Frašťácky tŕň v Hlohovci

 

 

Peter Remiš a František Bojničan

 

Humoru nikdy nie je dosť. A akoby nestačil ten kreslený, organizátori bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň si zavolali na pomoc aj Petra Remiša, leadra skupiny Slniečko, aby svojimi piesňami rozveselil prítomných hostí na otvorení výstavy kresleného humoru. Vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci uskutočnilo vyhodnotenie 8. ročníka súťažnej prehliadky Fraštacký tŕň. Toto bienále kresleného humoru zorganizovalo OZ Ex libris ad personam Hlohovec, Hlohovská televízia a Vlastivedné múzeum. S témou „Apatieky a apatiekari“ sa popasovalo 44 karikaturistov zo 14 krajín sveta. Ako pripomienku, že takmer pred 300 rokmi vznikla v našom meste, vtedajšom Fraštáku, prvá, jediná lekáreň v Nitrianskej župe. Porota naozaj nemala ľahké rozhodovanie z toľkého množstva vtipných a rôzne technicky a umelecky zvládnutých diel. Prvú cenu si nakoniec odniesla Ivana Valocká z Českej republiky.
Súbežne s bienále sa uskutočnila i výstava kresleného humoru Fera Bojničana pri príležitosti jeho životného jubilea. Hlohovčan, teraz už známy karikaturista, začal uverejňovať svoje kresby v hlohovskom podnikovom časopise, neskôr kreslil pre rôzne noviny a humoristické časopisy (Roháč, Kocúrkovo, Huncút…). Stál pri zrode bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň. Výstava Osudové čiary Fera Bojničana bola výberom jeho prác od prvej výstavy až podnes. Naozaj vtipný pohľad na rôzne okamihy života, pobaví dušu a rozveselí myseľ. Ako povedal jeho priateľ, mimochodom už nežijúci, tiež karikaturista, Vojto Haring: „…aj v bežnom živote nachádza šťavu, ktorá sa nazýva humor.“ Tak si zoberme z neho príklad a vložme do bežných dní trocha úsmevu možno aj cez kreslený humor.

                                                                          Text a foto: J. Drgoňová

 

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.