Dnes aktuálne slovenský satirik Ľubomír Kotrha

Curriculum vitae

Známy slovenský karikaturista Ľubomír Kotrha oslávil 5. apríla v tomto roku svoje okrúhle 70- ročné životné jubileum. I keď dodatočne, kolektív Humorikonu mu k tomuto významnému životnému i zároveň pracovnému jubileu srdečne blahoželá! Ľubomír Kotrha je ženatý má dve deti a vnuka. Povolanie má ako jeden z mála, ktorí sa živia týmto druhom umenia – slobodné a je naďalej veľmi pracovne aktívny, hoci je v dôchodkovom veku. Ak siahneme po jeho archíve, dozvieme sa, že od roku 1967 doteraz mal publikovaných viac ako 50 000 kreslených vtipov. Trvalo žije a „pracuje“ v Trenčíne. V súčasnosti spolupracuje so všetkými slovenskými periodikami, ktoré ešte uverejňujú kreslený humor a platia načas relatívne slušné honoráre. Občas sa jeho kresby objavujú v Čechách, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Francúzsku a inde. Maturoval na stavebnej priemyslovke štúdium na vysokej škole, odbor architektúra nedokončil a odvtedy sa venuje, prakticky celý život už len humoru. Kreslenému aj písanému. Okrem toho písal aj básničky, poviedky, humoresky, scenáre a skladal pesničky z ktorých mnohé v rokoch sedemdesiatych rokoch boli ocenené na amatérskych festivaloch. Ľubomír Kotrha mal 50 samostatných výstav doma i v zahraničí. Prvú knihu kreslených vtipov s názvom DIAGNOZA XY vydal v roku 1980 a vlani obsiahlu knihu, ktoré je stále v predaji pod názvom Slovensko – 30 rokov slobody! Ilustroval ďalších viac ako 20 kníh, niekoľko kalendárov, a vytvoril desiatky plagátov. Bol autorom animovaného seriálu detských večerníčkov pre slovenskú televíziu, s názvom DADA A DODO, ktorá mala 14 častí. Ďalšie námety neboli realizované kvôli nedostatku financií.
Súťaže kresleného humoru a kolektívne výstavy: EDINBURGH, BUDAPEST, BERINGEN, HABANA, ANGOULEME, MAROSTICA, KNOKKE-KEIST, LONDON, BORNEM, GABROVO, BEOGRAD, MONTREAL, ZAPOROZJE, FOLIGNO, DUISBURG, PISTOIA, TOLENTINO, ZAGREB, CHARKOV, ISTANBUL, FREDRIKSTAD, BRUSSEL, SKOPJE, ANGLET, SOFIA, SAO PAULO, KYOTO, CALARCA, TRENTO, AMSTELVEEN, KRAGUJEVAC, MEXICO, MARTEL, NOVI SAD, BELEHRAD, OVIEDO, LEMGO, LEEDS, KRUISHOUTEM, TOKYO, ANCONA, ASTI, AKSEHIR, CUNEO, BOOM, BORDIGHERA, BRATISLAVA, KAGOSHIMA, LEGNICA, MOSCOW, BREE, TAIPEI, DONG-A, OLEN, etc. (každý rok okolo 50).
Ocenenia: ANCONA, SKOPJE, BRATISLAVA, TOKYO, EDINBURGH, AKSEHIR, CUNEO, KAZAN, SEOUL, OKHOTSK, ISTANBUL, BJELOVAR, ZAGREB, PIEŠŤANY, MYIAGAVA VILAGE, NOVE MESTO, OLEN, TAIPEI, AMSTELVEEN, HAIFA, KRAGUJEVAC, NOVE ZÁMKY, PÍSEK, DAEVA, KYJEV, SUCEAVA, TOLENTINO, BUDAPEŠŤ, LIMEIRA, LUEBBEN, GURA, etc. (viac ako 120).

Aj dnes prinášame niekoľko obrázkov z jeho bohatej tvorby:

Ľubomír  Kotrha

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.