Hlohovecké Bienále kresleného humoru „Fraštacký tŕň“

Napísal: Milan Kupecký

 

 

Tradičné a v pravidelný termín, sa uskutočnilo satiricko-humoristické podujatie výber z bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň“.

Že humor je vážna vec, potvrdzuje aj táto výstava s medzinárodnou účasťou. Určená bola pre všetkých, ktorí majú radi kreslený humor. Podujatie sa konalo v zaplnenej sále refektára Vlastivedného múzea v Hlohovci, v poradí už 12. ročník. Téma súťaže bola OBEZITA, plus voľná téma a svojimi prácami  sa na podujatí prezentovalo 92 autorov z 30 krajín so 399 prácami – karikatúrami. Porota v zložení Ing. Vlado Pavlík – predseda, členovia Mgr. Fero Bojničan, karikaturista, riaditeľ súťaže, Helena Pekarovičová, predsedníčka Občianskeho združenia Ex libris ad personam Hlohovec, Mgr. Ján Libant, dlhoročný pracovník v kultúre a Mgr. Jozef Urminský, riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci rozhodla takto: 1. miesto: Ján Fiťma, Zvolen, Slovensko 2. miesto: Konstantin Kazančev, Kyjev, Ukrajina 3. miesto: Václav Linek, Kolín, Česko Čestné uznanie: Damir Novak, Čakovec, Chorvátsko Jiří Novák, Kolín, Česká republika Roman Sika, Podolie, Slovensko Peter Sedlák, Prešov, Slovensko Pavel Rychtařík, Kralupy nad Vltavou, Česko Oleksy Kustovsky, Vyshneve, Ukrajina Doru Axinte, Tulcea, Rumunsko Dariusz Dabrowski, Czestochowa, Poľsko Yoemnis Batista Del Toro, Havana, Kuba Jitet Kustana, Semarang, Indonézia. Sprievodnou akciou bola aj výstava Veselé dejiny Slovenska ceruzkou Stana Kochana, ktorá bude trvať ešte niekoľko dní a samozrejme je sprístupnená verejnosti. Ďalším sprievodným podujatím bolo predstavenie knihy Epigramofón epigramatika, aforistu, básnika, autora hudobných textov Milana Hodála. O dobrú náladu sa postaral Peter Remiš z hudobnej formácie Slniečko, jeho spoluhráčom bol Hlohovčan Stano Standard Kamenčík. Táto dvojica skvelých hudobníkov zahrala spoločne „exkluzívne“ pre Fraštacký tŕň. Hlavnými partnermi podujatia sú Fond na podporu umenia, mesto Hlohovec a Nadácia Jána Korca.

 Interview  Mgr. Frantriška Bojničana riaditeľa hlohoveckého Bienále Fraštacký tŕň, ktorý v krátkosti zhodnotil všetky ročníky:

„Písal sa rok 1992, keď som zorganizoal, spolu s niekoľkými nadčencami, ktorí inklinjú k humoru  prvú výstavu kresleného humoru (s vernisážou) s názvom Ako to vidím ja..
Potom nasledovali ďalšie  – každý rok. 1993 – Miro Ďurža a Fero Bojničan – Dve ostré perá. V roku 1994 – Fero Bojničan – Môj Rubikon. 1995 – Považský štvorlístok (Vojto Hering, Vlado Pavlík, Miro Ďurža a Fero Bojničan ) – Jesenné hrôznoranie. Okrem toho ešte zopár výstav v Piešťanoch, Seredi a Bratislave.
Chcel som však aby diváci mali možnosť vidieť tvorbu viacerých autorov a tak mi napadla myšlienka zorganizovať súťaž. Od prvej výstavy sme spolupracovali s vtedajším riaditeľom MsKC v Hlohovci Jánom Libantom.  A tak v roku 1996 uzrela svetlo sveta prvá súťažná prehliadka nazvaná Fraštacký tŕň.
Pamätám si ako sme vymýšľali názov. V prípravnom výbore padali rôzne návrhy na jej meno. Okrem iného Bajak. Redaktor Ondro Kollár to zdôvodňoval že slovo bajak je odvodené od talianskeho slova pajaco – šašo. Vzhľadom k tomu že v Hlohovci bol bajak skôr nadávka sme od toho upustili. Keďže som chcel názov ktorý by bol spojený s Hlohovcom a vystihoval aj nejakú satirickú pichľavú vec dohodli sme sa na názve Fraštacký tŕň. Frašták je starý názov Hlohovca a keďže bolo naše mesto niekedy mestom ruží, tak sme zvoli tŕň.
Ďalšou kapitolou je vymýšľanie loga a plastiky. Vymýšľal som ju spolu s Vilkom Blaškom, rezbárom. Chcel som aby bol v logu tŕň ruže na stonke. Vilko k tomu pridal oči a usmiate ústa a bolo hotovo. Následne vyrobil prvé plastiky pre ocenených a odvtedy  ich vytvára pre každý  nový ročník. Ku každej výstave som zháňal sponzorov, pričom som využíval svoje skúsenosti reklamného manažéra. Keďže však zháňať peniaze každý rok bolo časovo náročné a nie vždy ľahké, rozhodli sme sa že budeme robiť súťaž ako bienále – t.j. každé dva roky.  Keď sme robili súťaž každý rok , tak krátko po uzavretí všetkého čo so súťažou bolo spojené sme začínali znovu. Takto sme si trochu oddýchli. A nakoľko podobná súťaž je aj v Novom Meste nad Váhom (Novomestský osteň) načasovali sme ju vždy na iný rok ako je táto.
Preto jeden rok je Fraštacký tŕň v Hlohovci a druhý Novomestský osteň v Novom Meste nad Váhom. Zo začiatku sa zúčastňovali len autori zo Slovenska, ale nakoľko ich bolo stále menej, rozhodli sme sa povýšiť Frašťacký  trň na medzinárodnú súťaž. Témy sme vymýšľali také aby boli autormi ľahko uchopiteľné. Vo svete sú súťaže s témami ako napr. Intolerancia atď. Ako autor viem že takýchto súťaží sa zúčastňuje pomenej autorov.

Uvediem prehľad tém jednotlivých ročníkov:

1996 Víno
1998 Deti
2000 Telefón
2002 Televízia
2004 Automobil
2006 Šport
2008 Elektrina
2010 Apatieky
2012 Reklama
2014 Peniaze
2016 Voda
2018 Obezita

Najskôr sme súťaž organizovali v spolupráci s Mestským kultúrnym centrom, potom s Hlohoveckou televíziou  a vždy s Múzeom v Hlohovci. od roku 2004 sa pridalo občianske združenie EXLIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC ktorého predsedníčkou je Helena Pekarovičová.  Myslím že to bola výborná voľba, nakoľko Hela je výborný organizátor a má vycibrený vkus na najmenšie detaily. Po nástupe medzinárodného rozmeru súťaže počet autorov pomaly stúpa a svoje kresby posielajú autori z rôznych, aj exotických kútov sveta. Takýmto spôsobom propagujeme naše mesto a opačne, sprostredkovávame divákom diela autorov z celého sveta.
Na doterajšie vernisáže prišli viacerí autori osobne nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Chorvátska prípadne ceny prišli prevziať predstavitelia zastupiteľstiev z Ukrajiny a Turecka. Na vernisáži je okrem drobného občerstvenia vždy aj kultúrny program. Okrem divadla z Brezovej pod Bradlom tu vystupovali aj Vrbovskí víťazi a od roku 2010 je takým akoby nerozlučným doprovodom Peter Remiš zo skupiny Slniečko, ktorého tento rok doprevádzal aj náš Stano Kamenčík. Atmosféra na vernisážach býva vždy dobrá tak ako aj vystavené diela na ktoré sa chodia pozerať občania nášho mesta ako aj žiaci viacerých hlohoveckých škôl.

 


Interview  Mgr. Frantriška Bojničana riaditeľa hlohoveckého
Bienále Fraštacký tŕň, ktorý v krátkosti zhodnotil všetky ročníky

Je na čo sa s údivom pozerať. Výtvory autorov sú
privesené na stenách z oboch strán výstavnej miestnosti

Helena Pekarovičová, predsedníčka Občianskeho združenia
Ex libris ad personam Hlohovec v krátkom  rozhovore
po skončení „krstených“ kníh s ich autormi Milanom
Hodálom a Milanom Kupeckým

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments