Dnes aktuálne srbský humorista Aleksandar Čotrić

Hlavná stránka / Aleksandar Cotric / Antológia slovenského aforizmu / Časopis Šipak / humor / Blesk a Blesky / nová kniha / nové knihy / satira / Sipak.rs / ОБВЕНА АНТОЛОГИА

ANTOLÓGIA SLOVENSKÉHO AFORIZMU UVEREJNENÁ V SRBČINE

Belehrad 2. januára – V posledných dňoch predchádzajúceho roka sa z tlače vynorila antológia slovenského aforizmu s názvom „Blesky a hromy“.

  Aleksandar Čotrić

Nie je to len prvá časť svojho druhu v srbčine, ale aj prvá antológia slovenského aforizmu všeobecne. Približne 300 strán knihy je viac ako 2 500 krátkych a vtipných myšlienok 45 slovenských aforistov. Predstavili sa aj známi humoristi a satirici zo Slovenska, ako napríklad Milan Kenda, Ľudo Majer, Ján Grešák, Milan Lasica, Ján Heinrich, Milan Hodál, Stanislav Radič, Milan Lechan, Pavol Janík, Štefan Švec, Eva Jarábková Chabadová, Alexander Scholz, Vlado Javorský a Milan Kupecký, ktorý trvá na tom, že „aforizmy sú romány budúcnosti“. Spisovatelia slovenského pôvodu zo Srbska sú zastúpení v antológii: Miroslav Demak a Martin Prebudjla zo Starej Pazovy a Stevo Bzdilik z Loznice.

Recenzent Vitomir Teofilovic poukazuje na to, že antológia slovenského aforizmu je „pokladom s vedomím poznámok, immeasored divokosť satiry a opulentný humor“, a že „neexistuje žiadna sféra skúseností a vedomostí, ktorá nie je zábavnom, pretože obsahuje základné a farebné úvahy o politike, histórii, filozofii, sociológie, psychológie …“ V rozsiahlom prehľade poskytol Teofilović pohľad do dejín slovenskej literatúry od prvých čias gramotnosti až po autorov, ktorých v našej dobe vytvárajú.

Vydavateľom antológie je „Srbské slovo“ z Belehradu, ktorý pred dvoma mesiacmi publikoval antológiu českého aforizmu „Rezance v hrdle“, ktorý bol tiež organizovaný a čo viedol Belehrad Aphoristic Circle člen Aleksandar Cotric. Na obálke antológie „Blesk a hrom“ bol navrhnutý karikaturista Toso Borkovic, a autori reči sú Radomir Andric, Mirjana Vladisavljev, Milan Kupecki, Martin Prebudjla a Slobodan Simic.

 Aleksandar Čotrić

BELEHRAD AFORISTICKÝ KRUH

—————————————————————————————

PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme doteraz vyše 26 000 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *