Dnes aktuálne srbský aforista NINUS NESTOROVIC

Úvodná stránka / Časopis Shipak / humor / rozhovor / Ninus Nestorović / satira / Šipak / sipak.rs /NINUS NESTOROVIC: ODVAHA JE POTREBNÁ NA PÍSANIE APORIZMOV V SRBSKU

ROZHOVOR
(VOĽBA REDAKCIE)

ODVAHA JE POTREBNÁ NA PÍSANIE APORIZMOV V SRBSKU

Jedným z najslávnejších aforistov z tejto oblasti v Srbsku je určite Ninus Nestorović. Muž, ktorý prišiel na tento svet v Smederevskej Palanke, muž, ktorý sa usadil v Novom Sade. Jeho aforizmy a zbierky aforizmov boli preložené do tucta jazykov. Za Ninusom je asi dvadsať ocenení a posledné (na teraz) získal začiatkom roka.

Keď hovoríme, že ste za knihu aforizmov dostali cenu Radoje Domanovića, väčšina čitateľov hovorí „BRAVO“. Čo získa aforista okrem toho „bravúrneho“ a smiechu mnohých čitateľov?

-Za knihu „Bože, odpusť nám“ („Prometheus“, Nový Sad, 2020) som dostal dve významné ocenenia, pravdepodobne najdôležitejšie v oblasti humoru a satiry v našich končinách, cenu „Tipar“ a „Radoje Ocenenie Domanović. Obe ocenenia, ktoré som dostal, prilákali veľkú pozornosť médií, a tým aj pozornosť čitateľov. Kniha prešla dvoma vydaniami iba za šesť mesiacov. Za taký veľký úspech tejto knihy môžu aj Petar Pismestrović, profesor Ratko Božović, Petar Peca Popović, Bojan Ljubenović a Vladica Milenković . Od čitateľov zaznelo veľa pochvál, ktoré pre mňa nemajú o nič menšiu hodnotu ako ceny, ktoré som dostal. Kniha je celkovo vyhľadávaná, čítaná a aforizmy z nej mnohokrát citované, a to tak na sociálnych sieťach, ako aj v rozhlase, televízii a tlačených médiách. A to, musíte uznať, si zaslúži jeden veľký rešpekt a jedno veľké BRAVO!

Už dávno, keď som vydal prvú zbierku básní, povedali mi, že „nebudem jesť chlieb z mojich veršov“. Už vám niekto povedal niečo podobné?

-Nie, nikto mi to nepovedal. A s týmto cieľom som nevstúpil ani do sveta literatúry. Chcel som po sebe zanechať nejakú stopu. Stopa v piesku … To isté, čo predo mnou zanechali Brana Crncevic, Vib, Dusko Radovic, Milovan Vitezovic a Aleksandar Baljak. Hľadal som chlieb na druhej strane. Písanie je len moje hobby…z ktorého by som, keby som žil v bohatšej a organizovanejšej krajine, žil veľmi pekne.

Keď napíšete zbierku piesní, budete viazaní na cyklus alebo svetelný motív. Keď píšete zbierku príbehov, snažíte sa potešiť ľudí svojimi virtuóznymi vetami. Keď vydáte román, uvidíte, že váš nápad (ak ešte nie je pôvodný) je na vašom trhu čo najviac „okradnutý“. A ako funguje aforista?

-Neviem, ako to robia iní aforisti, ale moje aforizmy sú ovocím môjho „literárneho šialenstva“. Sú kombináciou mojej inteligencie, tvorivosti, emocionality a osobných skúseností. Zmes mojej hlúposti a mojej vážnosti. Sú produktom mojej duše, môjho mozgu a môjho srdca. A odraz doby, v ktorej žijeme …

Čitateľom tohto portálu som sľúbil, že od vás dostanú aforizmus. Klamal som im?

-Je pre mňa ťažké sledovať tento boj štátu proti kriminalite v televízii. Neviem, ktoré z nich, ktoré…

Nakoľko sa náš život zmenil na zbierku aforizmov? Alebo máme stále bližšie ku klasickej tragikomédii?

-Najbližšia je fraška. Vulgárne, prízemné a lacné. Jeho hlavnými protagonistami sú politici, kurvy a zločinci. Úprimne povedané, dnes je v tejto našej krajine takmer škoda. Jediný rozdiel medzi klasickou fraškou a tou našou je v tom, že klasika je plná prevratov a v tej našej vôbec žiadne. Za súčasného stavu nebude takmer žiadna!

Verím, že počas svojej bohatej kariéry ste sa stretli aj s kolegami, povedzme z Európy. Je jednoduchšie byť aforistom tu alebo v nejakej usporiadanej nudnej krajine?

-Vďaka pánovi Aleksandarovi Čotrićovi a jeho prekladateľskej práci som sa zoznámil s prácou kolegov z mnohých európskych krajín. Témy, o ktorých píšu, a spôsob, akým to robia, sú úplne odlišné v porovnaní s témami, ktoré sa písali v Srbsku za posledných štyridsať rokov. Naše aforizmy sú „ostrejšie“, spoločensky angažovanejšie, satirickejšie. Myslím si, že písanie aforizmov v Srbsku nevyžaduje iba talent, gramotnosť a tvorivosť. Potrebná je aj odvaha. A super!

Nerobte si srandu, pomáha vám písomne to šialenstvo, ktoré nás obklopuje?

-A pomáha a odplata. Ako keď…Dáva mi to viac písacieho materiálu, ale aj kvôli tomu, čo je napísané, mi robí veľké bolesti hlavy. Nie každý chápe (a neprijíma) to isté, čo som napísal…Niekedy sú reakcie čitateľov mojich aforizmov na sociálnych sieťach veľmi búrlivé. Keby som napísal viac o kvetoch a jari, asi by som nemal vôbec také problémy!

Mali ste príležitosť, aby vám niekto navrhol, aby ste zmenili nejaký aforizmus, pretože by sa tam mohla nahnevať nejaká Pera alebo Zika?

-Áno, to bolo. Mnoho mojich priateľov a známych mi navrhlo, aby som zmenil štýl písania. Že som príliš „ostrý“ a že tí pri moci mi„neodpustia“! Hovoria mi to už viac ako tridsať rokov…a stále som ich nepočúval. Keby som to urobil, potom by som to nebol ja! Ani tieto moje aforizmy by neboli tým, čím sú … obrazom a príležitosťou našej reality a našej spoločnosti.

Pokiaľ vidím z dostupných informácií, zdá sa mi, že ceny vás za posledných desať rokov neobišli. A to nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Rozmýšľali ste nad tým, že svoj humor a dôvtip nasmerujete inam, nielen na písanie aforizmov? Napríklad pri vytváraní divadelnej hry alebo scenára filmu?

-Áno, myslel som si. Divadlo, film a televízia sú veľké výzvy. Chcela by som sa im venovať. Ale za súčasnej situácie (mám 56 rokov, tri deti, malý plat, deväť rokov do dôchodku …), budem sa s týmito výzvami vyrovnávať buď v dôchodku, alebo na druhom svete … Či už to bude v nebi alebo na Zemi, závisí výlučne od vyššie uvedeného. O tom rozhodne on!

Hovorilo sa „pieseň nás podržala, ďakujem Joyce“. Dá sa táto fráza preložiť do humoru, aforizmu?

-Už dávno som napísal aforizmus: „Vojna je pre nás kultúrnou udalosťou, pretože zomierame s piesňou na perách!“ Toto je odpoveď na túto vašu otázku…

Akí sme skutočne duchaplní?

-Sme duchaplní ľudia. Často môžeme žartovať na svoje náklady, a to je charakteristické pre zdravého ducha. Túto kvalitu musíme udržiavať a zachovávať, ak už pre nič iné, tak minimálne pre zdravie ľudí i spoločnosti.
Zhováral sa: Aleksandar BEĆIĆ, preklad Aleksandar Čotrić

NINUS NESTOROVIC

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments