Dnes aktuálne slovenský satirik Ján Grešák

Ministerka kultúry Slovenska Natália Milanová: „Demokracia potrebuje slobodné médiá…“

Humoreska

DOTÁCIE
(Podobnosť so žiadosťou tvorcov Humorikonu o grant je čisto náhodná!)

„Dobrý deň, som tu správne, tu zasadá komisia, ktorá rozhoduje o prideľovaní dotácií na podporu umenia?“ „Áno, správne, o čo ide?“ odvrkne bruchoplecitý muž, zahniezdiac sa v kresle za vrchstolom, zrejme predseda komisie. Ostatní páni, sediaci po oboch jeho stranách, unudene zívajú a podriemkavajú.
„Som redaktor humoristických novín a nedávno sme podali žiadosť o poskytnutie…“ „No a čo má byť; ako sa volajú tie vaše noviny?“
„Ľudia okolo nás, prosím, už piatykrát podávame žiadosť, no doposiaľ nám nebol pridelený jediný cent.“ „Ľudia okolo nás… Prosím vás, na takéto noviny chcete dotáciu? Schválne sme si prelistovali jedno vydanie, a tuhľa, hneď na prvej strane sú fóry o mne: Jediné, čo ho dokázalo naplniť, bola fľaša slivovice…Hoci mal už tretiu manželku, milenku mal tú istú…Najradšej zachraňoval tých, čo sa topili v peniazoch…A na ďalšej strane o kolegovi po mojej pravici: Aj keď nebýval práceneschopný, neschopným v práci bol stále…Všetky jeho morálne zásady sa rozpustili v peniazoch…Ďalej sú tu fóry o mojej svokre a o mojej manželke:
Bola vychýrenou krajčírkou. Na kohokoľvek dokázala ušiť búdu…Aj napriek tvrdeniu, že všetci muži sú rovnakí, často ich striedala…Dovtedy nebola vo svojej koži, kým jej milenec nekúpil nový kožuch…A o ostatných kolegoch: Jediné, čo vedel poriadne chytiť do rúk, bola výplata…Ťažko sa dal podplatiť. Len málokto mal totiž toľko peňazí…Poctivo dokázal v živote vykonávať len jediné: brať úplatky…Nikdy sa nedal opiť rožkom. Iba borovičkou…Nechýbajú ani fóry o vláde, o ktorej sa bude písať, hľa: Namiesto pomoci kultúre vyplatila vláda sviniam podporu vo výške štyritisícpäťsto eur na každú sviňu…Nuž a takto by som mohol pokračovať rad za radom. A to ešte nevravím o ostatných politikoch, karikatúrach a kresbách!“ „Nie, pán predseda, mýlite sa, to nie je o vás, ani o vašich príbuzných či kolegoch. Je to o všeobecných ľudských neduhoch, kváriacich našu spoločnosť, na ktoré chceme upozorniť; neberte to, prosím, osobne…“ „Akože to nie je o mne a o mojich kolegoch, všetci sme tu opísaní! Ja najlepšie viem, aký som a dobre poznám aj kolegov, že vám nie je hanba o takých stupídnostiach písať, a ešte na to žiadať podporu z nášho fondu. Von! Nech vás tu viac nevidím!“ O niekoľko dní bolo do redakcie doručené rozhodnutie: Kvôli nízkej, až stupídnej úrovni novín Ľudia okolo nás nebudú na ich vydávanie poskytnuté žiadne dotácie. Voči tomuto rozhodnutiu nie je prípustné odvolanie…

Ján Grešák

Echo Humorikonu

Ocitáme sa ako žiaci v škole. „Zazvonilo“, a možno aj odzvonilo a koná sa malá, alebo i veľká prestávka. Pani profesorka Radičová nedávno v televízii, okrem iného povedala: „Kde nie je satira, nie je ani demokracia.“ No žiaľ iba konštatovala. Keďže hráme s otvorenými kartami, a podľa vyjadrenia FPU, ktoré patrí pod ministerstvo kultúry, má Humorikon kolísavú úroveň. Teda nevidíme v blízkej budúcnosti ako nezisková organizácia žiadne pozitívne riešenie a akúkoľvek pomoc. Niektorí autori tvoria a realizujú sa, a vďačne entuziazmom tvoria Humorikon čiže zadarmo, na úkor svojho voľného času, vrátane administrácie. Po tri razy sme márne oficiálne žiadali od vlády, respektíve ministra kultúry a Fondu na podporu kultúry finančnú (aspoň malú) podporu, no bezvýsledne. Nastal teda kritický čas, – hoci sa nám doteraz „žobraním“, zľutovaním a presviedčaním, a dobrosrdečnosťou zopár dobrodincov podarilo vydať niekoľko humoristických kníh a z vlastného dôchodkového fondu udržať Humorikon – ako tak pri živote, – no životné okolnosti nás nútia spomaliť, alebo zabrzdiť. Keďže s vydávaním, okrem umeleckej, duševnej a iných aktivít treba platiť aj drobnejšie výdavky za prácu technickú, bez akýchkoľvek finančných príspevkov to jednoducho nejde. Mnohí, humoristi, či nehumoristi horiaci závisťou sa možno potešia že padáme na hubu a naopak mnohí nás presviedčajú, že peniaze nie sú všetko…že treba pokračovať. Proste, napokon už sme viac razy pretraktovali naše problémy preto je škoda sa k tomu vracať, vysvetľovať a rozpisovať. Možno by pomohli predčasné voľby, ale to by nesmeli byť zmanipulované a museli by sme mať šťastie, a vo voľbách vsadiť na kandidátov, ktorí to myslia so Slovenskom vážne, dobre a úprimne. A nepovšimnuté by u nich nebolo ani kultúrne bohatstvo.

ŽIVOT NA SLOVENSKU
Nežije sa dobre
len sa dobre žobre.
Ján Grešák

Podporte nás….účet nášho OZ Chýrnik – noviny tolerantnosti – Humorikon je na nule. Ak nás niekto podporí, budeme pokračovať. IBAN: SK 54 7500 0000 0040 0096 0499.

Milan Kupecký, predseda OZ a koordinátor Humorikonu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments