Dnes znova aktuálne Ela Porubänová

Už o niekoľko dní, v piatok 13-teho o 17,00 hod. v Novom Meste nad Váhom veľkolepé tradičné a zároveň jubilejné humoristické podujatie

Dvadsiaty ročník – Novomestský osteň 2019

Súčasný kreslený humor má veľa tvárí. Rodí sa z chuti a zo snahy prenikať pod povrch vecí, k podstate skrytej pod povrchom každodennej reality. Nechýba mu snaha rozosmiať i poučiť, varovať i útočiť na neduhy spoločnosti.
Tieto ambície a ciele prezentuje aj Novomestský osteň – bienále kresleného humoru a satiry – významná, už po štvrtýkrát medzinárodná súťažná prehliadka humoristickej tvorby, organizovaná v Novom Meste nad Váhom v dvojročných intervaloch už od roku 1982.
Popri hlavných organizátoroch, ktorými sú mesto a Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom, sa na jeho konaní už od jeho vzniku svojou odbornou pomocou spolupodieľa aj Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.
Novomestský osteň sa stal jedným z najvýznamnejších humoristických výstavných podujatí na Slovensku už v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a túto výsadu si zachoval dodnes. Aj keď v súčasnosti sa podobných projektov organizuje oveľa viac, nie každému z nich sa podarilo pretrvať nepretržite takmer štyridsať rokov.


Sú javy medzi nebom a zemou, ktoré keď sa darí pravidelne opakovať nás tešia a inšpirujú zároveň. Taký je aj Novomestský osteň 2019, ktorého jubilejný ročník sa uskutoční v čase Novomestského jarmoku už po dvadsiaty raz.
Veruže, v tomto nehumornom čase je organizovať ho čoraz ťažšie. A že to nadšenci okolo podujatia so šarmom dodnes opakovane zvládajú už od roku 1982, je úžasné a obdivuhodné.
A to, že výročia sa majú sláviť, je fakt. Preto tento jubilejný ročník organizátori budú oslavovať tak ako sa patrí. Jednak kvalitnou medzinárodnou účasťou, ale predovšetkým v prostredí nového kultúrneho stánku v Novom meste nad Váhom. Tým sa v tomto roku zásluhou predstaviteľov mesta, predovšetkým primátora Jozefa Trstenského stali zrekonštruované historické priestory bývalej starej sýpky, v ktorých bude mať svoje miesto aj novovybudovaná stála Galéria humoru. Práve tu sa po prvýkrát bude konať aj tohtoročný 20-ty, jubilejný ročník Novomestského ostňa.
Po skončení výstavy bude v týchto priestoroch otvorená nová stála expozícia najlepších kresieb humoristov a súčasne pribudnú ďalšie výstavy i podujatia, ktoré budú mať ambíciu rozveseliť našu, často krát rozhnevanú a rozhádanú pospolitosť.
Pretože dnes, viac ako v minulosti žijeme v akomsi negatívnom, rozporuplnom a turbulentnom čase, „zachráňme“ sa smiechom. Všade samé zlo, nenávisť, zlosť, strach, znečistené prostredie, vojny….ale kde je ľudskosť? Zachráňme sa humorom, retože HUMOR JE ŽIVOT, nádej, radosť, optimizmus, veselosť a úsmev.


Takúto, pre dnešné časy až archaicky jednoduchú tému zvolili aj organizátori pre tohoročný jubilejný, už 20. ročník Medzinárodného bienále kresleného humoru a satiry – Novomestský osteň 2019.
Súťažné prehliadky kresleného humoru na Slovensku i v zahraničí dnes veľmi často glosujú len ťaživé a smutné témy našej ľudskej civilizácie. Zvolená téma HUMOR JE ŽIVOT, chce ukázať inú cestu…snáď aj cestu prežitia súčasnej pospolitosti v dnešnom globálnom svete, kde humor bez slov pomáha a je zrozumiteľný všade. A ako inak ak nie úsmevom a veselým humorom to dokážeme?
A keďže to vedia humoristi na celom svete, zvestovali nám to na svojich často miniatúrnych kresbách, ktoré posielali do súťaže z celého sveta. Nielen z blízkych krajín Česka, Rakúska, Nemecka, Ukrajiny, ale aj z tých najvzdialenejších – z Číny, Iránu, či Brazílie.
Súťaže sa celkom zúčastnilo okolo 60 umelcov zo Slovenska a z ďalších, viac ako 20 štátov z celého sveta.
Rôznorodé kultúry a spôsob života, uvažovania aj myslenia autori zhmotnili vo svojom kreslenom humore.
Keďže, už tradične, preferovaný je humor bez slov, teda dobre zrozumiteľný po celom svete, mnohé situácie a videnie sveta umelci stvárnili veľmi podobne, pretože morálka je len jedna a globálny svet sa stáva stále menším a menším.
A tak karikaturisti z krajín čo i už blízkych alebo vzdialených, často používajú rovnaké, alebo podobné symboly na vyjadrenie svojho postoja, nesúhlasu, či filozofického zamyslenia sa.


Porota na čele s jej predsedom, riaditeľom Novomestského ostňa, karikaturistom Vladimírom Pavlíkom mala neľahkú úlohu oceniť práce čo najobjektívnejšie. Prihliadala predovšetkým na výtvarnú, ale zároveň i myšlienkovú pointu ako i kvalitu stvárnenej témy – teda veličiny, ktoré boli rozhodujúce pri výbere oceňovaných karikatúr a ich autorov. Práca poroty podliehala presným pravidlám, aby výber ocenených karikatúr bol čo najobjektívnejší ale aj pre návštevníka čo najzmysluplnejší.
Výstava však návštevníkom, predovšetkým popri nespornej medzinárodnej kvalite prinesie nielen trochu dobráckej veselosti, ale aj satirického i kritického zamyslenia sa. A najmä štipku neodmysliteľného čierneho humoru. Ale to zhodou okolností k dátumu v piatok 13-teho (septembra),a k Novomestskému jarmoku i tradičnému burčiaku, rozhodne patrí.
Vernisáž výstavy Novomestský osteň, spolu s oceňovaním najlepších prác a ich autorov, sa uskutoční v Novom Mesta nad Váhom v už spomínaný piatok 13. septembra 2019, presnejšie o 17.00 hodine vo výstavných priestoroch novej Galérie humoru v novozrekonštruovaných historických priestoroch.
Na vernisáž i prehliadku výstavy medzinárodného humoru vás čo najsrdečnejšie pozývame!

Ela Porubänová, kurátorka výstavy
a členka poroty súťažnej prehliadky
Novomestský osteň 2019

Jeden komentár

  1. Ľudovít Majer 8. septembra 2019 Odpovedať

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.