Dnes aktuálne Vladimír Pavlík

Krátka retrospektíva nedávneho Novomestského ostňa

 Nové Mesto nad Váhom sa stalo baštou slovenského humoru

Ako sme nedávno, presnejšie pred pár dňami uviedli, Novomestský osteň sa stal jedným z najvýznamnejších humoristických výstavných podujatí na Slovensku. Vznikol už v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a túto výsadu si zachoval dodnes. Aj keď v súčasnosti sa podobných projektov organizuje niekoľko, nie každému sa podarilo pretrvať nepretržite takmer štyridsať rokov. Keďže tento bol jeho jubilejný dvadsiaty ročník, navyše stále rezonuje v mysliach milovníkov humoru a takýchto humoristických podujatí máme na Slovensku ako šafranu, vraciame sa k nemu opäť po niekoľkých dňoch, aby sme vám o ňom priblížili slovom i obrazom viac. Treba opäť zdôrazniť, že v ten slávnostný deň bola otvorená a daná do užívania aj stála Galéria umenia!!! Pri tejto príležitosti vydali organizátori katalóg.

STRUČNÝ PREHĽAD HISTÓRIE NOVOMESTSKÉHO OSTŇA

Pôvodná myšlienka sa zrodila v diskusii medzi kamarátmi inklinujúcimi k humoru. Vladimír Pavlík ako známy slovenský karikaturista kreslil humor, Jozef Tinka bol mládežnícky aktivista a poslal správu cez médiá o najnovšom kultúrnom živote mladých ľudí, vrátane aktivít Vladimíra Pavlíka. On navrhol skúsiť výstavu kresleného humoru a satiry.
Ako experiment, v roku 1981, spolu zorganizovali v Mestskom kultúrnom stredisku výstavu kresleného humoru a satiry Vladimíra Pavlíka. Výstava zaujala, navštívilo ju približne 2 000 ľudí. Hoci vtedajší riaditeľ MsK Ján Botfaj, nebol takýmto novinkám naklonený, napokon priestor na realizáciu výstavy poskytol.
V ďalších rokoch využili organizátori výstavné priestory v miestnej vojenskej škole. Pomáhali im priatelia Milan Kudlej, Jaroslav Gašpar, Miro Švarko, Marián Benetín i ďalší.
Po úspešných začiatkoch Vladimír Pavlík s Jozefom Tinkom dali opakujúcim sa výstavám názov Novomestský osteň, ktorý korešpondoval s vtedajšou výstavou, ktorá sa s rovnakým názvom konala v bývalej Juhoslávii, čo postrehol a priniesol do Nového Mesta nad Váhom Vladimír Pavlík ako aktívny karikaturista.
Prvý ročník Novomestského ostňa sa oficiálne konal v roku 1982 za sponzorstva klubu mládeže a mestského kultúrneho strediska, a za účasti partnerského mediátora vtedajšieho mládežníckeho denníka Smena. Oficiálne niesol názov – festival kresleného humoru a satiry NOVOMESTSKÝ OSTEŇ a podujatie sa konalo ako prvé celoštátne v rámci Československa.
Keďže išlo o celoštátne podujatie Festival sa niesol na úrovni profesionálneho brandingu a mal odborné profesionálne zázemie. Logo festivalu vytvoril novomestský výtvarník Peter Macko, autorom cien pre laureátov festivalu bol práve Vladimír Pavlík, v tom čase dizajnér a spoluzakladateľ festivalu.
Prvú odbornú porotu tvorili – Ján Kamenistý z magazínu Smena, humoristi a tvorcovia Roháča Mikuláš Sliacky, Milan Vavro a dvaja noví výtvarníci – Milan Struhárik a Ján Mikuška. Producentom, manažérom a organizátorom štábu bol Jozef Tinka. Na spolu organizovaní sa podieľali najmä Milan Resutík, Lívia Fandrová, Dana Országhová – Resutíková a ďalší. Na vernisáži prvého ročníka uvádzala program Soňa Behulová – Mullerová, vtedy známa televízna moderátorka. Na podujatí sa zúčastnila aj významná československá humoristická osobnosť, teraz s titulom celebrita, majster Viktor Kubal.
Do roku 1989 sa konalo päť ročníkov Novomestského ostňa a prvé dva roky aj ako ako bienále. V roku 1989, po politicko-spoločenskej zmene sa zmenila aj organizačná štruktúra festivalu. Garanciu nad podujatím prevzalo novomestské kultúrne stredisko a nové dimenzie vdýchol, do každým rokom stále sa zvyšujúcej úrovne festivalu, jeho spoluzakladateľ Vladimír Pavlík. Od roku 2013 (17. ročník) sa Novomestský osteň konal ako medzinárodné podujatie s bohatou najmä svetovou karikaturistickou účasťou a plnohodnotne vstúpil na svetovú karikaturistickú scénu. V jeho tohoročnom jubilejnom 20. ročníku rezonovala téma HUMOR JE ŽIVOT.

K podujatiu sa vraciame aj niekoľkými aktuálnymi snímkami:

Hudobná skupina, ktorá prispela k vytvoreniu slávnostného rámca podujatia, ktoré sa dialo na nádvorí Galérie. Jej členovia v intenzívnej príprave krátko pred slávnostným otvorením.

Slávnostný prejav krátko pred otvorením jubilejného XX. ročníka Novomestského ostňa predniesol primátor mesta Jozef Trstenský, ktorý má spolu s členmi mestského zastupiteľstva najväčšiu zásluhu na vytvorení stálej Galérie humoru v meste. 

Krátka porada organizátorov pred otvorením Novomestského ostňa.

Úvodný príhovor patril kurátorke výstavy Ele Porubänovej.

Hlavní protagonisti podujatia,  – zľava Ela Porubänová, Vladimár Pavlík, Mária Volárová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska a zároveň riaditeľka Galérie humoru a Jozef Tinka, spoluzakladateľ Novomestského ostňa, pri jeho bilancovaní od jeho vzniku až podnes.

Po oficiálnej časti nasledovala prehliadka karikatúr.

Nechýbala ani tradičná voľná debata počas vernisáže.

V inej miestnosti, konkrétne v novootvorenej Galérii humoru nasledovalo uvádzanie do života (krst) humoristickej knihy autora Vladimíra Pavlíka.

Autorovi asistovali jeho kolegovia a dlhoroční priatelia Milan Hodál a Milan Kupecký.

Potom nasledovala autogramiáda.

O hlavný prípitok a občerstvenie, ako to už na takýchto podujatiach býva, bolo postarané.

Pripravili: Jozef Tinka, Vladimír Pavlík a Milan Kupecký

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments