Dnes aktuálne slovenský karikaturista, ilustrátor, šéfredaktor a tvorca detského časopisu Fľak BRUNO HORECKÝ

Ešte raz prajem Humorikonu dobrý štart do Nového roku! Som rád, že tieto naše internetové noviny humoristov kvalitatívne napredujú! Teším sa na pripravovanú knihu „roháčovcov“ o slovenskom humore a satire…Ak bude treba karikatúry do pripravovanej knihy pošlem.

Slovenský karikaturista, ilustrátor, pedagóg, šéfredaktor a zostavovateľ zábavného mesačníka Fľak sa narodil v októbri 1966 v Martine. Prvú kreslenú karikatúru mal uverejnenú ako 11 – ročný v časopise Život. Od svojich 15 rokov sa zúčastňoval na výstavách kresleného humoru a satiry a na mnohých získal aj ocenenia. Prvá výstava, ktorej sa zúčastnil, bola v roku 1982 v Novom Meste nad Váhom – Novomestský osteň. Samostatných výstav mal niekoľko desiatok, najväčšiu v roku 2016 v Turčianskej galérii v Martine na Oslave karikatúry pri príležitosti jeho životného jubilea a jubilea jeho karikatúrnej tvorby.
V minulom roku 2020 aj napriek pandémii absolvoval tri výstavy- dve z nich s humorom pod rúškom v Martine (Millenium) a Kremnici (Kremnické gagy). Tretia výstava bola v Novom Meste po 38 rokoch! V Galérii kresleného humoru vystavoval spolu s Jožkom Fľakom – super žiakom jeho kreslené vtipy a komiksy.
Po nežnej revolúcii po roku 1989 tisícky jeho kresieb a komiksových stripov bolo uverejnených v slovenských aj zahraničných médiách (Roháč, Pravda, Sme, Smena, Národná Obroda, Šport, Lišiak, Bumerang, Tabu, Žilinský Večerník, Turčianske noviny, Stop, Život, Woloviny, Kocúrkovo, Nový Roháč…).
Bruno Horecký ilustroval a karikoval 22 kníh pre deti, satirikov, politikov, Bulharov, atlétov, lekárov, lekárnikov, humoristov, záchranárov, atlétov, hádzanárov, učiteľov, školákov, flákačov, fľakáčov…
V spolupráci s mestom Martin Bruno Horecký zostavuje a ilustruje už 13 rokov záchranársky časopis Martinský Fľak a záchranár, zameraný na prevenciu úrazovosti detí a na dopravnú výchovu.
Naostatok vystavoval a kreslil naživo spolu s karikaturistami z Nového Mesta nad Váhom, Vladom Pavlíkom a Romanom Sikom, na medzinárodnom festivale humoru a satiry Kremnické gagy.
Karikaturistu Bruna Horeckého najviac preslávil jeho prvorodený syn – kreslený komiksový hrdina s veľkým nosom so siedmimi pehami a siedmimi vlasmi na hlave. Prvého apríla 1992 sa narodil v týždenníku Nedeľná Pravda JOŽKO FĽAK – super žiak. Počas 8 rokov bolo uverejnených jeho 400 krátkych komiksových stripov. Na základe popularity vznikol v decembri 1998 celoslovenský zábavný mesačník pre deti od 0 do 99 rokov – FĽAK.
Odvtedy vychádza Fľak nepretržite 22 rokov a baví a rozosmieva malých aj veľkých fľakáčov po celom Slovensku. Tvorcami časopisu sú aj kreslení Jožkovi kamaráti: Dežko, Hanka Tučnianka, Bendžo a Lupa v obľúbených rubrikách Fľakoviny, Dežolamohlavy, Lupohľadačky, Recepty Hanky Tučnianky, Bendžotest…
Vo Fľaku sú veľmi dôležití aj jeho prispievatelia – čitatelia, ktorí sú súčasne aj jeho spolutvorcami ďalších stabilných rubrík: Fľakočítanie, Blondínkopolicajtofľakoviny, Zvieratkoviny, Krížoviny…
Dôležitou súčasťou Fľaka sú aj súťaže o rôzne originálne fľakovecičky.
Vo Fľaku nájdete okrem najpopulárnejšieho celostránkového komiksu Jožko Fľak – super žiak aj ďalšie obľúbené komiksy od Bruna Horeckého: Jožko Fľak- superzáchranár, Jožove fľakoviny, Detektív Fľakaču a Fľakopsiny. Bruno Horecký sa okrem kreslenia venuje doteraz aj pedagogickej práci a učí fľakáčov na základnej škole v Martine, kde sa narodil pred takmer 30 rokmi Jožko Fľak. Okrem toho Bruno rád športuje – hráva volejbal, lyžuje, pestuje fitnes a cykloturistiku. Má manželku Lenku a tri deti – Bruna mladšieho, dcéru Leu a samozrejme Jožka Fľaka. Jeho mottom je: Smejme sa dnes, lebo zajtra môže byť neskoro!

Bruno Horecký
———————————————————————————————————————-
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, doteraz sme zaznamenali vyše 26 000 vzhliadnutí !!!

 

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
————————————————————————————————————————————————-

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *