Dnes opäť aktuálne Peter Zifčák

Chronológia súťaže O BOMBUROVU ŠABĽU

Humoristicko-satirická súťaž O Bomburovu šabľu, má popri iných tradičných humoristických podujatiach, ako sú napríklad Novomestský osteň, Frašťacký tŕň a niektoré ďalšie, veľmi bohatú tradíciu. Najmä zásluhou niektorých domácich autorov, ktorí na slovenský humor a satiru nezanevreli, i napriek tomu, že táto oblasť kultúry nie je štátom, respektíve ministerstvom kultúry podporovaná. Žije najmä kvôli spomínaným podujatiam, za ktorými stojí zopár nadšencov, organizátorov.  Navyše ich kvalita sa zvyšuje na každom takomto podujatí každým rokom, najmä vďaka účasti zahraničných autorov, ktorí sa na súťažiach zúčastňujú a to veľakrát vo väčšom počte ako naši autori. Pre zaujímavosť, prinášame chronológiu súťaže o Bomburovu šabľu, ktorá sa tohto roku nedávno skončila dvadsiatym štvrtým ročníkom! Znie to až neuveriteľne, ale je to tak.

I. ročník – vyhodnotenie 3.12.1984 – Klub dôchodcov Brezno Téma: Protivojnová téma + ochrana životného prostredia (275 kresieb od 92 autorov) Víťazi – protivojnová téma: Vladimír Pavlík, Adamovské Kochanovce ochrana životného prostredia: Jozef Lipták, Bratislava.
II. ročník – 9.10.1985 – ZK ROH Brezno Téma: Kocúrkovo – malomeštiactvo + voľná (302 kresieb od 62 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – voľná téma: Robert Horváth – Banská Bystrica, kategória nad 15 rokov – malomeštiactvo: Roman Lazár, Dunajská Streda, voľná téma: Peter Suchár, Bratislava.
III. ročník – 8.11.1986 – ZK ROH Téma: Medzinárodný rok mieru + voľná (684 kresieb od 138 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – MRM – Hana Rosinská – Banská Bystrica, voľná téma: 1.cena neudelená, 2.cena: Slavomír Svitalský, Horšovský Týn, kategória nad 15 rokov – MRM – Hubert Lehoczký, Zvolen , voľná téma: Ján Gľonda, Ivanka pri Dunaji.
IV. ročník – 7.11.1987 – ZK ROH Téma: Človek medzi ľuďmi + voľná (538 kresieb od 102 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Allan Lučenič, Bratislava, kategória nad 15 rokov – Človek medzi ľuďmi – Václav Šveňha, Praha, voľná téma: Pavel Švancár, Svrčinovec.
V. ročník – 12.11.1988 – ZK ROH Téma: Na zbojnícku nôtu – voľná (427 kresieb od 91 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Ján Kolla, Banská Bystrica, kategória nad 15 rokov – Na zbojnícku nôtu – Ing. Karol Čižmázia, Bratislava, voľná téma: Pavol Švancar, Svrčinovec.
VI. ročník – 10.12.1990 – Horehronské múzeum Téma: August 1968 – November 1989 + voľná (320 kresieb od 40 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Peter Veverka, Brezno, kategória nad 15 rokovAugust 68 – November 89 – 1.a 2. cena neudelená, 3. cena Milan Kurnas, Lehota pod Vtáčnikom, voľná téma: 1.cena neudelená, 2.cena Pavol Švancár, Svrčinovec.
VII. ročník – 6.11.1992 – Horehronské múzeum Téma: Súkromné podnikanie + voľná (220 kresieb od 100 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Táňa Kamenská, Brezno, kategória nad 15 rokov – Súkromné podnikanie – Pavol Švancár, Svrčinovec, voľná téma: Pavol Švancár, Svrčinovec.
VIII. ročník – 20.9.1996 – Synagóga Brezno Téma: voľná (302 kresieb od 85 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Lukáš Hacek, Čadca, kategória nad 15 rokov – Vladimír Pavlík, Nové Mesto nad Váhom.
IX. ročník – 5.6.2004 – Synagóga Brezno Téma: voľná (141 kresieb od 28 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Michal Kováčik, Brezno, kategória nad 15 rokov Marcel Krištofovič, Nitra.
X. ročník – 4.6.2005 – Synagóga Brezno Téma: Mobil náš každodenný (253 kresieb od 81 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Michal Kováčik, Brezno, kategória nad 15 rokov – Marcel Krištofovič, Nitra.
XI. ročník – 3.6.2006 – Synagóga Brezno Téma: Športu zdar a futbalu zvlášť (261 kresieb od 121 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Matej Gonda, Brezno, kategória nad 15 rokov – Willy Weber – Tibor Vrtík, Trenčín Chronológia súťaže O BOMBUROVU ŠABĽU 10.
XII. ročník – 2. 6. 2007 – Synagóga Brezno Téma: Alkohol – metla ľudstva (298 kresieb od 118 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Marián Macuľa, Brezno, kategória nad 15 rokov – Ľubomír Kotrha, Trenčín.
XIII. ročník – 7. 6. 2008 – Synagóga Brezno Téma: Peniaze, peníze, peneži – Euro (268 kresieb od 146 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov – Mário Popper, Brezno, kategória nad 15 rokov – Andrej Mišánek, Poprad.
XIV. ročník – 30. 5. 2009 – Synagóga Brezno Téma: Internet spája svet (223 kresieb od 110 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov: Mário Popper, Brezno, kategŕia nad 15 rokov: Štefan Bíž, Stráž pod Ralskem, ČR.
XV. ročník – 29. 5. 2010 – Synagóga Brezno Téma: Cestovanie (328 kresieb od 178 autorov) Víťazi – kategória do 15 rokov: Mário Popper, Brezno kategória nad 15 rokov Andrej Mišánek, Poprad.
XVI. ročník – 4. 6. 2011 – Synagóga Brezno Téma: Športu zdar a hokeju zvlášť! (183 kresieb od 46 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov ceny neudelené, kategória nad 15 rokov Pavol Švancár, Svrčinovec.
XVII. ročník – 2.6.2012 – Synagóga – Máme radi zvieratá? (706 kresieb od 252 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Zhang A He – Peking, Čína kategória nad 15 rokov: Javeho Savov – Sofia, Bulharsko.
XVIII. ročník – 2.6.2013 – Synagóga – Seniori a dnešok (358 kresieb od 167 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Karol Drafi, Nové Zámky, SR kateggória nad 15 rokov: Andrej Mišánek, Poprad, SR.
XIX. ročník – 31.5.2014 – Synagóga – Deti a mládež tretieho tisícročia (241 kresieb od 144 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Barbora Šofranková, Prešov kategória nad 15 rokov: Vladimír Kazanevsky, Kyjev, Ukrajina.
XX. ročník – 30.5.2015 – Synagóga – U lekára (271 kresieb od 110 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Matej Aurel Švarný, Prešov, SR kategória nad 15 rokov: Andrej Mišánek, Poprad, SR.
XXI. ročník – 8.5.2016 – Synagóga – Škola – základ života (190 kresieb od 127 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Viera Kováčiková, Brezno, SR kategória nad 15 rokov: Peter Sedlák, Prešov, SR.
XXII. ročník – 27.5.2017 – Synagóga – Počasie a človek (218 kresieb od 125 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Barbora Šofránková, Prešov, SR kategória nad 15 rokov: Jiří Novák, Kolín, ČR.
XXIII. ročník – 26.5.2018 – Synagóga – Auto naše milované (232 kresieb od 156 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Michal Mojzeš, Prešov, SR kategória nad 15 rokov: Konstantin Kazanchev, Kijev, Ukrajina.
XXIV. ročník – 1.6.2019 – Synagóga – Robot moderná doba (353 kresieb od 176 autorov) Víťazi: kategória do 15 rokov: Martin Babinčák, Prešov kategória nad 15 rokov: Jitet Kustana, Indonézia.

Peter Zifčák

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.