Dnes aktuálne spisovateľ a humorista Milan Kenda

Otrepaný refrén – pouličný opiátový termín ZMENA  O  Kaukliari zmeny by nám urobili zo života peklo  O  Ľudí s chrbtovou kosťou medzi kaukliarmi zmeny nenájdete  O  Sociálne úľavy patria do genetickej výbavy strany SMER-SD  O  Náš divoký kapitalizmus potrebuje protiváhu

Otrepaný refrén – pouličný opiátový termín ZMENA

Už dlhší čas, najmä od vraždy investigatívneho novinára a jeho priateľky, z elektronických médií i mítingov k ušiam občanov dolieha ako otrepaný refrén pouličný opiátový termín ZMENA. Slovo, ktoré pôsobí na naivných ako droga, najmä na naivnú omladinu, ktorá sa zavše v rámci legalizovaného záškoláctva hrnie do ulíc. Už len bubny a podvečer horiace fakle  ako kedysi v prvej polovici 20. storočia, im chýbajú.

V ČASE, KEĎ PÍŠEM TENTO TEXT, SA UŽ SILNE ZVOLEBNIEVA. Neuveriteľné, akú kariéru urobilo toto provokatívne slovo ZMENA v ostatných rokoch, no najmä mesiacov. Slovo, ktoré v normálnych ľuďoch, uznávajúcich ustálené hodnoty a osvedčenú organizáciu života i práce, overenú neúprosným kontrolórom zvaným čas, vyvoláva nedôveru až odpor, najmä nechuť. Slovo ohrozujúce zaslúžený ľudský pokoj a ťažko vybojované, ustálené istoty. Ničomné slovo, páchnuce anarchiou. Slovo s ozvenou výstrelu z Auróry, po ktorom hrozí bezhlavé, besniace kádrovanie a masakrovanie tých, čo si trest azda aj zaslúžia (ale v zákonitej, súdne zdôvodnenej výmere a podobe), no predovšetkým tých, čo si to vôbec nezaslúžia, ale po všetkých prevratoch to zakaždým schytávajú. „Urobíme vám zo života peklo“ – vyhrážajú sa dnešní zmenári, drogoví vodcovia a zvodcovia mládeže, kaukliari ZMENY.

V ČASE, KEĎ PÍŠEM TENTO TEXT, SA UŽ SILNE ZVOLEBNIEVA. Koho voliť? Pri hľadaní odpovede na túto dôležitú otázku treba uplatniť, bez hanby, bez rozpakov, bez výčitiek svedomia zdravý egocentrizmus. Kto som? Kam patrím? O čo mi principiálne ide? Patrím medzi buržujov, alebo medzi vykorisťovaných? Alebo pri menej ostro vyhranenej kategorizácii: Na ktorú stranu roztvárajúcich sa nožníc vlastne patrím? Mám svojím voličským hlasom poslúžiť ako oblbnutý vazal zbohatlíkom? Zbohatlíkom, ktorí sa najmä pred voľbami neostýchajú ohlupovať masy sociálnymi a solidárnymi frázami, ľudomilským slovníkom? Verím, že tu uvažujem a píšem za prevládajúcu, viac či menej vykorisťovanú väčšinu. Rozhodne nezabúdajme, že náš súčasný baskervillský kapitalizmus je často-prečasto trajektória od ČINNÉHO podnikateľa k ZLOČINNÉMU podnikateľovi, o čom nás nielen kočneriáda sústavne presviedča.

V ČASE, KEĎ PÍŠEM TENTO TEXT, SA UŽ SILNE ZVOLEBNIEVA. Verím, že píšem na prospech nás, vykorisťovanej, zneužívanej a podceňovanej väčšiny. Musíme si dať pozor, aby sme nedali svoje voličské hlasy boháčom a ich mediálnym a ideologickým vazalom, vrátane číhajúcich predátorov zo zahraničia, napriek tomu, že náhle začali farizejsky nad nami roniť dramaticky dávkované predvolebné slzy. Ale musíme si dať pozor aj na to, aby naše hlasy neprepadli v úsilí pomôcť rozličným ultraministraničkám.
Chceli by ste, aby nám vládol trestne stíhaný exponent, chystajúci sa zrušiť či okyptiť Maticu slovenskú? Chceli by ste, aby nám vládla patologicky ctižiadostivá herečka? Chceli by ste, aby nám vládla exorcistka, šľahnutá stredovekom? Chceli by ste, aby nám vládol buržuj s rozprávkovými príjmami europoslanca, ktorý ale súbežne so svojou funkciou úniou pohŕda? Chceli by ste, aby nám vládol bitkár a hysterický parlamentný klaun, typ, aký bratia Česi vyzdobili termínom „šašek počmáraný“? Chceli by ste, aby nám vládol opľúvač Slovenského národného povstania? Chceli by ste, aby nám vládol drogový díler? Chceli by ste, aby nám vládlo monštrum, ktoré do rozhlasu vybeblalo brutálnu vetu „Načo bude osemdesiatročnej babičke trinásty dôchodok?!“
Táto zmenárska agitačná úderka sa zvyčajne posmieva aktivitám so sociálnymi balíčkami, nazýva ich kozmetickými náplasťami. Pravda, súčasný buldozerovo rozbehnutý, bezočivý, chamtivý a brutálny baskervillský kapitalizmus nemožno šmahom nejakého rozprávkového koaličného prútika premeniť na švédsky socializmus. Zmenárska vedúca skupinka zdôrazňuje, že nejde o systémové opatrenia. Áno, sú to vlastne úľavy a pomôcky, ich sila je v trpezlivej, postupnej, cieľavedomej následnosti, keď sa kvantita časom premieňa na viditeľnú kvalitu. Podaktorí z tejto zmenárskej vedúcej kasty sa netaja tým, že ak sa dostanú k moci, odbúrajú tieto sčasti realizované, sčasti chystané sociálne opatrenia. Iní zasa rozpačito a nepresvedčivo ohlasujú, že ich ponechajú, ale šemotia čosi o ich PREFORMÁTOVANÍ. Nuž, ak by sa dostali k moci, máme sa na čo tešiť! V skutočnosti týmto zmenárom ide o moc a prachy ako derivát tejto moci. Presvedčivo to ukázal zmenársky primátor Bratislavy, ktorý sa „dopracoval“ k platu 6 048 eur na 450 000 obyvateľov hlavného mesta SR. Pre porovnanie: Plat primátora Budapešti dosahuje 4 620 eur na 1 800 000 obyvateľov a plat primátora Prahy 5 054 eur na 1 200 000 obyvateľov!
O tom, čo by sa stalo, keby sa zmenári predsa len vinou nepozornosti, nezodpovednosti a naivity voličov dostali k moci, výstižne rozpráva renomovaný politológ a filozof Roman Michelko: „Ak nakoniec predsa len vznikne vláda tvorená súčasnou opozíciou, máme sa na čo tešiť. Ľudí s chrbtovou kosťou a elementárnou osobnou integritou tam rozhodne nenájdete. Naopak, ukazuje sa, že tam bude neuveriteľná koncentrácia pokrytectva, falše, vierolomnosti, podrazov a podobných vlastností, ktorú si tieto osoby nesú v genetickom kóde už z pralesných čias privatizácie.“

PRI MOJICH ÚVAHÁCH NASTÁVA ČAS pozrieť sa prostredníctvom rozhovorov a prejavov predsedu strany SMER-SD RÓBERTA FICA na niektoré dôležité postuláty, kľúčové body agendy tejto strany a na ich plnenie.
RÓBERT FICO v zaujímavom rozhovore s Ivou Kernou v roku 2000, v čase, keď bol v opozícii, povedal: „SMER nevidí nepriateľov v politikoch a iných politických stranách. Najväčšími nepriateľmi SMER-u sú neporiadok, nespravodlivosť a sociálna neistota.“ V tých časoch podstatne zmierlivejšieho predsedu Fica však matovičovské a moderátorské indivíduá napokon v nespočetných útokoch a invektívach ustavične dráždili , až naostatok zmenili, priam zneurotizovali, čo sa odzrkadlilo aj na jeho srdcovo-cievnych ťažkostiach. Dnešná PETRA PELLEGRINIHO usmievavá diplomacia aj zočivoči najjedovatejším novinárom je zrejme účelnejšie riešenie komunikácie (ak novinársku demagógiu hlavného mediálneho prúdu možno vôbec nazvať komunikáciou) a môže priniesť v blízkych voľbách svoje pozitíva. Ale priznajme si: Vy by ste lepšie vzdorovali, chladnejšie a rafinovanejšie ako pán predseda Fico? Ja veru nie.
Ďalšie postrehy RÓBERTA FICA z tohto rozhovoru v roku 2000: „Chodím veľmi často na výjazdy po celom Slovensku a vidím, že život v regiónoch je zo sociálneho hľadiska oveľa ťažší a zložitejší ako v Bratislave a žiaľ, som svedkom čoraz väčšej apatie a sklamania ľudí a ich rastúcej nedôvery voči politikom. Asi najvarovnejšie je pre mňa zistenie, že drvivá väčšina mladých ľudí sa túži vysťahovať zo Slovenska. Túto situáciu musíme zmeniť, lebo je pre našu krajinu sebazničujúca. Odchod mladých ľudí vôbec považujem za najväčšiu prehru súčasnej vlády (ide o vládu v r. 2000 – pozn. M. K.). Tvrdím, že Slovensko je veľmi malé na to, aby sme v ňom tolerovali toľko neprofesionality, nespravodlivosti, korupcie a kriminality.“ Je priam zarážajúce, že tieto slová platia ešte aj po tridsiatich rokoch od prevratu a po dvadsiatich rokoch od tohto rozhovoru! Provokuje to však aj k otázke smerom navonok, k EÚ: Čo nám vlastne priniesla EÚ, keď v životnej úrovni tak otrasne zaostávame za jej západoeurópskymi členmi? Čo podstatné urobila a ponúkla na vyrovnávanie veľkých sociálnych rozdielov medzi Západom a Východom (vrátane stredoeurópskeho Slovenska)? Pravdaže nezabúdam, že nás tu zaujímajú najmä aktivity domáce, špeciálne aktivity našej sociálnej demokracie. Pri poctivých analýzach sa ukazuje, že strana SMER-SD mala byť ešte húževnatejšia, dôslednejšia a neústupnejšia pri presadzovaní sociálnych úľav a vylepšení, ktorých súčet by naostatok vykazoval vyššiu mieru životnej úrovne než zažívame dnes. Pravda, SMER-SD po určitých kritikách i reflexiách v týchto aktivitách v ostatných mesiacoch pridal, ale dosť času sa už, žiaľ, premeškalo.
A ešte niečo dôležité z tohto rozhovoru, v ktorom RÓBERT FICO povedal aj tieto slová: „Smer v prípade účasti vo vláde bude opozíciu považovať za zrkadlo, do ktorého je potrebné sa veľmi často pozerať. Múdra vláda si opozíciu pestuje a bojuje s ňou spoluprácou, a nie mečom a ohňom.“ Súčasný SMER-SD bude musieť dôslednejšie dodržiavať tento dávny Ficov recept a odkaz. Možno to zaznie ako paradox, ale rešpektovanie opozície je pre koalíciu a vládu cesta k uznaniu!
RÓBERT FICO predvídavo a so zmyslom pre účinnú stratégiu strany a jej náležitý politický výtlak povedal v rozhovore s Milanom Blahom v roku 2004: „Na Slovensku musí vzniknúť jedna ľavicová alternatíva, aby ich ľavicový volič v budúcich parlamentných voľbách nevidel päť, a pôjdeme podľa hesla veľká kopa berie viac a na ňu pôjdu percentá.“ Túto Ficovu pre systém ľavicovej obrany pracujúcich správnu úvahu spred šestnástich rokov narúšajú niektoré zatiaľ mimoparlamentné strany s výrazným sociálnym programom (alebo aspoň sloganmi) a odoberajú tak politicky neproduktívnym spôsobom hlasy a percentá pre vplyvnú a silnú stranu SMER-SD.
RÓBERT FICO na Slávnostnom sneme strany SMER-SD v decembri 2008: „Veľmi správne vychádzame z názoru, že podmienky, v ktorých ľudia žijú a pracujú, nie sú len ich osobnou vecou alebo zodpovednosťou ich blízkych a rodín, ale aj vecou verejnou. Len spoločnosť súdržná, solidárna a sociálna môže zabezpečiť, aby človek nezostal osamotený na svojej životnej ceste. (…) Ak chce byť SMER-SD naďalej úspešnou stranou, musí tvrdohlavo presadzovať v praktickej vládnej a parlamentnej politike filozofiu, že za hospodárskym rastom Slovenska stoja predovšetkým ľudia. Ľudia, ktorí tvrdo robia za mzdy stále vzdialené od miezd vo vyspelých krajinách EÚ. (…) Za to, že ľudia tak pomáhajú Slovensku, štátu, Slovensko, štát, nesmie zabúdať ha ľudí. Ľudia musia pociťovať úžitok z hospodárskeho rastu, nemôžu ho len tvoriť. Logo dnešného snemu – Ľudia štátu, štát ľuďom – v plnej miere vystihuje túto filozofiu a musí byť pre nás sväté aj v ďalších rokoch politického pôsobenia.“ Toto krédo by mal SMER-SD tvrdohlavo, neústupne a systematicky uplatňovať aj po blížiacich sa parlamentných voľbách, či už v pozícii vedúcej politickej sily, alebo – v horšej pozícii – ako aktívna a nemenej neústupná opozícia.
ROBERT FICO na tomto sneme vyslovil aj vážne varovanie: „SMER-SD má veľkú perspektívu a môže si ju zmariť len sám vlastnými chybami!“ Nebolo by ani čestné ani múdre nepriznať, že sa vedenie strany dopustilo chýb, a to aj vážnych a budúcnosť strany ohrozujúcich. Nebude ľahké presvedčiť sklamaných voličov i pochybovačov, že tieto chyby SMER-SD nielen priznáva, ale dokáže aj napraviť. Na druhej strane platia dva moje ironizujúce aforizmy. Prvý: Keby Fico ako pionier absolvoval letný pioniersky tábor na Kryme, Matovič by ho identifikoval ako pôvodcu anexie Krymu. Druhý: Ak zvíťazia vo voľbách zmenári, pokúsia sa postaviť Fica pred medzinárodný súdny tribunál za to, že spôsobil nakláňanie veže v Pise a všetky zemetrasenia v Taliansku.

V ČASE, KEĎ UZATVÁRAM TENTO TEXT, SA UŽ SILNE ZVOLEBNIESA. Treba zdôrazniť, že aj náš divoký slovenský kapitalizmus nevyhnutne potrebuje politickú protiváhu, bdelú a efektívnu strážkyňu elementárnej sociálnej spravodlivosti v podobe sociálnej demokracie. Túto axiómu by sme si my, voliči, mali uvedomiť ako direktívu pre náš voličský úkon. Nesmieme zabúdať, že v predvolebnej atmosfére nás kadekto bude balamutiť demagogickými hláškami o sociálnom cítení. Hláškami, aké nezodpovedajú jeho triednemu ukotveniu. Aj tá najbrutálnejšia pravica sa zrazu zadúša súcitnými emóciami, pred voľbami nám tu ako huby po daždi vyrastajú ľudomilovia. Časť vykorisťovaného a pritom nábožensky cítiaceho obyvateľstva sa zasa spolieha na odškodnenie v posmrtnom živote, o ktorom sa rozšíril biblický slogan „Skôr prejde ťava uchom ihly, než sa dostane boháč do kráľovstva nebeského!“. Takže po vylúčení buržujov bude pre chudobných miesta v nebi dosť.
Priznajme si, že nás bezprostredne zaujímajú možnosti a pomery vyjadrené známym sloganom TU A TERAZ! Nuž a podľa toho treba voliť. Oponent sa však spýta: Ako sa mám vyrovnať s určitými chybami, ktorých sa strana SMER-SD dopustila? A možno pripomenie aforizmus Billa Gatesa: „Úspech je zlý učiteľ. Zvádza chytrých ľudí myslieť si, že už nemôžu prehrať.“ A bude tým mieriť na pána predsedu.
Nebudeme sa tu zaoberať zlyhaniami niektorých vysoko postavených osôb, zlyhaniami, ktoré neobišli ani sociálnu demokraciu. Tieto osoby sú odhalené a funkčne eliminované, v niektorých prípadoch sa dokonca zvažuje ich vyšetrovanie a súdne stíhanie. Ako zdôraznil súčasný premiér PETER PELLEGRINI, postupuje sa podľa hesla „Padni komu padni!“. Títo jednotlivci zabudli na logiku hazardu, podľa ktorej pri nelegálnom dobýjaní vysokého zisku možno naostatok prísť naskrze o všetko. Ale podľa výčinov, prečinov a zločinov jednotlivcov nie je spravodlivé odsudzovať stranu ako celok.
Mal by nás podstatne viac zaujímať prípadný odklon od sociálnych hodnôt. V istom období zosilnenej spolupráce, možno až koketérie s EÚ, sa zdalo, že dobré meno vedúcej politickej sily na Slovensku, teda strany SMER-SD v Bruseli je nadovšetko. Aj nad sociálne riešenia! Reálne sa to ukázalo pri udržiavaní Bruselom stanoveného limitu v rozpočtovom deficite. Stoj čo stoj, aj za cenu minimalizovania valorizácie dôchodkov našich dôchodcov. Pripomínam, že iné štáty EÚ neboli také úzkostlivé. Nuž a tento zjavný „antisociálny balíček“ neunikol pozornosti dôchodcovskej voličskej obce a ľudia naň s trpkosťou spomínajú, lebo išlo o trápnu valorizačnú sumičku, nehodnú zástoja sociálnej demokracie a bezvýznamnú pre životnú úroveň dôchodcov. Chyba sa napráva: SMER-SD má v programe trinásty dôchodok ako zákonné riešenie. Túto korekciu môžeme pokladať za priznanie aj odčinenie vážnej chyby.

SILNE SA ZVOLEBNIEVA, TREBA PRIKROČIŤ K POINTE. Presadzovanie sociálnych úľav a opatrení, elementárnej sociálnej spravodlivosti patrí do genetickej výbavy strany SMER-SD, predstavuje základný kód sociálnej demokracie, s ktorým naša chudobou ohrozovaná, štatisticky výrazná väčšina môže a musí rátať. Len by si to mala uvedomiť aj nad volebnou urnou, aby sa vo volebných urnách nespopolnili naše elementárne sny!
Pozorujeme viacero náznakov hlbokej sebareflexie a sebakritickej analýzy vo vedúcich kruhoch strany SMER-SD. Predovšetkým tam sa skúma výrazný príklon a návrat k sociálnym hodnotám a cieľom ako absolútna nevyhnutnosť pre ďalší priaznivý vývoj strany. Veď boj o sociálne výdobytky pracujúcich je alfou i omegou agendy sociálnej demokracie, zrkadlom jej úspechu či neúspechu. Rezignácia či útlm v aktivitách by viedli k zániku, zhubná agónia HZDS je nadostač odstrašujúcim príkladom. Aj preto došlo k dvom výrazným zmenám vo vrcholnej politike a organizácii strany SMER-SD, zmenám spätým s potlačením osobných ambícií jej predsedu a uplatnením generačnej výmeny, príkladného omladenia. Jednak odovzdaním premiérskeho kresla, jednak odovzdaním postu volebného lídra mladšiemu straníckemu kolegovi. Takáto renesančná aktivita a zároveň schopnosť prejsť od metodického ideálu (omladenie) k činu spätého so sebazaprením je veľkým prísľubom aj pre voličskú obec a sociálnu budúcnosť Slovenska. S menom mladého PETRA PELLEGRINIHO sa spájajú nielen nové pozitívne aktivity, ale aj nové výzvy a nádeje.

Kocúrkovské hospodárstvo

* Čím spustnutejší zámok, tým zachovalejší kastelán.
* Nejeden vedúci pôdohospodárskej farmy sa spolieha na babie leto a staré baby.
* Drevo do lesa nosia tí, čo sa chcú zbaviť starého nábytku.
* Čo všetko by sme dokázali vytvoriť za neprimerane vysokú odmenu!
* Našinci vedia byť prekvapivo nápomocní, keď robíte niečo za nich.
* Byrokrata poverili organizovať šetrenie vodou. Zakázal variť polievky.
* Triedny prišiel na bicykli, jeho žiaci na autách.
* Racionálne hospodáriacemu človeku vydrží jarná únava až do budúcej jari.
* Za vedca sa dnes už ženy vydávajú iba z lásky k vede.
* Toľko reformácií v mestskej doprave! Žiaľ, žiadna renesancia.
* Voľakedy redakčnému elévovi stačila vlastná ceruza. Dnes žiada vlastnú sekretárku.
* Nedostatok vody desí najmä výčapníkov: Čo budú dolievať do piva?
* Ešte aj dnes vídať ľudí v hlbokom rozjímaní – lenže s lopatou pod bradou.
* Pre mnohých šéfov sú snehové vločky naozajstnou mannou: Veď z neba padajú objektívne prekážky!
* Sneh je potechou lyžiarov a alibistov.
* Had a jablko… Jednému to pripomína bibliu, druhému tržnicu.

Kacírske sentencie

* Prečo tí najlepší odchádzajú ako prví? Pán Boh sa ich nemôže dočkať, nuž tak ich čo najskôr odkrágľuje. Preto sa oplatí patriť medzi najhorších.
* Najväčší kríž slovenských fejtonistov? Fakt, že zábavné žánre v novinách nahradila celostranová krížovka.
* Je to pragmatický kacír: Učí svojho anjela strážcu strieľať z kalašnikova.
* Investigatívni novinári, nelezte na stromy poznania, aby vás tam nepohrýzla balkánska mamba!
* Tú čarodejnicu by bolo treba upáliť! Každú sobotu lieta na rogale.
* Ak diabli prikladajú na oheň, tak sa to naučili od inkvizítorov.
* A čo keď sú aj do spovedníc zamontované ploštice?
* Rastú mu krídla. No dnes ešte nevieme, či sa mení na anjela, alebo na supa.
* Odpustky sú vlastne zverejnené úplatky.
* Kto v našom baskervillskom kapitalizme nemá z pekla šťastie, nad tým nech sa zmiluje nebo!
* Usilujte sa mať aspoň takú charizmu, aby si vás povšimla charita.
* Viacúčelový ruženec je taký inštrument, na ktorom sa môže životný stroskotanec prípadne aj obesiť.
* Kardinála po misijných cestách bolia kríže od ustavičného žehnania krížom.
* Chráň nás Bože pred Allahom!

Milan Kenda

Jeden komentár

  1. Jaroslav Husár 14. februára 2020 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.