Dnes aktuálne SRB Alexander Blatnik

RIADENÁ karikaturistou ALEXANDEROM BLATNIKOM (1944-2016)

Šipak

Aleksandar Blatnik (Zajecar, 1. októbra 1944) je srbský architekt, karikaturista, maliar, grafik, dizajnér a spisovateľ, ktorý žije a pracuje v Nise v Inštitúte na ochranu kultúrnych pamiatok. Je členom maliarskej a grafickej sekcie ULUPUDS s názvom „významný umelec“. Je držiteľom ceny ULUPUDS Lifetime Achievement Award. Blatnik je jedným z najznámejších karikaturistov v Srbsku, ktorý nielen ako karikaturista, ale aj maliar, grafik a dizajnér usporiadal vyše 400 skupinových výstav v tuzemsku i zahraničí a viac ako 30 samostatných výstav v galériách v Srbsku a vo svete. Kreslil karikatúry pre tlačené médiá v Srbsku a niekoľkých televíznych spoločnostiach. Je držiteľom vyše 80 prestížnych národných a svetových cien za karikatúru a maľovanie. Vďaka svojmu bohatému opusu a najmä tým, že pracuje s témami z každodenného života, ale aj s tými, ktorí majú dennú politickú tému … Blatnik ovplyvnil umenie a vzdelávanie mnohých karikaturistov v Srbsku, vysvetľuje cena ULUPUDS Lifetime Achievement Award. Aleksandar Blatnik sa narodil v Zajekare, ale veľmi skoro po svojom vzdelaní sa spojil s Nišom, kde sa natrvalo usadil a v ktorom žije a tvorí mnoho rokov. Profesorom je architektonický inžinier a v tejto profesii sa neustále podieľal na reštaurovaní kostolov a historických pamiatok pri práci v Ústave ochrany kultúrnych pamiatok v Niš. viac, úspešne obsadený (1973 – 2013). Svoju prvú karikatúru Alexandra Blatnika nakreslil ako vojak v čase pôsobenia v Pancevo v roku 1971 a pokračoval vo svojej kariére karikaturisty, takže dnes patrí medzi najslávnejšie mená srbských karikaturistov. Spisovateľ alebo umelec, ktorý maľuje knihy?
Okrem karikatúr a olejomalieb Blatnih píše posledných desať rokov knihy, v ktorých dominujú klauni a jeho obrazy. Blatnik hovorí o svojom obraze:

„ Pri maľovaní som sa chcel navzájom od seba líšiť a každý z mojich obrazov mal príbeh. Žijeme v čiernej a bielej krajine. Túto čierno-bielu realitu rozdeľujem návštevníkom výstavy. „

A pre svoju tvorbu kníh Blatnik hovorí, že nepíše knihy, ale iba zobrazuje život, aby chránil slávne osobnosti Zajeka, Knjazevacaca Nisa, pred zabudnutím. V týchto postávach vidí skutočné postavy alebo skutočných ľudí (ako ich nazýva) od životnú silu diela, ktoré na rozdiel od urbanizmu a infraštruktúry tvorilo jeho dušu, bez ktorej nemôžu mestá prežiť.

Druhé desaťročie 21. storočia

Séria Blatnikových obrazov, väčšinou portrétov, vytvorená v druhej dekáde 20. storočia, je namalovaná v žiarivých farbách s zvýraznenými čiernymi obrysmi a predstavuje umelecké diela, kde umelec navodzuje silný, emocionálny zážitok svojich priateľov, spoluobčanov a známych osobností raz. Blatník prenikne do postavy vykresleného človeka neuveriteľnou ľahkosťou a veľmi šikovne ako dobrý znalec ľudských duší, šikovne zdôrazňuje drobné ľudské nedostatky alebo slabosti a veľmi šikovne dodáva portrétom iba zvláštnu dávku humorného humoru alebo satiry. „ Blatnikov zmysel pre humor je jasná a vynaliezavá hodina, jasná a provokatívna, a určite nenecháva diváka jeho obrazov ľahostajným. “Alexander Blatnik v obrazoch v tejto fáze ukazuje, že v jeho maliarskom diele je veľa karikatúry, ako u veľkých maliarov, ako sú Lotrek, Picasso, Dalí, Modilián a Frida Kalo.

Výstava „Starostlivosť o oko pilota“

Počas bombardovania Juhoslávie NATO usporiadal Blatnik výstavu karikatúr pod šírym nebom na streche NATO na streche hotela Ambassador v Nise na protest proti bombovému útoku na Nis. Vystavením protivojnových obrazov na streche budovy chcel Blatnik symbolicky priniesť túto výstavu do pozornosti pilotov, ktorí v tých dňoch neustále lietali a bombardovali Niš, ich správy vyjadrené v karikatúrach a ukazovali im bezcieľnosť a neľudskosť bombardovania nevinných občanov. , Po bombovom útoku publikoval Blatnik karikatúry z tejto výstavy vo svojej publikácii „NET NATO“ – (NATO, NECHTE TO), v ktorej uviedol dôvody ich výskytu, ťažkosti a spôsob ich prezentácie.

0cenenie

Alexander Blatnik získal viac ako 80 ocenení v krajine a na svete, najmä:

Štvrtá výročná cena karikatúry pre Pierra; 1993 (druhá cena), 2000 (tretia cena) 2003 (tretia cena), 2005 (druhá cena).
Každoročné ocenenie Združenia výtvarných umelcov úžitkového umenia a dizajnérov Srbska, štyrikrát
„Cenu celoživotného úspechu Asociácie výtvarných umelcov úžitkového umenia a dizajnérov Srbska“ bola udelená Blatnik v roku 2011 na slávnostnom zasadnutí Združenia ULUPUDS, ktoré sa konalo na Kolaracskej národnej univerzite v Belehrade.
Prvá cena na Medzinárodnom karikatúrnom festivale vo Vinica-Macedónsku v roku 2012 za tému „Vo víne je pravda“.
Každoročné ocenenie Golden Pierre 2013, na 46. súťaži o najlepší novinový časopis „Pierre“, tradične organizované organizáciou „Vecernje Novosti“, bolo po piatykrát udelené Alexanderovi Blatnikovi za najinšpiratívnejšiu, najrýchlejšiu a najúspešnejšiu karikatúru „Bez slova“. ,
Bronzová plaketa v XVII. Medzinárodnom salóne karosérií lietadiel „Kragujevac 2013“
Prvá cena na 2. medzinárodnom festivale pouličného umenia v Kraljeve (2014), ktorá podporuje alternatívne umenie. Cenu dostal Blatnik v triede karikatúry alebo komiksu za karikatúru „Titanicu“ na tému „Čakanie na dobu ľadovú“.
Cenu triedy Master Feather za rok 2015 získal Blatnik na 23. medzinárodnom festivale humoru a satiry Zlatá prilba, ktorý sa tradične koná v Krusevacu. O udelení tejto ceny sa rozhodli víťazi a členovia rodiny Klas.
Osobitné ocenenie za rok 2015 na 46. svetovej galérii karikatúr, ktorá sa konala v Skopje v Macedónsku. Zvláštne ocenenie poroty za rok 2015, na súťaži vínnej karikatúry v rámci podujatia Wine Ball, ktoré sa tradične konalo vo Vlasotinciach.

Publikácie

Alexander Blatnik publikoval trinásť publikácií svojich karikatúr:

• Fender pri propagácii jednej z publikácií
• Koncepčný návrh obalu monografie
„Kráľovná“ je štyridsať príbehov zo života autorov týkajúcich sa Zajecara (2005 ‚)
„Abeceda (nie) čistoty“ (2003) Táto kniha bola editovaná Aleksandarom Blatnikom spolu so spisovateľom Nisa Timoshenkom Milosavljevičom (2003).
„Kniha vo vašom srdci vtipu do hlavy“
„Blatnik o Blatníku“
Kreslené krídlo (2005)
Belle amie TV bre
Belle amie c’est la vie
Čisté NATO
„Gooooolala“
Tetrapack pre šialených kráv
Holubica mieru
„Bal-Can-Can“
„Monografia“
„Recyklácia Azbuka“ (2015) Táto kniha bola editovaná Aleksandarom Blatnikom spolu so spisovateľom Nisa Timoshenkom Milosavljevic vydavateľom PUC „Mediana“ Niš, 2015.

A jedna esej:

 „Myšlienky na futbal“ (2014) Táto kniha bola editovaná Aleksandrom Blatnikom spolu so známym športovým novinárom Vladimírom Stankovičom

Životopis prevzatý z LINKA!

Zopár karikatúr autora:

Alexander Blatnik

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments