Dnes aktuálne slovenský komiksový kráľ „roháčovec“ František Mráz

Slovenský karikaturista František Mráz sa narodil v Žiline a po skončení štúdia na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, mimochodom aprobáciu slovenský jazyk a výtvarná výchova, následne počas štyridsiatich rokoch pôsobil najskôr ako pedagóg na základnej škole v Sihelnom na Orave a potom na Základnej umeleckej škole vo Fiľakove, kde ostatných bol pätnásť rokov, až do odchodu na dôchodok, riaditeľom. Je známym a popredným slovenským humoristom a v súčasnosti aj aktívnym členom Redakčnej rady internetového HUMORIKONU. Treba zdôrazniť, že aj jeho zásluhou si novovzniknutý časopis drží svoj „výkonnostný“ trend. Fero Mráz, okrem karikatúry, ktorá je u neho dominujúcou, venuje sa aj voľnej grafike, maľbe a komiksu, ktorý je jeho takpovediac srdcovou záležitosťou. Je autorom ktoré vyše štyritisíc obrázkov (!) Vďaka bývalému „socialistickému“ Roháču, sa karikatúre a humoru venoval dlhé roky cieľavedome a profesionálne a zaradil sa medzi slovenských kmeňových kresliarov. V časoch minulých publikoval aj v mnohých renomovaných denníkoch, ako boli Smena na nedeľu, Nedeľná Pravda, Televízia…Bolo to skvelé obdobie (70-te roky), keď sa nešetrilo priestorom pre pôvodnú slovenskú tvorbu a úplne samozrejme, za uverejnené kresby sa platili honoráre. V dnešných dňoch jeho tvorba zaujala významné ilustračné miesto v knihách autorov ako sú Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Milan Kupecký, Martin Foret a Michal Jareš, ktorého kniha vyšla pod názvom „Dejiny československého komiksu 20. století”. Umec, František Mráz je príkladom najmä pre mladú generáciu. No jedným dychom dodáva, že žiaľ náš trh (a nielen ten knižný) je zaplavení západným tovarom, mnohokrát po záruke, alebo neaktuálnymi a nášmu čitateľovi nič nehovoriacimi starinami, v lepšom prípade sa police kníhkupectiev prehýbajú pod „skvelými” kuchárkami či memoármi „celebrít” a „tiežcelebrít” až „necelebrít” mafiánskeho typu. I napriek tomu drží palce všetkým mladým nádejným talentovaným slovenským humoristom, vrátane píšucich autorov. Dúfajúc, že si raz nájdu úplne nový priestor, kde budú môcť svoje diela prezentovať verejnosti slovenskému publiku. V súčasnosti je takou príležitosťou náš internetový Humorikon. Dnes prinášame druhú sériu jeho komiksov:

František Mráz

—————————————————–—-————————————————————

Ešte stále môžete poukázať na podporu Humorikonu 2% z dane. Sme registrovaní na daňovom úrade…

IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 22 500 vzhliadnutí !!!
Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.