Dnes aktuálne srbský aforista Ninus Nestorović

OCENENIE „TIPAR“ NINUSU NESTOROVIĆOVI

Ocenenie „Tipar“ na rok 2020 získal Ninus Nestorović za knihu „Bože, odpusť nám“ (Prometheus, 2020). Mimochodom o  knihe sme už písali v predošlých číslach Humorikonu.

Ocenenie „Tipar“ za najlepšiu komiksovo-satirickú literárnu tvorbu z predchádzajúceho a súčasného roka, o ktorom rozhodla porota v zložení: prezident Zora Jestrovic, členovia Dragan Paldrmić a Milorad Joknić, dostali od Nového Sadu aforistu Ninusa Nestorovica , ktorý si objednal knihu forizama „Bože, odpusť nám“ vydané vydavateľstvom „ Prometheus “.
Do užšieho výberu patrí okrem knihy „Bože, odpusť nám“ aj „Etické čistky“ od Dušana Popu Đurđeva a „Príbehy“ od Dragana Uskokovića. Predchádzajúci víťazi tohto prestížneho ocenenia sú: Matija Bećković, Emir Kusturica, Dušan Kovačević, Milovan Vitezović, Radivoje Bojičić, Momo Kapor, Dragan Lakićević, Petar Pajić, Vasil Tolevski, Aleksandar Baljak, Rade Jovanović, Slobodan Simić, Bojan Markovič, Milan Todorov, Zoran T. Popovič, Veljko Rajkovič, Perica Jokič, Ilija Lakušič, Rastko Zakic, Dragan Koprivica, Zarko Djurovič, Vladislav Vlahovič, „Ošišani jež“ a „Knihy Knjige“.

POROTNÉ ROZHODNUTIE:

Pri príležitosti 34. dňa humoru a satiry „Vuko Bezarević“ porota pre udeľovanie cien prijala tieto rozhodnutia:
Ocenenie „Tipar“ za najlepšiu komiksovo-satirickú literárnu tvorbu z predchádzajúceho a súčasného roka, o ktorom rozhodla porota v zložení: pán Zora Jestrovič – prezident Dragan Paldrmić a Milorad Joknić – členovia, získal aforistu z Nového Sadu Ninusa Nestorovica, ktorý si objednal knihu forizama „Bože, odpusť nám“ vydané vydavateľstvom „Prometheus“. Do užšieho výberu „Tipar“ sa dostali knihy „Bože, odpusť nám“ od Ninusa Nestorovića, „Etické čistky“ od Dušana Popu Đurđeva a „Príbehy“ od Dragana Uskokovića.
Ocenená kniha obsahuje asi 800 aforizmov Ninusa Nestorovića, ktoré sa nekompromisne a bez váhania dotýkajú všetkých segmentov spoločnosti, ktorá ho obklopuje. Bez ohľadu na smrteľnosť jeho pera však autor nechcel byť iba pozorovateľom a sudcom aktuálneho spoločenského a politického diania, ale prostredníctvom väčšiny aforizmov tiež dúfa, že nakoniec zvíťazí človek.
Cena „Vuko Bezarević“ za nepublikovaný satirický príbeh sa podľa rozhodnutia poroty v zložení: Zoran Raonić – prezident, Bojana Radanović a Ermin Đurđević – členovia, dostala Velizarovi Radonjićovi z Podgorice za príbeh „Kto stojí na Lovćene, keby niečo bolo“, ktorý bol podpísaný kód „Depressed Optimist“. Do užšej súťaže sa dostalo 20 príbehov, z ktorých sa dostali do užšieho výberu: „Kto stojí na Lovćene, ak niečo existuje“; „Corona Isolation“ a „Like the whole normal world“.
Ocenený príbeh bol odporúčaný a odlíšený od ostatných vďaka mnohým veciam, ktoré ho odlišujú od iného, neobvyklého, čo sa týka nápadu aj realizácie, a čo je obzvlášť dôležité – satirický vo všetkých jeho vrstvách. Autor ostrými a aforistickými vetami buduje kamenný a strmý obraz Čiernej Hory, jej moderného okamihu, ale aj historického, večného.
Radojka Rada Draganić z Nikšića získala cenu „Mladý tipár“ za cyklus desiatich aforizmov mladých autorov za cyklus aforizmov pod kódom „Básnici“.

REČ NINUS NESTOROVIĆ POČAS PREZENTÁCIE OCENENIA „TIPAR“ 2020.

Keď viete, že cenu „Tipar“ dostali: Matija Bećković, Emir Kusturica, Dušan Kovačević, Milovan Vitezović, Momo Kapor, Dragan Lakićević, Petar Pajić … a po všetkých z nich to tiež dostanete, potom sa vám zastaví dych v krku. Aj keď ste spisovateľka, zostanete bez slov. Sklapni. Nie preto, že si nemáte čo povedať … Z úcty. Takže gentleman … Dôstojne.

Ninus Nestorović sa narodil v roku 1965 v Smederevskej Palanke. Nie je povolaním spisovateľ, ale colný inšpektor, ktorý žije a pracuje v Novom Sade. Jeho najlepším dielom nie sú knihy aforizmov, ale jeho deti: syn Mihajlo a dcéry Katarina Sara a Tea. Valentínova žena je stĺpom domu a jeho oporou vo všetkom, čo robí.

Satiru som začal písať ešte v roku 1988. Napísal (a vydal som) šesť kníh aforizmov: „Zmačkané myšlienky“, „Sizyfos, Srbi“, „Nerozbitné spojenie“, „Vojenské tajomstvo“, „Drž hubu a plávaj“ a „Boh, odpusť nám“. Pripravil som antológiu novosadských aforizmov „Pečať času“. Za svoju prácu som získal veľké množstvo ocenení. Snažil som sa, aby moje aforizmy boli odlišné, rozpoznateľné …

Prvýkrát som sa objavil na Dňoch humoru a satiry „Vuko Bezarević“ v Pljevlji asi pred dvadsiatimi rokmi. Bol som mladý a veľmi hrdý na seba, pretože som sa pripojil k spisovateľom humoru a satiry, ktorí poznačili jednu epochu. Pri tej príležitosti som navštívil Múzeum humoru a satiry v Pljevlji a uvidel som plagáty všetkých predchádzajúcich festivalov. Novak Novak, Lola Đukić, Matija Bećković, Aleksandar Baljak, Radivoje Bojičić, Rastko Zakić … sú len niektoré z mien, ktoré svojou prítomnosťou umocnili toto podujatie. V Pljevlji som stretol veľa skvelých spisovateľov a veľa som sa od nich naučil! Visel s nimi a vstrebával každé ich slovo! Týmto spôsobom som sa vybudoval a zlepšil tak kvalitu svojich aforizmov.

Dúfam, že budúci rok sa opäť stretneme v Pljevlji a že tento cirkus s názvom „Korona“ nám umožní opäť sa vidieť. To bude dobré, a to ako pre humor, tak pre satiru, aj pre obyvateľov Pljevlje, pretože smiech je najlepším liekom, takže poďme, moji milí Pljevljania, zbaviť sa všetkého, aj „koruny“ s ním!

 NINUS NESTOROVIĆ

—————————————————–—-————————————————————
IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 25 000 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.