Dnes aktuálne slovenský aforista Milan Kupecký

Názov humoristickej knihy: Tak si tu žijeme

Z korešpondenčných, mailových ohlasov:

Po publikácii Čo vŕta Milanovi Kupeckému v hlave, ktorá je vyše päťdesiatročnou zbierkou už publikovaných myšlienok, čiže možno povedať osvedčených aforizmov (kniha vyšla aj v maďarčine), ďalej kniha so športovou tematikou s názvom Spoza čiary, Pohľad na životné prostredie očami humoristov Milana Kupeckého a Vlada Pavlíka, ďalej Poslední mohykáni uzrela svetlo sveta ďalšia satirická kniha. Milan Kupecký ju pripravil spolu s niekoľkými karikaturistami. Popri jeho aktuálnych satirických myšlienkach do nej kresbami prispeli Vladimír Pavlík, Ľubomír Kotrha, Bruno Horecký, František Mráz, Andrej Mišanek, Vladimír Javorský, Miroslav Ďurža, František Bojničan, Vojtech Haring, Ľubomír Radena, Ľubomír Juhás, Pavol Švancár, Peter Žifčák, Ladislav Belica, Andrej Sekela a P. M. Kubiš.

Prinášame zopár myšlienok – aforizmov – z avizovanej knihy, ktorú si môžete zakúpiť u nás v Humorikone (mail: humorista@milankupecky.eu) alebo v ktoromkoľvek kníhkupectve Ikar na Slovensku.

Žiť plným životom sa nedá s prázdnymi vreckami.
Lepšie ak vás kopne múza, ako keď vás vykopnú z práce.
Morálnemu víťazovi sa neujde miesto na stupienku víťazov.
Zranenia futbalistov nie sú najboľavejším miestom v našom futbale.
Špáradlá nepomôžu ak máte niekoho plné zuby.
Pochvala dnes neplatí medzi valuty.
Niekdajšiu deľbu práce vystriedala deľba peňazí.
Žiaľ, niektorí ľudia si svoju neschopnosť zamieňajú za osud.
Ako Homo sapiens sme najdokonalejším tvorom na Zemi. Vieme zo seba robiť opicu, somára, ba i vola.
Ubúda tých, čo si za naše devalvované euro dajú aj koleno vŕtať.
Kedysi kosák a kladivo, dnes širák a žobrácka palica.
Súdiac podľa prania špinavých peňazí, sme veľmi čistotný národ.
Nezaprel v sebe šachistu. Keď ho ponúkli fľašou slivovice, ukázal že má dobrý ťah.
Pozmenené porekadlo. Ktorý politik šteká, nehryzie!
Cenové relácie sú často zaujímavejšie, ako rozhlasové.
Charakteristika našej sociálnej politiky: Veľké oká na sociálnej sieti malé na povrchu polievky.
Odvtedy, čo sme sa otvorili Európe, mám prázdnu chladničku.
Všade vo svete kraľuje futbal, u nás bieda.
Kedysi sme okrádali štát. Dnes jeden druhého.
Euro: Bože, ako hlboko som kleslo!
Stále sme vo vojnovom stave. Kedysi sme bojovali za socializmus, dnes o prežitie.
Máme oveľa viac tunelárov, ako tunelov.
Vedel pochlebovať, hoci často nemal ani na chleba.
Vieme čo bude o 30 rokov, no nevieme čo bude zajtra.
Pre niektorých podnikateľov je oveľa ľahšie viesť motorové vozidlo, ako firmu.
Niektorí ľudia aj bez horolezeckého kurzu dokáže liezť na nervy.

Výber z niekoľkých povzbudzujúcich mailov:

Vážený pán Kupecký,
prečítal som si, nuž čo, trochu humoru…Presvedčil som sa už neraz, že existujú majstrovské diela, ktoré nás skutočne dokážu dojať. napr. Mozartovo Rekviem. Mňa fascinujú aj diela velikánov ekonómov. Ale musím sa Vám priznať, že odvtedy, čo som objavil knihu Milana Kupeckého Tak si tu žijeme na internete, často si s úľavou vydýchnem, že je tu človek s iným hlbokým pohľadom do nášho života, pohľadom , ktorý sa opiera o iné vyjadrovacie prostriedky ako my obyčajní ľudia, či ľudia, ktorých koníčkom je veda. Ale tiež som zistil aj to, že aby sme si mohli vychutnávať krásu, ktorú ponúkate v humornom slove, na to je nutné aby sme sa pustili tiež najskôr cestou učenia sa, teda musíme obsiahnuť poznatky, ktoré sú potrebné a tieto nájdeme aj v spomínanej knihe. Ale odmenou nám bude číra krása humorného slova, jeho bohatosť farieb a odtieňov slova. Môžem to povedať aj tak, že mne sa po prečítaní knihy pred očami otvoril nový pohľad na svet, ktorý som doteraz vnímal iba cez môj jednosmerný ekonomický kanál. Či je to možné aj inak, poodhalili ste mi úžasné, doteraz nepoznané utajené pravdy života. Zažil som nedefinovateľné vzrušenie, keď som okolitý svet začal aj inak chápať, životadarnejšie. Navyše, tie vaše úvahy v knihe, čiže aforizmy som rozposlal aj mojim priateľom. Potešilo ich to. Váš stánok humoru nebol iba na trhovisku na Miletičovej v Bratislave, ale aj vo vašej hlave, myšlienkach, vo vašej bystrosti poňať svet inak a tak ho opísať v plnej jeho humoristickej kráse. A práve presne o tom je spomínaná vaša kniha. Už viem viac, nielen to, že Zem je guľatá a točí sa dokola ako známy bláznivý vĺčik. Z reality sveta mi teda spadol ďalší závoj. K vydaniu knihy vám gratulujem, pozdravujem a prajem aby vám zdravie slúžilo a humor nech vás sprevádza, aby z vás mali radosť priatelia i všetci čitatelia.
Pavol Koncoš

Milý Milane,
díky za všechny hezké filozofické úvahy i humorné nadhledy, které mi posíláš. Přeji Ti a celé rodině hezké a klidné dni v týchto nepokojných časoch, zdraví a štěstí a spoustu ďalších skvělých nápadů. Měj se moc dobře a doufám, že se zase potkáme ve Františkových lázních. Se srdečným pozdravem
Mirek Vostrý

Milanko ahoj, knižka je naozaj úžasná!
Opísať tento svet humorne je naozaj ťažké, smiech hraničí so slzami…
Klobúk dolu. Si jednotka! Pozdravujem Ťa prajem lepšie nastávajúce dni!
Zuzana Tomášiková 

 Milan, ďakujem za knihu. Prvý dojem z knihy je výborný. Postupne budem čítať. A vraj: Pozmenené porekadlo: Strana strane oko nevykole!
Tak, tak. Zase si trafil klinec po hlavičke. A tých klincov tam bude určite viac.
Želám ti pekný večer a príjemné prežitie ďalších dní i keď vo vojnových časoch. Ešte raz ďakujem.
Šaňo Takáč 

Milanko, možno si pre niektorých šašo čo hovorí pravdu, pre mňa si aristokrat ducha! Prajem Ti ešte veľa autorsky plodných rokov a skoré uzdravenie. Tvoja kniha má veľmi potešila. Prajem veselé blížiace sa Veľkonočné sviatky, nech sú požehnané, pokojné a láskyplné v kruhu rodiny. A ako kedysi hovoril môj kamarát Miro Noga: Všetko nové v dobrom roku!
Jožo Lang

Pán Milan,
pán Oldo Hlaváček bude mať narodeniny a ja som tie vaše aforizmy, ktoré ste mi poslali cca pred 10 dňami vytlačil a dal do pekného obalu a darujem mu ich s tým, aby ich priamo na oslave čítal. Ďakujem!
Jaroslav Husár

Milý pán Kupecký, slovutný humorista,
ďakujem za prílohu z knihy, teda za preposlanie i za spomienku, ktorej obsah je priam stupídne vylepšený všakovými animáciami. Ale je to málo čo sa dáva na propagovanie kultúry, pokoja a dôstojnosti. Čo už…aj takí sme, alebo ako vravia kamaráti Vyhodňare:..i tak še da!
Julius Forsthoffer 

Pán Milan,
ale aj dnes som sa dostal na portál Nové slovo, kde o vás píšu. Som rád, že sme sa internetovo spoznali a verím, že aj v ďalšom roku budete taký aktívny a že si prečítam vaše aforizmy a potešia ma, lebo sekajú, ako sa hovorí, do živého. Vyjadrujú životadarnú pravdu.
Fantišek Ďuriš

Milan,
nevieš si prestaviť, ako sme sa zasmiali, a to úprimne. Ďakujeme!
Stanislav-Stenlly Remeselník

Zdravím Ťa, Milan! No, konečne! Oveľa slabší aforisti, nebudem menovať, vydávajú jednu knižku za druhou a Ty, jeden z nestorov slovenského aforizmu, až po sedemdesiatke. Ale aj tak ti gratulujem, teším sa s tebou a ďakujem ti, že si ma zaradil do slovenskej aforistickej špičky. Dobre poznám tvoju tvorbu, v ktorej je veľa skutočných aforistických briliantov. Záverom ti želám pevné zdravie. Životný optimizmus máš a ešte veľa skvelých myšlienok. Zároveň si dovolím poprosiť,  či by si mi neposlal jeden výtlačok knihy samozrejme aj s venovaním, na moju adresu. Zároveň mi pošli, prosím, aj číslo bankového účtu, aby som ti mohol knihu uhradiť. Lúčim sa s tebou, s pozdravom: Svetu smiech!
Ľudo Majer

Nazdar Milan,
ja sa teraz zdržiavam väčšinou v Poprade, ale dnes som sa zastavil v Detve. Čakalo ma tu milé prekvapenie, tá tvoja knižka aj s venovaním. Veľmi si ma potešil a preto ti z celého srdca ďakujem za tento tvoj darček. Mám z toho o to väčšiu radosť, že ako človek zaoberajúci sa tiež humorom a zároveň aj ako zberateľ humoristickej literatúry, som ešte vo svojej zbierke od teba nemal žiadnu knihu. Potešili ma nielen tvoje trefné aforizmy ale aj široká paleta karikaturistov, ktorí tvoju zbierku ilustrovali. Možno že sa mi raz naskytne príležitosť tiež prispieť mojim kresleným humorom do tvojej nejakej budúcej publikácie, samozrejme pre kamaráta grátis.
Prajem ti okrem zdravia, veľa tvorivých nápadov, nech ťa po celý rok múza kope a hlavne nech ťa nikdy neopustí humor a dobrá nálada.
Vlado Javorský

 Je to smutné, že žijeme časy násilností, krádeží, podvodov, podrazov, neprajnosti, klamstva, závisti a nenávisti, aké tu v rokoch minulých, až do tzv. Nežnej (prevratu), neboli. Je to obraz celkového stavu spoločnosti, počnúc vládou, parlamentom a vôbec politikmi a vládnucimi oligarchami, z ktorých mnohí boli kedysi komunisti na vedúcich miestach.
Keď sa pozeráme na našich poslancov, napríklad pri diskusiách v médiách, tak je to zúfalý pohľad na množstvo nevzdelaných hlupákov. Tým slušnejším a vzdelaným ľuďom sa do takejto spoločnosti zrejme nechce a niet sa potom čo čudovať, že realita je takáto.
Pritom sme vraj relatívne úspešnou krajinou, a bezpečnou, hoci máme veľa bezdomovcov, žobrákov, nemáme energetické a ani iné zdroje…Asi preto nemá veľa najmä mladých ľudí chuť žiť v tomto marazme, vo vlastnej domovine, a hľadajú šťastie inde. A ak aj je nejaký záujem o Slovensko z druhej strany, využívajú nás najmä ako lacnú pracovnú silu.
Mnohí si ani len neuvedomujeme, že pomaly strácame svoj kresťanský charakter, stávame sa krajinou odpadu nielen železného, ale i potravinového, a dochádza k oslabovaniu Slovenska na všetkých úsekoch hospodárskeho i spoločenského života, vrátane kultúry, ktorá tvorí identitu každého národa.
Daniel Klačko

Pán Kupecký, ďakujem. Je dobré, že ľudia (niektorí) nie sú ľahostajní a reagujú…
Včera som bol prvýkrát v práci…Ide to.
(Robím aj na recenzii Vašej knižky.)
Ján Maršálek

Milan,
a už to máš. Vieš prečo sa stretáš s problémami? Máš logiku a pýtaš sa, napríklad prečo? A to je dnes problém.
Paľo Mikula

 Skvelé! Milan, Tvoja aktivita ma povzbudzuje! Vieš ako to v živote chodí, bez humoru sme mŕtvi…súhlasím s tebou a držím palce! A vďaka!
Vladimír Pavlík

 Jasne, že dávam súhlas…snáď by som Ti mal zreparovať niekoľko svojich starších kresieb, tá moja (čo si použil) je taká dáka „kostrbatá“…pokúsim sa dakedy neskôr, momentálne dorábam iné veci…krásne počasie máme aj my (od včera)…dúfam že o niečo úspešnejší bude aj tento krízový a vojnový rok, hoci politická a spoločenská situácia nielen u nás je dosť desivá…drž sa!
František Mráz

Slovenský humorista Milan Kupecký už desaťročia priam eruptívne tvorí a vynáša na svetlo svoje drobné humoristicko-satirické výpovede, reflexie, postrehy zo života, čiže aforizmy. Potvrdzuje to i jeho nová kniha Tak si tu žijeme.
Nie je ľahké vymyslieť dobrý aforizmus. Počet slov treba obmedziť na minimum a obsah čo najviac zhutniť. Mohlo by sa zdať, že zrýchlená súčasnosť aforizmu praje, ale nie je to celkom tak – pohľad do satirického zrkadla sa mnohým zjavne nepáči…
Aleksandar Čotrić

Stojí za povšimnutie, že Milan Kupecký sa nevyhýba sociálno-spoločenským ani vyslovene politickým témam, naopak, sú v jeho aforistickej tvorbe pomerne časté (popri témach športových, ekologických či takzvane komunálnych). A veru je o čom písať!
Práve v časoch nie najlepších sa žiada humor a nadhľad. Skúsený aforista si to uvedomuje a preto hovorí: „Kto sa smeje naposledy, smeje sa spravidla sám nad sebou.“ Alebo: „Doteraz som žil z ideálov. Žiaľ, už to ďalej nejde!“
Knižka Tak si tu žijeme obsahuje viac než tri stovky aforizmov. Je bohato ilustrovaná obrázkami popredných slovenských karikaturistov (je ich tu zastúpených presne štrnásť). Listujúc v nej sa môžeme zasmiať i zamyslieť nad tým, ako a v akom svete žijeme.
Ján Maršálek

Zakúpte si knihu Tak si tu žijeme, prispejete tým na záchranu satiricko-humoristického Humorikonu. Ďakujeme!

Z chránenej aforistickej dielne

Inovované príslovie: Sranda musí byť, hoci je u nás ktokoľvek premiérom.
Proti satire sa netreba brániť nepriestrelnou vestou.
Najťažšie speňažiť duševný majetok.
Nachytali ma na hruškách. Predával som jablká.
Najotvorenejšie dialógy sa dejú za zatvorenými dverami.
U nás je ťažko byť nielen prorokom, ale i premiérom, alebo prezidentom.
Život beží ďalej bez ohľadu na tom, či zasadá parlament alebo nie.
Ten, kto zneužije svoje postavenie mal by sedieť.
Proti výpalníkom by mali zasiahnuť predovšetkým požiarnici.
Niektoré politické strany vedia osloviť voliča iba predvolebným gulášom.
Pri súčasnej kriminalite nám nehrozí preľudnenie.
Dnes sa už obchoduje zo všetkým. Aj so svedomím.
Niektorí naši chlebodarcovia by mali dostať po chlebe!
Na likvidáciu Mečiara a Fica sa išlo sotisfikovanejšie. Nie jednoducho ako na Jánošíka – hrachom.
Človeka si najviac vážime, keď to už najmenej potrebuje. Po jeho smrti.
Na Slovensku sa neblýska, ale hrmí na lepšie časy.
Žiaľ, potápačov máme oveľa menej ako podvodníkov.
Veľa vojnových konfliktov začína túžbou po mieri.
Na našich komunikáciách sa nedá autom jazdiť vysokou rýchlosťou. Iba ak letieť.
V snahe podnikať bez peňazí môže si tak našinec otvoriť iba ak ústa.
Niektoré naše plavkyne sú ako sekretárky. Víťazia iba o prsia.
Naši ústavní činitelia sa neučia na chybách, ale na počítačoch.
Človek dnes nehľadá človeka, ale sponzora.
Jeden zo spôsobov boja s nedostatkami. Netreba si ich všímať.
Naša vláda sa zašpinila už pri očisťovaní bankových inštitúcií.
Do každého privatizovaného objektu pasuje stranícky koalično-opozičný kľúč.
Mnohí politici platia za prípadnú stratu svojich poslaneckých kresiel strachom.
Občania majú, na rozdiel od chleba, každej doterajšej vlády plné zuby.
Inovované olympijské heslo: Nie je dôležité zvíťaziť, ale dobre sa umiestniť na predvolebnej poslaneckej kandidátke!
Sú ľudia, ktorí sa topia vo vlastnej plytkosti.
Mnohí voliči majú už teraz bruchabolenie z pripravovaného predvolebného guláša.
Dobré medziľudské vzťahy úspešne nahradili páni – odkazovač, mail a esemeska.
Po voľbách zvyknú mnohým politikom odchádzať argumenty a prichádzať trestné oznámenia.
Najviac ohrození sú delikventi. Podľa televíznych hlásateľov im vždy čosi iba hrozí…
Satira ktorá trafí cieľ je ako vytrhnutý zub. Síce bolí, ale osoží.
Jedine pivári sa dožili svetlej budúcnosti.
Pozmenené porekadlo: Nikdy nie je tak dobre, aby nemohlo byť horšie!
Sú ženy, ktoré najkrajšie dni svojho života prežijú v noci.
Ak žena pridáva plyn pri sporáku, je to oveľa bezpečnejšie ako keď sedí za volantom.
Podnikateľské a prírodné prostredie nezlepšujeme ale ženieme do krajnosti.
Nebol človekom s dobrým srdcom. Usvedčili ho zlé výsledky po vyšetrení na EKG.

Milan Kupecký

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

4 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Husár
Jaroslav Husár
2 months ago

Pán Milan,
ste rodený tvorca vtipov a aforizmov. To Vás dnes uspokojuje, lebo inak by ste iba vysedávali na podstenčí. Toto
Najťažší prechod je z dobre vykonanej práce na dobre zaplatenú prácu.

Držím Vám palce, aby Váš rozum dlho dobre fungoval.
jhusár

Karol Dučák
Karol Dučák
3 months ago

Karol Dučák

Nechápem, prečo sa už dávno neroztrhlo vrece s komplimentmi. Vari sú čitatelia takí skúpi na slová chvály? Ja skúpy nebudem a pochválim Vás, pán Kupecký. Nech Vám ten humor dlho vydrží.

Július Husár
Július Husár
3 months ago

Pán Milan,
iste sú to krásne slová od pán Hrdlíka! . Nie je to finančná podpora. Ale si Vás vysoko váži a to je tiež vzdanie holdu.

S pozdravom
jhusár

Milan Hrdlík
Milan Hrdlík
3 months ago

Ahoj Milanko!
Sledujem Tvoje dobré práce a aj výzvy k finančnej podpore už mnoho rokov. Boli časy, keď som Ti aj ja svojou troškou do mlyna pomáhal. Je mi to veľmi ľúto, ale mnou vedená spoločnosť sa už viacero rokov doslovne trápi, nie som na to hrdý a ozaj ťažko sa mi o tom píše.Poznáš ma mnoho rokov a dúfam, že mi ešte stále veríš. Nebyť toho že sponzorujem AMI, tak AMI by už dávno nefungovala. A ja som už prekročil hranicu, po ktorú som v tomto „sponzoringu“ bol ochotný ísť. Takže, takáto je pravda a preto nechcem maľovať veci na ružovo a dávať Ti nejaké falošné nádeje. Dobrou správou je, že obaja sme už dôchodcovia a hocikedy vieme so svojimi stratovými aktivitami praštiť a prestať strácať energiu a peniaze na veci, bez ktorých sa svet okolo nás celkom určite zaobíde a ak nebudú, kto si to všimne?, ktoré oko zaplače? Ak to nechceš stále vzdať, patrí Ti moje uznanie a držím Ti palce, aby si tých správnych sponzorov čím skôr našiel.
Milan HRDLÍK