Dnes slovenský historik Anton Hrnko

Prinášame zaujímavý status slovenského historika Antona Hrnku

https://sk-sk.facebook.com/AntonHrnko4

KOMU SLÚŽI SLOVENSKÁ ZAHRANIČNÁ POLITIKA?

Po mnohých mojich skúsenostiach s našimi diplomatmi v zahraničí, najmä po mnohých sťažnostiach našich slovenských krajanov je celkom oprávnená otázka: Komu slúži slovenská zahraničná politika?
Kedysi dávno prezidenti Kačinski a Gašparovič dohodli v rámci dobrej vôle, že spoločne zafinancujú výstavbu spolkového domu Slovákov na severnej Orave v Jablonke.
Dlho sa nič nerobilo, lebo zo slovenskej strany žiadne financie nedochádzali. Keď som sa roku 2016 stal poslancom NR SR zatlačil som na slovenské orgány, aby konečne príspevok, ktorý na spolkový dom prisľúbil prezident SR, uvoľnili. Podarilo sa mi presvedčiť vtedajšieho ministra financií P. Kažimíra, aby peniaze krajanom poskytol. Poľskej strane nezostalo nič iné, ako peniaze slovenským krajanom, občanom Poľskej republiky poskytnúť.
Krajania v Poľsku sa pustili do výstavby a dnes už v Jablonke stojí budova pod strechou. Možno by už bola dokončená, keby Slováci nenarazili na šovinistickú politiku niektorých orgánov Poľska. Tamojší najvyšší kontrolný úrad si totiž všimol, že budova je, myslím, o 80 cm vyššie založená, ako bolo plánované. Všetko vzniklo tým, že pri zakladaní stavby narazili na rašelinisko, a preto museli urobiť opatrenia, aby stavba neskolabovala!
Pre poľský najvyšší kontrolný úrad nestačí, že zodpovedný stavebný úrad v Nowom Targu niekoľkokrát vydal listinné vyjadrenie, že zvýšením stavby o 80 cm nedošlo k porušeniu stavebného zákona. Hudie si stále svoju šovinistickú polievočku a od našich krajanov Poľsku žiada vrátiť peniaze, ktoré na stavbu poskytol poľský štát.
Človek by si myslel, že naše ministerstvo zahraničných vecí bude u poľských orgánov tvrdo protestovať a žiadať od poľských orgánov, aby upustili od šikanovania slovenskej menšiny v Poľsku. Keď vidíme, ako to vo vzťahu k SR robí maďarská vláda, predpokladali by sme, že sa rovnako zastanú našich krajanov. Najmä, keď na Slovensku sa veľmi ústretovo postupuje k neexistujúcej poľskej menšine na Slovensku. Áno, na Slovensku neexistuje autochtónna poľská menšina. Žijú u nás Poliaci, ktorí pochádzajú z českého Sliezka alebo sa k nám prisťahovali z Poľska a my im ústretovo poskytujeme práva autochtónnej menšiny. Z druhej strany vidíme však len šikanu a podrazy!
Pýtam sa, kde je slovenská zahraničná služba. Prečo sa nezastane adekvátne našej menšiny v Poľsku. Maďari dokonca blokovali Ukrajinu pri vzťahoch s NATO a EÚ, keď neboli spokojní s politikou Kyjeva voči maďarskej menšine na Podkarpatsku. To naši krajania v Poľsku nestoja Korčokovi a spol za to, aby obhajovali ich legitímne práva. To neexistuje reciprocita vo vzťahoch? To tu môže parazitovať na štátnom rozpočte poľská menšina, ktorá v skutočnosti ani menšinou nie je, a naši krajania sa nedovolajú pravdy, aj keď je plne na ich strane?
A aby nebolo všetkým žartom koniec, ešte jeden skvelý prípad služby našej diplomacie Slovensku. V Krakove je generálnym konzulom pán Kašaj pôvodom z Komárna. Neviem, akej je národnosti a ani ma to nezaujíma, ale ako generálny konzul SR by mal zastávať stanoviská v súlade s politikou vlády SR!
Neviem, či je v súlade s politikou vlády SR blahorečenie vojnového zločinca J. Esterházyho. Ak blahorečenie tejto persony nie je v súlade s politikou SR, tak sa pýtam, ako má pod kontrolou činnosť svojho zástupcu v Krakove.
A čerešnička na torte, Zanedlho bude 200. výročie od vydania knihy Flora Arvensis od spišského rodáka Pavla Vitka. Krajania v Poľsku v spolupráci s jeho potomkami na Slovensku sa mu rozhodli obnoviť pamätník v Oravke. Vyhľadali v matrike, ako tam bol zapísaný (Pavol Vitko) a chceli mu inštalovať tabuľu. Aké bolo ich prekvapenie, keď poľská strana po zásahu generálneho konzula SR v Krakove odmietla tabuľu s jeho v matrike zapísanom mene. Vraj má byť tabuľa s menom v podobe Paulus Vitkay. Ale on nebol Maďar. To Slováci nemajú právo zapísať svoje meno podľa toho, ako sa osoba skutočne volala? To koho zastupuje pán Kašaj? Prečo na každom kroku podráža predstaviteľov slovenskej menšiny v Poľsku? Komu slúži tento pán? Alebo žeby bolo proti záujmom Slovenska podporovať našu menšinu v Poľsku? A nielen tam! Lebo sťažnosti sú aj z iných miest.

Anton Hrnko

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments