Dnes Jozef Joy Szolcsan

Humor a všestrannosť v grafike sú jeho devízou

Umelec, ktorý by si zaslúžil väčšiu pozornosť

Novozámocký výtvarník, grafik a karikaturista Jozef Joy Szolcsan, sa už od prvých ročníkov na základnej škole venoval kresleniu. Tu navštevoval aj výtvarný krúžok pod vedením pedagóga, výtvarníka a grafika Baloga Györgya. Po neúspešnom prijatí na SVUŠ do Bratislavy sa naďalej venoval výtvarnej tvorbe, ale už ako samouk. V jeho samostatne sa formujúcej výtvarnej forme ako i tvorbe, mu veľa napomáhali vynikajúci novozámockí grafici, z ktorých čerpal základné informácie, prístup k technikám a médiám, ďalej majstri, akademický maliari, medzi ktorých patrili také umelecké osobnosti ako napríklad Svrček, Sudovský a niektorí ďalší. Popri grafike sa Jozef Joy Szolcsan dlhé roky venoval i hudbe, ako skladateľ, textár a sólový gitarista. Na rôznych okresných, krajských i v celoslovenských súťažiach, v slovenskom ako i v maďarskom jazyku, navyše s vlastnou tvorbou získal viacero významných ocenení. Jeho tvorba zahŕňa široký spektrum činností. Popri médií ako – ceruzky, tuš, krieda, linoleum, suchá ihla, sa ako umelec poľahky pohybuje i v rôznych umeleckých prednesoch ako sú – realizmus, surrealizmus, klubizmus a karikatúra. Doteraz sa prezentoval bezmála na 30 samostatných výstavách po celom Slovensku.
Po prvý raz svoju výtvarnú tvorbu prezentoval v Nových Zámkoch, potom v mestách ako – Komárno, Štúrovo, Šurany, Nitra, Bratislava, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom a Piešťany. Okrem toho sa takmer pravidelne zúčastňuje i na medzinárodných súťažiach kresleného humoru takmer po celej Európe – napríklad v Belgickom Bree, Krouhoustene, Knokke-Heistu, v Tureckom Istambulu, ďalej v Taliansku, v Čiernej Hore, Ireny Hore a na Ukrajine.
V roku 2000 bol spoluzakladateľom Mimovládnej organizácie GRAPHIC-DODO kde zastáva funkciu predsedu tohto združenia. Popri umeleckej tvorbe, vrátane karikatúry sa pätnásť rokov venuje deťom výtvarného krúžku ZEBRA, ktorý založil. Ide o vzdelávanie mladých talentovaných žiakov v odbore kresba a grafika. Spolu s nimi zrealizoval už jedenásť spoločných výstav pod názvom „HRA S NEPOSLUŠNÝMI LÍNEAMI“.
Jozef Joy Szolcsan je tvorcom koncepcie, ako i hlavným organizátorom pravidelnej celoštátnej súťaže kresleného humoru pod názvom „USMEJME SA NA SVET“, ktorá sa uskutočnila v Nových Zámkoch trinásť krát, a už skončila, pretože nemala  dostatočnú podporu zo stany mestského úradu, ministerstva, ani sponzorov. Jedenásť rokov je aj hlavným organizátorom Celoštátnej siláckej exhibičnej súťaže silných mužov pod názvom „NOVOZÁMOCKÝ MAMUT“. Do Humorkonu poskytol zopár svojich karikatúr, ktoré vám prinášame:

 

 

 Jozef Joy Szolcsan

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.