Dnes trnavská humoristka Eva Jarábková Chabadová

Podujatie prinášame trocha oneskorene, ale predsa…Meškáme, podobne ako finančná podpora Humorikonu

 

 

 

 

 

 

Celú pesničku Ego napísala a na programe zaspievala 6 (3×2) vybraných častí Beata Kuracinová Vargová, členka trnavského Fóra humoristov  a známa pesničkárka tejto skupiny.

Zvýšte si imunitu v apríli

Ako Fórum humoristov pomáha úsmevom a ľahkým slovom v týchto ekonomických i medicínskych časoch. Viac ako rok hľadáme cestu, po ktorej sa dá vyhnúť pandémii. Humoristi, spolu s odborníkmi tvrdia, že najdôležitejšia je imunita. Svojou vakcínou nadhľadu a humoru, chceme touto prvou očkovacou dávkou prispieť ku všeobecnej imunite voči hlúposti a iným chorobám. Väčšia časť prispievateľov je podľa nariadenia v dobrovoľnej karanténe, pozdravujeme pani prezidentku Benjamínu Jakubáčovú, spoluzakladateľa Fóra humoristov Mikuláša Jarábka , Ďalej členov Janku Blaškovú, Ruženku Šípkovú, Bonza Radvániyho, Petra Roháča, Benjamína Škreka a ďalších prispievateľov. Traja najodvážnejší sa vám dnes prihovoria.
Eva Jarábková: Milí diváci, nemôžeme povedať, že vitajte v Knižnici Juraja Fándlyho. Naopak, budeme veľmi radi, keď privítate vy nás u vás doma, kde ste si urobili pohodlie, kávička uvarená, vínko naliate a už chýbame iba my dvaja – Eva Jarábková a Pavol Tomašovič, ktorí sme vyhrali súťaž o najhumornejšiu dvojicu. Nevadí, že musíme mať ústa zakryté rúškom, usmievať sa na vás budeme očami, to sa smie.
Odpoveď na to, prečo si humoristi vybrali apríl sme našli v Bonzovom Aprílovníku: Ak hovoríme o niekom, že je náladový, automaticky použijeme prirovnanie, že je ako aprílové počasie. No nejde tu len o náladovosť a počasie, apríl už tradične nesie aj nálepku konfliktného mesiaca. Napríklad hneď v jeho prvý deň prichádza k nebezpečnému stretu, keďže 1. apríl spĺňa dve kumulované funkcie. Je Dňom vtákov i Dňom bláznov (ale i humoru – poznámka Humorikonu). A práve vtedy stačí len malá iskra a tie rozličné kvázi nevinné prvoaprílové srandičky a vtákoviny môžu vyústiť do nebezpečného konfliktu, pred ktorým nás už v minulom storočí varoval americký filmový režisér Alfred Hitchcock. Preto by bolo možno múdrejšie neprovokovať ani na 1. apríla a radšej vybrať z pivnice rýľ a svoju prebytočnú energiu zužitkovať v záhrade. Nakoniec toto je zakódované aj v názve štvrtého mesiaca, lap rýľ. Nie síce vždy, ale veľmi často, je apríl aj mesiacom najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, Veľkej noci.
Ostatné dva roky, aj ten tohtoročný, sme si ho pripomenuli iba symbolicky. Pre vaše pobavenie budem chvíľu spomínať na staré časy v krátkom príbehu:

Pavol Tomašovič: Jaro Škvarelina je pýchou našej dediny. Športovec, bývalý reprezentant Slovenska v behu cez prekážky a v krčme najlepší kamarát. Ako sa pôvodne volal už ľudia dávno zabudli a všetci ho voláme Škvarelina. Aj on sám sa tak po treťom poháriku predstavuje.
Na Veľká noc chodieval obľúbenec Jaro šibať po všetkých okolitých domoch. Ako výslužku za gavalierske, jemné vyšibanie, lebo gavalier a k tomu fešák je Jaro ozaj veľký, si pýtal nie maľované vajcia, ale surové, že urobí svojim piatim deťom parádnu škvarelinu. Gazdinky boli štedré, v každom dome mali sliepky a surových vajec dosť. Samozrejme okrem Jarovej domácnosti, lebo takým niečím prízemným, ako je chov sliepok, sa Jaro, bývalý vrcholový športovec, nezaoberal. Keď už mal surových vajec plnú igelitku a napchaté ich mal aj vo vreckách nohavíc a saka, zostal nerozhodne stáť vo dvore domu, ktorý susedil s tým jeho. Domy oddeľoval iba nízky ozdobný plot. Rozpamätal sa Jaro na svoju športovú kariéru a po krátkej úvahe ako sa čo najskôr dostať domov a urobiť deťom tú sľubovanú škvarelinu, sa rozbehol a profesionálnym skokom bývalého prekážkara sa prehupol ponad plot . Na malú chvíľu zostal zavesený na ozdobnom stĺpiku, potom na jeho nohaviciach niečo povolilo a on sa s veľkým revom prevalil na druhú stranu plota. Odtiaľ si ho, po niekoľkých hodinách márneho čakania na škvarelinu, odtiahlo domov jeho päť detí. Celkom sa im darilo, lebo sa šmýkal po tých rozbitých vajciach ako po masle. Škvarelina sa teda nekonala, naopak, až do večera sa na dvore pralo. Deti ale neprišli celkom skrátka, pri podrobnej prehliadke Jarových nohavíc a saka našli sa aj dve varené vajcia, ba aj jedno, úplne rozmágané, čokoládové.
Jaro chodí na Veľkú noc šibať veľmi rád aj ďalej, ale surové vajcia si už nepýta, istejšie sú varené a ešte lepšia je nejaká malá klobáska. Prezývka Škvarelina, mu už ale zostala natrvalo. O čo všetko na tom plote prišiel nikto nevie, no je isté, že ďalšie deti Jaro už nemal.

Pavol Tomašovič: Keďže imunita má byť komplexná a nemôžeme zostať iba pri Eve, čiže vitamíne E pridáme k očkovacím dávkam aj z vitamínu B. K imunite by tak mala prispieť aj glosa Janky Blaškovej, ktorú prečíta Beata Kuracinová – Vargová: Život je krásny. Áno, je to tak, život je krásny, len sa nesmýme kukat dozadu, ale len dopredu a brat ho tak, jak je nám naservýruvaný. Aj ket sa za posledný rok celkom premenyl, ale tá pandémyja nám dala aj néčo dobré. Naučila nás nové a čúl často používané slová jako rúško, respyrátor, kovyt automat, vakcinácija, log daun… Nékeré prevrácila naopak a to pozitývný na zlý a negatývny dobrý, Corona sa z oblúbeného piva premenyla na strašnú chorobu. Nový výraz je též „ zatvorené školy“, ale na druhej strane sa pri zákaze vychádzaná vác venujeme rodzine a svojim dzetom. Varíme a pečeme také jídla, na keré zme pret tým nemaly čas. Dzetom čítame rozprávky, hráme sa společenské hry. Povymetaly zme doma šecky kúty, dobehly to, čo zme nescihly spravyt. Uponáhlaný svet sa pribrzdzil a tým pádom máme vác času na seba. Spáči sa móžu vyspat do sýtosci. Vác pozorujeme svet okolo seba, aj ket len cez okno. Chvílama je tá ulica jak vystrílaná, občas prejde poloprázdny autobus, zahučí sanytka, pravydelne každý den prebehne počtárka. Tu a tam sa objavý zamaskuvaný človek. Aj ket je zákaz vychádzaná nékery idú na ulic každý den bez rúška, aby mohly fajčit a ohrozujú nás aj seba. Čúl ket šadze na nás čekajú bacyly, sedzme doma, pri telke, dobrej knyhe alebo rádyje a čekajme kedy tú svinu –coronu négdo už konečne chycí a utopý v Dunaji. Potom bude zas dobre a život bude krásný.

Eva Jarábková: Beata Kuracinová nie je iba poetka a speváčka ale aj emeritná učiteľka a hovorí, že apríl nie je iba zábava a tak sa spolu s ňou vrátime do školy a zopakujme si pravidlá slovenského pravopisu: Beata Kurcinová- Vargová pojednáva o písmenách ä a ô. Dôchodok, dôsedok, dôležok óda na ô…Svätoplukovo plemä. Do Záhrady bohov nás pozýva člen Foru humoristov Peter Roháč. Keď sa po dlhšej dobe stretneme vždy skonštatujem, že opäť si narástol. Humor nás nesmie opúšťať ani pri testovaní, aby sme nenechali žiadny priestor pre vírus tvrdí Ruženka Šípková, presvedčte sa sami. Pochod do kasární a späť. Ako áno, ako nie, bolo rozhodnuté, že sa musíme dávať otestovať každých sedem dní. Raz sme boli na mestskom testovaní spolu s mamou. Chystali sme sa, že tak pôjdeme aj na nasledujúci týždeň, ale dopadlo to inak: na internete i v hláseniach mestského rozhlasu sa opakovane zdôrazňovalo, že mestské odberné miesta sú určené výlučne pre ľudí s trvalým pobytom v meste Sereď a že dodržiavanie tohto nariadenia budú kontrolovať policajti. Pre ľudí, ktorí nemajú v Seredi trvalý pobyt, je určené odberné miesto v kasárňach bez možnosti rezervácie.
Moju mamu to vykoľajilo tuším viac ako mňa. Povedala, že sa môže vykašľať na mestský rezervačný systém. Zo solidarity šla 5. februára na otestovanie na Kasárenskú ulicu so mnou. Je to ulica na okraji mesta, nechodí po nej veľa ľudí a aj cestná premávka sa dá vydržať. Kedysi sa nám cesta do kasární zdala ako celá večnosť, ale teraz sme zistili, že nám to peši trvá len približne dvadsaťpäť minút. Testovanie prebehlo v pohode, bolo veľmi dobre zorganizované. Akurát v areáli kasární poriadne fúkal vietor. Rozmýšľala som, či to nie je hygienické opatrenie – dôkladné prírodné vetranie. A napokon sme dostali aj moje obľúbené modré certifikáty.
O týždeň sme sa tam teda vybrali opäť. Bol piatok, a tak sme šli tak, aby sme boli o 12.45 hod. na mieste. Na internete sme sa totiž dočítali, že obedná prestávka je v pracovný deň medzi 12.00 hod. a 12.45 hod. Lenže, keď sme prišli na miesto, vojak pri bráne nám oznámil, že sa zmenil čas obednej prestávky: po novom je od 13.00 hod. do 14.00 hod. Pretože sme už nemali šancu, že nás pred prestávkou otestujú, obrátili sme sa a „pochodovali“ sme naspäť domov. Tam sme sa občerstvili minerálkou a hurá znova na Kasárenskú ulicu. Tentoraz sme testovanie už absolvovali a navyše, ako sme si uvedomili, mali sme v ten deň peknú prechádzku. Cesty do kasární sa nám odvtedy starajú o pohybovú aktivitu a na nepríjemnú testovaciu procedúru sme si už takmer zvykli.
V žiadnom prípade nechcem vzbudzovať zdanie, že pandémia je na smiech, alebo jej dôsledky akokoľvek zľahčovať. No aj v ťažkých pandemických časoch človeku pomôže, keď sa občas nad niečím usmeje či zasmeje. Aj keď niekedy cez slzy. Ak sa pokúšame zvýšiť imunitu humorom, nesmú chýbať epigramy. Ponúkam aktuálne, stručné a jasné, lebo možno je to tak.

Jarné prechádzky

Konečne sa začnem liečiť, dám si pivo, možno veľké,
prechádzky jarnou prírodou dávajú dnes večer v telke.
Ako ktoré
Ženy po karanténe to na nás dobre hrajú,
niektoré sú tehotné, iné tak iba vyzerajú.
Jarné upratovanie
Všetko živé na zemi
upratuje po zime svoje brlohy a nory,
ale ľudia iba ako ktorí.
Uvoľňovanie
Aby tú pandémiu skaza vzala,
veď už aj zbojníci v Terchovej uvoľňujú bralá.
Raz a navždy
Ak si si našiel inú, buď rád a nechaj si ju,
nemusíš mi podávať každý týždeň demisiu.
A ešte jedno jarné pozorovanie
Kam sa na jar pozrieš, všade plno aktov,
už je holé hádam všetko, okrem pravdy a faktov.

Na záver dnešného očkovania humorom pridáme na cestu domov niečo s apatieky Beňa Škreka – ukážky z knihy Kam z kanapy. A skončíme tým, že vám všetkým Beatka zvýši vaše ego.

EGO
Chabadová:

Nemojkaj si ego,
a buď len sám sebou,
nenechaj si kresliť gloriolu,
silní sme len vtedy, keď sme spolu.
Nepodliehaj sebaistým ilúziám.
Byť sám sebou neznamená, že si len sám.
Len vtedy ťa tvoje ego nezotročí,
keď chceš vidieť, čo vidia aj iné oči.

Vargová:

Daj si štekliť ego,
prestaneš byť sebou,
neuveríš slovu kamaráta,
keď ti za to ego dobre platia.
Odrazu máš pocit, že si neomylný
a kto ide s tebou, iba ten je silný.
Len vtedy ťa tvoje ego nezotročí,
keď chceš vidieť, čo vidia aj iné oči.

Chabadová:

Predaj svoje ego,
bude z teba debo,
obklopíš sa bandou bodygardov,
strčíš do basy aj skvelých bardov,
keď ti nespievajú, čo si želáš ty sám,
keď podliehaš sebaistým ilúziám.
Len vtedy ťa tvoje ego nezotročí,
keď chceš vidieť, čo vidia aj iné oči.

Vargová:

Pošteklené ego
vezme ťa so sebou,
utopíš sa v bahne svojej moci,
budeš sa báť o ňu vo dne, v noci.
Budeš mať jedinú pravdu iba ty sám
a z tej svojej pravdy postavíš si svoj chrám
Len vtedy ťa tvoje ego nezotročí,
keď chceš vidieť, čo vidia aj iné oči.

Chabadová:

To krvavé ego
pôjde stále s tebou,
všade bude vládnuť modla strachu,
len čo jej tvoj inštinkt príde na chuť.
Je to rozkoš, keď ich vidíš, jak sa boja.
Budeš presne vedieť, čo je paranoja.
Len vtedy ťa tvoje ego nezotročí,
keď chceš vidieť, čo vidia aj iné oči.

Vargová:

Skroť si svoje ego,
dokým to vieš, lebo
prídu zase noví egoisti,
budú štekať v dave od závisti.
Počkajú si, keď už stratíš gloriolu,
keď uvidia padnúť tvoje ego dolu.
Len vtedy ťa tvoje ego nezotročí,
keď chceš vidieť, čo vidia aj iné oči.

Chabadová:

Neškrabkaj si ego,
a buď len sám sebou,
poznaj svoje mínusy aj plusy,
oddeľ, čo sa môže a čo musí,
nepodliehaj sebaistým ilúziám.
Byť sám sebou neznamená, že si len sám.
Len vtedy ťa tvoje ego nezotročí,
keď chceš vidieť, čo vidia aj iné oči.

Vargová:

Neškrabkám si ego,
chcem byť sama sebou,
nenechám si kresliť gloriolu,
silní sme len vtedy, keď sme spolu.
Nepodlieham sebaistým ilúziám.
Byť sám sebou neznamená, že si len sám.
Len vtedy ma moje ego nezotročí,
keď chcem vidieť, čo vidia aj iné oči.

(Napokon) Možno je to takto 

Hromadná doprava
Aj neskúsený vodič
v Trnave rád šoférovať skúsi,
keď na cestu mu nakreslia
jazdné pásy pre autobusy.

Pre udržanie rovnováhy
Keď otvorených prevádzok
už bude celá spústa,
musíme niečo zatvoriť,
možno ľuďom ústa.

Počkajte chvíľu
Ak neveríte na koniec sveta,
nebudeme sa vám priečiť,
diaľkovo skončíme medicínu
a budeme vás online liečiť.

Humanizácia väzníc
Nájsť staré, dobré styky
nás stojí v base veľa síl,
hlavne keď ten najlepší,
sa nám v nej už obesil.

Vyhosťovanie
Ukážte prstom
na toho, kto je vinný,
že sme prestali
byť národ pohostinný.

Prvomájové vyznamenávanie
Chceli sme vyznamenať tých,
čo urobili dobrých skutkov veľa,
ale poslali nám návrh iba
na jedného ústavného činiteľa.

Ako bývajú celebrity
Ďalej ukazujte bývanie,
ale aj takých ľudí,
čo ich zima a policajt
ráno na lavičke budí.

Je veterno
Meteorológovia tvrdia
a naozaj sa to stáva,
že inokedy verná žena
je v apríli prelietavá.

 Poznáme príčinu
Nehľadajme vinníkov
vo vede, či v súdoch,
ak tu niečo nefunguje
je príčina v ľuďoch.

Jediná povolená zbraň
Už nepôjdeš s puškou
na medveďa, či na vlka,
povolené v hore budú
iba granátové jablká.

Až potom
budeme mať pokoj v duši,
keď Sputnik V otestujú
na Marse aj na Venuši.

Literárny tip: Trvalky
Boh ich stvoril veľa,
farebných, jarných poslov,
ale skús vytvoriť Trvalky
len z myšlienok a zo slov.

Eva Jarábková Chabadová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments