Dnes aktuálne srbský humorista a recenzista Đorđe Latinović

 Đorđe Latinović / humor / nové knihy / recenzie /  satira / Šipak / 

RECENZIA KNIHY HUMORU A SATÉRY BOŠKO GRGIĆ „PRVÝ PÁR OPANAKOV“

Čistota je polovica zdravia, hovorí ľudové príslovie, a druhá polovica je smiech. Smiech je univerzálny bezplatný liek, na ktorý nemusíme vyžadovať lekársky predpis, ktorý je k dispozícii všetkým a je možné ho konzumovať v neobmedzenom množstve. V skutočnosti existuje veľa ďalších liekov, ktoré liečime a ktoré zlepšujú naše zdravie a udržiavajú nás nažive, takže existujú rôzne ľudové lieky založené na prírode, potom farmaceutické lieky založené na chémii, potom psychoterapeutické lieky založené na poradenstve a psychofyzikálne terapie zamerané na základ fyzických cvičení, ktoré posilňujú naše telo a ducha, ale smiech je jedinečný liek a líši sa od všetkých týchto spomenutých liekov. Konkrétne, všetky tieto lieky môžu byť kontraindikované alebo predávkované, keď ich nadmerné užívanie môže viesť k zhoršeniu stavu a protijedom, a iba smiech ako drogu je možné použiť bez strachu a nebezpečenstva možného poškodenia, čo je jeho antropologické, biologické a genetické, typicky ľudská výhoda, vlastná iba človeku ako „usmievajúcemu sa zvieraťu“ a zvláštnemu druhu na tomto svete.
Smiech je sloboda, ktorá láme strach. Humor a satira sú rekreáciou ducha slobody. Ten muž je „homo ridens“, ktorý žije tým, že chodí od smiechu. Môžeme sa tiež smiať pod maskami. Smiech je prirodzeným dýchacím prístrojom pre ducha. Smiech nepozná žiadny sociálny a fyzický odstup. Preto sa môžeme na diaľku smiať. V histórii by bolo menej obetí a svet by bol oveľa humánnejším miestom na život, ako to namiesto toho pozdravili gladiátori v starom Ríme Caesar: „Ave Caesar, Morituri te salutant!“, Alebo „Zdravas Caesar, pozdrav a tí, ktorí zomrú!“, S “ Ahoj Caesar, vítajú ťa tí, ktorí zomrú od smiechu! “ . Jedinou absolútnou totalitou by bola tá, ktorá by ľuďom zakazovala smiať sa. A to je nemožné. Pandémia smiechu zachráni svet.
Úctyhodná skupina literárnych tvorcov v oblasti humornej a satirickej literatúry žije a píše v Gradiške (Republika Srpska / BiH) . Najznámejší z nich sú: Nebojiša P. Ivaštanin, Joco Dakić, Borislav Mitrović, Mirko Rokvić, Ostoja Gvozderac, Luka Arežina, Miloš Zrnić a ďalší a určite ich ešte viac pozná ľudová kultúra a ústna tradícia. K tejto skupine literárnych tvorcov sa po šesťdesiatich rokoch života a takmer štyridsiatich rokoch písania pripojil Boško Grgić so svojou prvou knihou vybraných humoristických a satirických diel s názvom „Prvý pár Opanakov“.
Boško Grgić, novinár, básnik a satirik, sa narodil v roku 1960 v Laktaši. Vtipné a satirické texty publikoval vo všetkých najdôležitejších novinách bývalej Juhoslávie „Jež“, „Politika“ a „Večernji novosti“ z Belehradu, „Nezavisne novine“ z Banja Luky a „Oslobođenje“ a „Radio Sarajevo “ zo Sarajeva. Získal niekoľko ocenení na festivaloch a verejných súťažiach humoru a satiry. Je zastúpený v početných antológiách a zbierkach humoru a satiry balkánskych aforistov a satirikov. Žije a pracuje v Gradiške.
Počas dlhých rokov vzájomného spoznávania a priateľstva som ho vytrvalo presviedčal, aby sa pokúsil trochu viac a vydal svoju vlastnú knihu humoru a satiry. V jednom okamihu, pokiaľ viem, pred desiatimi rokmi pripravoval rukopis svojich satirických textov s názvom „Všetko je bezproblémové“ , vydanie knihy . To sa však nestalo, pretože sa zdá, že zo žartu, podľa slov autora, nebolo všetko namazané. Ukázalo sa, že tento inžinier organizácie a riadenia práce sa nakoniec dopracoval k všetkému ostatnému, a najmenej k organizácii vydávania svojich autorských diel a textov. Napriek tomu, že existuje veľa publikovaných humoristicko-satirických textov. Podľa rôznych novín a médií v našej bývalej krajine, autor sa ani rozhodnúť pre tlač a publikovať knihu, väčšinou, ako sám hovorí, kvôli lenivosti a zaneprázdnenosti. A viem určite, že ani nerád rozbíjal dvere iných ľudí, prosil a ťahal za rukáv rôzne vydavateľstvá, kultúrne inštitúcie a sponzorov.
Každý tvorca má svoj vlastný osud, preto mal tento autor aj svoj ohnivý literárny krst, po ktorom už nič nebolo rovnaké a odvtedy nenávratne pokračuje v písaní. Ako sa mi raz v rozhovore priznal, za svoj najväčší literárny a literárny úspech považuje problémy a peripetie, ktoré vznikli po zverejnení piesne „Kud te vode Banja Luka“ . Ćopćeho kacírstvo a Kočićov povstalecký duch priviedli tohto autora, tak ako v vtedajšom príbehu Davida Štrbaca , pred súd dogmatickej verejnosti a stranícko-politickej disciplíny. Tak dostal svoj vlastný „kacírsky príbeh“ . Takže niet divu, že tento novinár, básnik a satirik ukončil svoju pracovnú kariéru ako odborový predák a bojovník za práva pracujúcich a ľudí.

Kniha „Prvý pár Opanakov“ je zostavená v štýle koláže, takže obsahuje len málo humorného a satirického obsahu: aforizmy, satirickú poéziu a epigramy. Z hľadiska obsahu zahŕňa široké spektrum tém, myšlienok, problémov a motívov, od filozofických, politických, sociálnych, sociálnych až po sexuálne vzťahy, ako aj každodenné miestne dilemy spôsobené najnovšou pandémiou koronárnych vírusov. Niekto urobil zaujímavé rozlíšenie medzi humorom a satirou, v ktorom humor „štekajúci pes“ , satira „pes, ktorý šteká a hryzie“ . Ak by sme mali presne definovať jeho humornú, satirickú a aforistickú prácu, potom by bolo najpresnejšie povedať, že ide o „benevolentný humor“.a „mierna tráva na zlostnej rane“. Jeho tvorba je liečivejšia a terapeutickejšia ako deštruktívna a negatívna. Jeho aforizmy, satirické verše a epigramy nie sú komplikované a špekulatívne, ale jednoduché a vtipné. Vďaka svojmu novinárskemu povolaniu zbiera Boško Grgić ako „potulný reportér života“ „maličkosti“ na okraji udalostí a reality. Grgić usporiada takto zachytené „znamenia v čase“ originálnym spôsobom ako „kocky lega“ a buduje tak svoju „pyramídu“ veršov a aforizmov, čím im dáva osobitnú autorskú a myšlienkovú štruktúru. Jeho humorné texty majú výrazný sociálny rozmer a neskrývanú angažovanosť „malých i bežných ľudí“. Bez ohľadu na to, že život nás každý deň popiera, vo svojich aforizmoch, epigramoch a satirickej poézii sa Davidovi darí Goliáša poraziť. Tento druh „naivného idealizmu“ je druhom útočiska pre všetkých, ktorí boli v realite hrubo sklamaní a stratili posledné ilúzie o živote.
Najsilnejšou črtou autorových textov v tejto knihe je ich humor a vtip. Bez tejto dôležitej dimenzie by bola všetka jeho autorská predstavivosť márna. Niektoré z najlepších aforizmov tohto autora, ktoré sa môžu vyskytnúť v každej antológii aforistických diel, sú:
Holá pravda rozrušuje verejnosť.
Vlk prezlieka kabát – a ovce!
Dôkaz, že sa zem otáča – podsvetie je na vrchu a vrchol je v podzemí.
Boli zvolení demokratickým spôsobom. Väčšina pokrčila plecami.
Zápas sa skončil. Sme skutočne podvedení.
Kurta a Murta sa nakoniec dohodli. Obaja jazdili.
Čím viac bohov, tým väčšie peklo.
Klobúk dole pred robotníkmi, možno niekto vloží nejakú značku!
Zarobil na biele pečivo, celé volebné obdobie uzemnil.
Kriminalita vo svete je trestná. Je to organizované spolu s nami.

Z publikovaných epigramov by som vyčlenil epigramy, Dvorní blázni, Reflexie mŕtveho býka, Dilema, Naša loď, Zatmenie, Katastrofy počasia, Predvolebný sklz, Večná otázka, Špinavé hry, Podobnosti a rozdiely a Riešenie horúcich problémov. Zo satirickej poézie svojou zdôraznenou literárnou silou a spoločenským zapojením vynikajú piesne Jazyk, Kurt a Murta v krajine Bosna, Kvadratúra bosnianskeho kruhu, Nový svetový poriadok, Óda na žalúdok a ďalšie.
Môj alternatívny názov pre knihu Boška Grgića by bol: „Forcing the Crooked Drina“ . Smiech je priama čiara, ktorá vedie priamo do ľudských sŕdc, duší a myslí a napráva všetky naše krivky.

Đorđe Latinović

(Prevzaté z časopisu  Šipak)

—————————————————–—-————————————————————

Ešte stále môžete poukázať na podporu Humorikonu 2% z dane. Sme registrovaní na daňovom úrade…

Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 22 000 vzhliadnutí !!!
Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.