný knižný mecén, ktorého nám môžu okolité štáty závidieť.
Najnovšie príjemne prekvapil tuzemských čitateľov knižnou novinkou SLÁVNI V ANEKDOTÁCH, ktorá prináša 842 anekdot a 446 karikatúr. Mohla vyjsť vďaka viacerým sponzorom, z ktorých najdôležitejší štyria sú uvedení v knihe pred jej titulnou stranou. Aj im patrí vďaka od čitateľskej obce, a to aj preto, že pričinením inflácie sponzorstvo začína u nás poriadne chradnúť a rednúť. Ale oni napriek spomínanému zdražovaniu prispeli na vydanie!
Kniha je plodom dlhoročného zberateľstva anekdot, ktorému sa Milan Stano venuje už vyše päťdesiat rokov. Do knihy zaraďoval osobnosti v abecednom poradí a tie pochádzajú z rozmanitých sfér ľudskej činnosti. V prológu editor uvádza, že mnohé anekdoty vybral aj z kníh o maliaroch či iných umelcoch zo svojej knižnice, alebo z výstrižkov z novín a časopisov. Iné mu zasa porozprávali jeho priatelia, prípadne ich počul v rozhlase či v televízii. Sympatické je aj toto jeho vyznanie: „Chcel som, aby v knihe bolo čo najviac anekdot a historiek o slovenských umelcoch, či už o hercoch, zabávačoch, výtvarníkoch, spisovateľoch, hudobníkoch alebo o iných osobnostiach. Čerpal som z archívu publicistu Jána Mojžiša a veľkého zberateľa anekdot Jána Brezinu, s ktorými som spolupracoval pri tvorbe Kocúrkova. Jánovi Brezinovi som vydal dve knihy, z nich Anekdoty o slávnych v roku 1993. Mnoho som čerpal z českých kníh o osobnostiach českej kultúry. Tam vychádzalo omnoho viac kníh s touto témou, viac si vážili vlastných umelcov a ich umenie a humor. Ale aj to sa na Slovensku mení k lepšiemu.“
Je zaujímavé a milé spoznávať v anekdotách a historkách ľudskú stránku rozličných „sošných“ osobností prostredníctvom ich výrokov – od ich nadčasových sentencií a bystrých diagnóz rôznych javov, cez vtipnú sebairóniu, až po sarkastické reakcie a útoky na adresu všakovakých snobov, posmeškárov a provokatérov. Môžeme v tejto knihe vidieť aj malú, neoficiálnu encyklopédiu domácich i svetových bonmotov.

Humoristický veterán Milan Kenda sa dožíva pekného životného jubilea, dnes má 85 rokov… Srdečne mu v mene kolegov autorov a čitateľov Humorikonu blahoželáme!

Milan Kenda

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments