Dnes aktuálne srbský humorista ALEKSANDAR ČOTRIĆ

Internetový ŠIPAK je medzinárodný satiricky humorný portál, ako aj elektronický časopis, ktorý vychádza každý mesiac v Srbsku. Je určený všetkým satiristom, humoristom, aphoristom, karikaturistom a iným tvorcom z celého sveta, aby publikovali svoje diela, od aforizmov, satiricky humorných príbehov a básní, epigramov, recenzií kníh, karikatúr a fotomontáží, až po drámy, stĺpce, rozhovory, ako aj správy v oblasti humoru, karikatúry a satiry. Prvé vydanie časopisu bolo uverejnené 1. 4. 2011, v Belehrade. Zakladateľom a šéfredaktorom je Igor Braca Damnjanović DIB. Poznámka: Maskot „Shipka“ vytvoril karikaturista a ilustrátor z Pancevo, Nikola Dragas. Slogan Shipka navrhol grafik a spisovateľ Vrsac Srdjan Vidakovic…Nás teší intenzívna spolupráca s našim slovenským Humorikonom, nielen čo sa týka výmeny príspevkov, ale i na úrovni vydavateľskej,  v ktorej dominuje srbská redakcia Šipak a jej predstavitelia a autori. Dnes sme si dovolili zaradiť zopár humoresiek, od renomovaného srbského autora Aleksandara Čotriča.

HUMORESKY ALEKSANDARA ČOTRIĆA

ABSTINENTNÁ KRÍZA

– Sestra, napíšte! Pacient je v ťažkom celkovom psychofyzickom stave – lekár v bielom kabáte oslovil sestru, ktorá sedela pri počítači v kancelárii. – Pri vyšetrení sa zistilo, že sa jeho celé telo triaslo, že sa mu triasli ruky a kolená mu koleli a že jeho žiaci boli veľmi rozšírení. Napísali ste „žiakov“?
„Áno, doktor,“ potvrdila mladá zdravotná sestra a nepozerala sa z klávesnice.
Doktor, ktorý bol korpulentný, naďalej diktoval hlbokým a prenikavým hlasom.
– Pacient je bledý, potený, čkanie, rozpráva nesúvisle. Takže hovorí nekoherentne… – Lekár sa zastavil, aby sa pozrel na muža stredného veku ležiaceho na nemocničnom lôžku vedľa svetlo modrej steny. Muž, ktorý bol v pozícii plodu, občas sa šklbil a neprítomne hľadel so zavretými očami, mumlal: – Prejdi, prejdi…
-Ochrana preukázala, že pacient náhle zmení nálady, ktoré kmitá z eufórie na depresiu, že má záchvaty paniky a úzkosť – lekár občas potácal vo svojom kresle a otočil guľôčkové pero v ruke.
– Pacient sa sťažuje na nespavosť, hnačku a slabú chuť do jedla – lekár hovoril pomaly, pričom dbal na to, aby sestra napísala každé svoje slovo správne. – Podľa pacienta sa tento stav vyskytol pred dvoma dňami a za posledných 48 hodín sa zhoršil. Zobral lieky, ktoré bežne používa, ale zdôrazňuje, že mu nepomohli. Podľa všetkých symptómov ide o pacienta s výraznou závislosťou, ktorý prechádza ťažkou abstinenčnou krízou …
– Doktor, koľko je hodín? – Z stočeného tela sa náhle ozval pacientov hlas.
„Teraz je to dvadsať päť minút,“ odpovedal doktor.
„Výborne,“ povedal pacient a pomaly stúpal. – Takže je koniec.
– Čo sa stalo? Spýtal sa muž v bielom kabáte.
– Je koniec. Je to pre mňa ťažšie. Ani neviem, ako som prežil tieto dva dni. Kto si? Prečo som tu? – Muž vstal z postele a zamieril ku dverám.
– Počkajte! – Lekár sa ho pokúsil zastaviť. – Nemôžete ísť von. Si veľmi zlý!
– Nie, som teraz skvelý a nie ste v poriadku! – pacient sa stal úplne inou osobou. – Daj mi telefón! Zapni TV! Kde je diaľkové ovládanie?
Muž, ktorý pred niekoľkými okamihami vyzeral úplne zlomený, zázračne transformovaný a bol teraz veselý a energický. Sam našla diaľkové ovládanie televízora na lekárskom stole v kancelárii a zapla prijímač.
– Je dobré, dobré, to strašné a príliš dlhé volebné ticho konečne prešlo. Stal som sa závislým na fotoaparátoch a televízii! – zakričal, keď uvidel na obrazovke niektoré slávne tváre politikov. – Idem, idem…
– Kam ideš? Vykríkol doktora.
– Mám naplánovanú tlačovú konferenciu na hodinu. Budem hovoriť o výsledkoch…
– O výsledkoch vašej choroby a liečby?
– Aká choroba, aká liečba…! Budem hovoriť o výsledkoch mojej strany v týchto voľbách.

JEDEN KOMPLETNE ORDINÁRNY DEŇ

Len teraz, o tri hodiny a dvadsať päť minút po polnoci prvýkrát za posledných dvadsaťštyri hodín, mám nejaký voľný čas na to, aby som si niečo zapísal do svojho denníka.
Ráno som sa prebudil. A keď som spal, nespočíval som, ale intenzívne som sníval o lepšom živote pre všetkých ľudí v našej krajine. Musel som sa zobudiť a napísať nejaké skvelé nápady, ktoré mi prišli počas spánku. Moji oponenti v tejto chvíli pokojne a pokojne spia a ani si neuvedomujú, koľko vecí môžem v tom čase urobiť v prospech našich ľudí.
Nemal som raňajky, aby som nestrácal čas, zavolal som však Milošovi Pejovićovi, riaditeľovi poľnohospodárskeho družstva v Gornji Petlovači, telefonicky okolo 17:30, aby som vyriešil problém nákupu a prepravy sliviek „Stanley“, „Čačak zranený“ a „Čačak beauty“. Oznámil som mu, že určím trhové ceny sliviek, ktoré sa budú uplatňovať od dnes. Keď som už počul od riaditeľa, sťažoval sa mi, že futbalový klub z jeho dediny „Poljoprivrednik“ zostal bez trénera a že v nedeľu ich čaká obecná liga s FC „Traktorist“ z Livadíc. Okamžite som navrhol, aby som im pomohol a zostavil tím, takže som sľúbil, že počas dňa diktujem mená prvých jedenástich futbalistov, pozície, v ktorých budú hrať, a taktiku nadchádzajúceho zápasu. Určím tiež, kto je zodpovedný za strelenie gólu a kto mu bude zablahoželať.
Potom som počul od Dragana Ubovića, prezidenta miestnej komunity vo Vukovare, ktorý povedal, že v obci má kostol sv. Panteleimona, ale že nemajú kňaza. Sľúbil som, že táto záležitosť bude vyriešená a že v prípade potreby by som osobne vysvätil kňaza čo najskôr, pretože viem, aké druhy bohoslužby mám, a môžem vykonať zasvätenie vody pre tých, ktorí to potrebujú pred sviatkami.
V nasledujúcom rozhovore s Risto Đurićom, riaditeľom základnej školy Ratko Pavlović Ćićko v Brnjici, som sľúbil vyšetriť, kto ukradol všetky tri kriedy a zelenú špongiu z štvrtej triedy pred veľkými prestávkami, a preto učiteľ nemohol napísať úlohy. na matematickej riadiacej doske. Sľúbil som, že páchateľ bude odhalený čo najskôr, najneskôr však na začiatku triedy Príroda a Spoločnosť.
Potom som v kabinete v budove vlády hovoril s delegáciou miestnych obyvateľov z dediny Rzana, ktorí sú zúfalí, pretože ich koniec bol zasiahnutý dlhým suchom, ktoré obzvlášť ohrozilo kukuricu, preto ma požiadali o pomoc, pretože mi iba dôverujú. Sľúbil som bez toho, aby som si myslel, že ako predseda vlády by som urobil všetko pre to, aby som v ich dedine čo najskôr spadol jeden dážď, najmenej dvadsať litrov na meter štvorcový. Mám dojem, že odišli veľmi spokojní…

DEŇ PRIJATIA

– Dámy a páni, dnes sme sa stretli na tomto ceremoniáli, aby sme oslávili vaše prijatie do našej komunity. Na zdravie! Poďme zdvihnúť naše poháre šampanského a vypiť ich na počesť veľkej udalosti! – povedal na začiatku obradu šesťdesiatnik v tmavom obleku. Stál uprostred haly grandizónneho paláca obklopený ženami a mužmi na oficiálnych toaletách a frakoch. Blesky fotoaparátov svietili zo všetkých strán a mnoho kameramanov chcelo zachytiť historickú udalosť. Potom, čo rečník klepol na každého s hlbokými krištáľovými pohármi, pokračoval na svoju adresu:
– Keď sa pozrieme späť, skonštatujeme, že to bola dlhá a náročná cesta. Pamätáme si, že ste čelili veľkým pokušeniam a že ste sa pred dvadsiatimi rokmi vydali na cestu európskej integrácie. Bola to tŕnistá cesta, ale to je jediný spôsob, ako sa dostať k hviezdam. Mali ste vzostupy aj pády, pohybovali ste sa tam a späť a doľava a doprava, ale nevzdávali ste sa, ani keď ste boli na kolenách. Začali ste proces stabilizácie a asociácie, aj keď potom došlo k destabilizácii a odpojeniu. Keď ste uväznili haagskych obžalovaných, otvorili ste kapitoly. Museli ste splniť niektoré všeobecné podmienky, ktoré platili iba pre vás. Veľa ste sa vzdali, pretože vám bolo sľúbené, že dostanete o niečo viac. Zmenili ste zákony, nariadenia, pravidlá a vedomie ľudí. Aby ste dosiahli cieľ, dali ste zo seba maximum a dali ste dokonca sami seba. Všetko, čo je teraz len škaredá minulosť. Dnes, našťastie, to všetko za vami, a preto – ešte raz prípitok na kopaničiarsky rad a vaše prijatie do komunity bratských národov na východe. Stanete sa jednou z našich najsľubnejších provincií!

VÝKON

– Všetci ma pozorne počúvajte! Toto je posledná skúška. Zajtra bude mať premiéra. Ak jeden z vás zajtra nehrá dobre, bude to jeho posledné predstavenie. Takže to, čo hráme dnes večer, bude zajtra pred divákmi, verejnosťou, kritikmi, novinármi, vašimi kolegami… Všetky reflektory budú na vás a ja zostanem v tme! – muž v strednom veku, s nápadnými rysmi a prenikavým pohľadom, oslovil skupinu asi desiatich ľudí, ktorí sedeli okolo neho. – Musíte brať pridelené úlohy, ktoré sú napísané špeciálne pre vás, tým najvážnejším spôsobom. Pracujeme na špičkovom, ale aj náročnom scenári. Dlho som ťa sledoval na rôznych scénach a analyzoval. Nechajte každého dostať sa čo najviac do postavy, ktorú tlmočí, či už je to hlupák, génius, ignorant, naivný človek, prefíkaný človek … Musíte byť čo najviac uvoľnení, čo najprirodzenejší. Nikto by si nemal všimnúť, že ste v kŕči – dal pokyny, urobením niekoľkých krokov doľava a doprava. – Ste vážni ľudia, aj keď hráte v komédii. Som si istý, že ste úplne zvládli text svojej úlohy, že ste si všetky pohyby a akcie na javisku zapamätali. Viete, koľko sa investovalo do tohto projektu a do vás ako protagonistov. Štát peniaze neľutoval, preto neľutujte, ak nespĺňate očakávania. Je vám jasné, že ide o veľké finančné prostriedky, a preto od vás očakáva a veľa žiada – hovoril presvedčivo, ostro a smerodajne a k dojmu prispeli aj jeho dlhé čierne vlasy a úplne čierne oblečenie. tak neľutuj, ak nespĺňaš očakávania. Je vám jasné, že ide o veľké finančné prostriedky, a preto od vás očakáva a veľa žiada – hovoril presvedčivo, ostro a smerodajne a k dojmu prispeli aj jeho dlhé čierne vlasy a úplne čierne oblečenie. tak neľutuj, ak nespĺňaš očakávania. Je vám jasné, že ide o veľké finančné prostriedky, a preto od vás očakáva a veľa žiada – hovoril presvedčivo, ostro a autoritatívne a k dojmu prispeli aj jeho dlhé čierne vlasy a úplne čierne oblečenie.
Z každého jeho pohybu je zrejmé, že je umelcom svojej práce, ktorý režíroval mnoho podobných hier. Snažil sa motivovať a maximálne disciplinovať túto rôznorodú skupinu, ktorú tvorili muži, ženy, seniori, juniori, profesionáli a tí menej skúsení. – Existujú nejaké otázky alebo návrhy skôr, ako začneme generálnu skúšku?
– Hral som veľa rolí, ale je to pre mňa špeciálna výzva – starší muž vstal zo sedadla, vlasy mal šedivé, ale energické a rýchle pohyby. – Apelujem na mladších kolegov, aby nás napodobňovali skúsenejších a naplno sa venovali zverenej úlohe, to znamená vstúpiť do psychiky postavy, ktorá im bola zverená, identifikovať sa s ním, myslieť, dýchať a snívať ako on. Keby som tak nepracoval, nešiel by som do dôchodku v tomto súbore. Vždy som sa snažil ospravedlniť, čo sa do mňa investovalo. Len keď som niekto iný, som ten pravý.
– To je správne! – riaditeľ dal právo najstaršiemu členovi súboru. – S pánom Miljkovićom spolupracujem už viac ako dvadsať rokov a neexistuje žiadna rola, ktorú by nehral, akoby to bol jeho život.
Keďže nikto neodpovedal, riaditeľ vydal príkaz:
– Pán Miljković, vy ako najstarší tu máte svoje miesto a štyria z nich si sadnú vedľa vás. Vy ostatní si sadnete cez ulicu do prvých lavičiek vľavo, v strede a napravo a budete pripravení vyjsť na pódium, keď príde čas podľa scenára. Štart! Ukázal.
– Dámy a páni, poslanci, otváram ustanovujúce zasadnutie parlamentu a vyhlasujem, že sme uznášania schopní za prácu a rozhodovanie, vyhlásil Miljković veľmi presvedčivo. – Spolu s pozvánkami ste dostali aj navrhovaný program, o ktorom som dal hlasovať…
– Vyzývam na inzerciu porušenia rokovacieho poriadku z dôvodu porušenia dôstojnosti parlamentu – herec Dragić zdvihol ruku z prvého radu.
– Miláčik, musíš to robiť hlasnejšie a rýchlejšie! Dostaňte sa do role nahnevanej opozície! Ak chcete byť presvedčiví, musíte zaťať päste, červenať sa a niečo preklínať! – prerušil ho otužilý režisér, ktorý za službu, ku ktorej patrí, už režíroval mnoho podobných hier.

Aleksandar ČOTRIĆ

—————————————————–—-————————————————————
Pomôžte prežiť nezávislému médiu Humorikon! Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme vyše 21 500 vzhliadnutí !!!
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.