Dnes aktuálne slovenský humorista, umelec Vladimír Javorský

Vážení slovenskí humoristi, ako vidíte, žiaľ sme slabí a musíme to trápenie ukončiť…
Vážený žiadateľ,
dovoľujeme si Vás informovať, že na základe hodnotenia žiadostí o finančnú podporu z verejných zdrojov poskytovaných Fondom na podporu umenia, ktoré boli podané v rámci výzvy č. 1/2021: program 2.3.2 – Vydávanie internetových časopisov, odbornou komisiou a rozhodnutím riaditeľa Fondu na podporu umenia Vaša žiadosť „Humorikon “
zaregistrovaná pod č. 21-232-00086 nebola podporená.
Bodové hodnotenie a písomný komentár členov odbornej komisie, ktorí žiadosti hodnotili, bude zverejnené v registračnom systéme FPU.
Toto rozhodnutie Fondu na podporu umenia je konečné a podľa článku 4 bodu 8 Zásad poskytovania finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať.
S pozdravom,
Mgr. Jozef Kovalčik, PhD.
riaditeľ Fondu na podporu umenia
Odôvodnenie zamietnutia: Odborná komisia odporúča žiadosť nepodporiť vzhľadom na nepresvedčivú kvalitu a formálne prevedenie webu.
No comments – bez pripomienok !!!

Fejtóny Vlada Javorského

„ Jdu blejt, velebnosti…“

Z chaosu vznikol vesmír. Z organizovaného chaosu, lebo ide o zvláštny druh vzájomnej komunikácie. A tou je príťažlivosť. Áno, tento faktor hýbe celým vesmírom i našimi citmi. V spoločnosti tento nežiadúci jav asymetrických hodnôt treba analyzovať a zabrániť jeho rakovinovému rastu. Viem, na hlavy umelcov sa zosypal celý rad kritiky zo strany občanov, možno v niektorých prípadoch aj opodstatnený. Ako spoločnosť si neuvedomujeme, že ide o nadstavbu ducha a večných hodnôt. O tvorcov umenia mám opodstatnené obavy. Po celé desaťročia úspešne ukladali z odmien za tvorbu dve percentá na umelecké fondy. Z toho sa vyplácali odmeny za tvorbu, financovali sa súťaže, štipendiá, pracovné a zdravotné pobyty. Bez týchto finančných injekcii bez prispenia štátu mnohí tvorcovia by mohli sotva existovať, či pracovať. Nemej dôležitý je v rámci fondov sociálny program. Umelci v núdzi získavali podporu z vlastných radov, opäť bez prispenia financií zo štátnej kasy. Píšem o chaose, lebo dostať s k tak lukratívnemu prameňu bez prispenia je záležitosť na výsosť s kriminálnym pozadím. Kto nastrčil na stoličku kultúru neznámu arogantnú osobu? Kto je to? Za aký team lobuje zrušením dvojpercentných príspevkov do umeleckých fondov? Je to ako so „Zlatou kapličkou“ v Prahe. Sami sebe…Je jasné, že vznikne iná štruktúra, nepriehľadná, umelci stratia schopnosť kontrolovať kam ich peniaze za diela a ich šírenie vlastne idú. Kto sa krvilačne na tieto príjmy vrhne a zbohatne? Na tieto lobistické praktiky a nastrčené figúrky na dôležitých postoch treba upozorňovať. Umelci nestoja o akési krátkodobo trvajúce injekcie a milodary! Potrebujú slobodný priestor na tvorbu a adekvátne ohodnotenie. Nič menej a nič viac. Umenie sa nerobí kvôli šuplíku, ale kvôli ľuďom. Niečo páchnuce začína bublať…“Jdu blejt, velebnosti…“

Čo nás straší, to si zaslúžime…

Odjakživa som si myslel, že pre akúkoľvek spoločnosť je nebezpečím zločin. Snaha jednotlivcov páchať zlo na úkor ostatných. Násilie, zbedačovanie, krv a plač…Brutalita a degenerovanie akýchkoľvek spoločenských hodnôt a statusov. Je toho dosť, čo dokážu jednotlivci, či spojenci do klanov na spoločnosti napáchať. Ťahá sa to dejinami ako sopeľ po rukáve. Túžba ovládnuť teritórium, ovládnuť ľudí v ňom, zotročiť ich mysle. Funguje to úspešne hlavne zastrašovaním a vraždami. Ibaže pri analýze skutkov a „odmien“ za ne som prišiel k uzáveru, že najväčším problémom spoločnosti nie je ani tak zločin ,napokon väčšina dodržiava princíp slušnosti, ale zákony. Áno, zákony bránia fungovaniu spoločnosti, hoci sú to práve zákony, ktoré by mali fungovanie v spoločnosti zabezpečovať. Zákonodarné zbory, v ostatných desaťročiach plne neprofesionalizované svojim zlými rozhodnutiami, vytvárajú chaos. A podhubie pre organizovaný zločin, proti ktorému v zákonoch nie je účinný paragraf. Áno, máme niečo ako zákon proti organizovanému zločinu, pripúšťam, ale ako sa v praxi uplatňuje? Liknavo, bezducho, s politickým zázemím. Presne myslím na politické zločiny ťahajúce sa dejinami ako mastná škvrna. Zneužívanie zákonov a využívanie medzier je súčasťou vládnutia. Kam to speje? K anarchii hodnôt, k decimovaniu morálky, k odbojným aktivitám? Vážne sa zamýšľam, prečo nám Ústava vzala právo na prácu, a prečo nám dala právo na vyslovenie nespokojnosti štrajkom a občianskou neposlušnosťou? To právo, ktoré nám drzo upiera chorobná moc. Hlas ulice je nevypočutý. Vox populi vox deí…Hlas ľudu, hlas boží je len chiméra. Právo zomrelo a na jeho hrobe sa tancuje. Tancujú tí, čo dobre vedia, že sú nedosiahnuteľní. Pošliapaním práva sa svet zmení na nepoznanie. Už sa zmenil. Už to nie svet bezpečia, kde by sme chceli vychovávať svoje deti. A tak právo a zákony priamo prispievajú k vymieraniu národa. Kto už verí v budúcnosť bez jasných pravidiel? Ja nie, ja neverím a keby som mal ešte raz splodiť dieťa, dobre by som si to rozmyslel. Do akých chápadiel by som musel zveriť jeho nevinný život? Do chápadiel chobotnice…!

Mg. art. Vlado JAVORSKÝ

—————————————————–—-————————————————————
Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na ich skvalitnenie. Mimochodom, zaznamenali sme už 27 000 vzhliadnutí a obsahom je zaradenie približne za vyše ročné obdobie približne 1510 príspevkových strán od desiatok popredných slovenských i zahraničných autorov, profesionálnych humoristov, tvorcov duchaplného slova a vtipnej karikatúry!
Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments