Humorista Jozef Bily napísal ďalšiu knihu

Známy slovenský humorista vydal ďalšie aforizmy. Mnohé majú trpkú príchuť

Jozef Bily počas autogramiády

043

Ak nechcete nikde meškať, nikde nechoďte, radí Jozef Bily. Je to, samozrejme, rada s dávkou humoru, jeden z aforizmov, ktorý známy zvolenský humorista a bývalý stredoškolský učiteľ a dlhoročný riaditeľ gymnázia, zaradil do svojej najnovšej knihy. Nazval ju Od Adama po žinčicu; aforizmy sú v nej radené podľa abecedy. Je to už Bilyho sedemnásta kniha, slávnostne ju nedávno pokrstili v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

 

Vyberáme z nej zopár myšlienok: 

 

V mieri sa tiež bojuje. O korytá.

Ľudia sa správajú ponížene, kým ich nepovýšia.

Veta kritizujúca šéfa je väčšinou nevyslovená myšlienka.

Nenávisť na rozdiel od lásky je vždy opätovaná.

Truhla sa robí z dosák, ktoré znamenajú druhý svet.

Ľudia, ktorí sedia doma, sa vo svete nestratia.

Mužský striptíz je, keď sa Adam ocitne v Evinom rúchu.

-To je len výber aforizmov, nie všetky vyvolajú záchvaty smiechu, a to ani autor neočakáva. „Sú aj na zamyslenie,“ hovorí autor.

Sú to akési životné postrehy, z mnohých cítiť sarkazmus aj filozofický rozmer. Rozhlasový režisér Andrej Turčan v minulosti povedal, že hoci je Jozef Bily humorista, humor podáva s čoraz trpkejšou príchuťou a je ako röntgen, monitor spoločnosti. Bily už má v šuplíku materiál na ďalšie knihy, jednou chce znova načrieť do vďačnej témy politiky.

-Uvažujem, že s ďalšou sériou Pachutí politiky možno trochu počkám a vydám medzitým niečo iné na ozvláštnenie tvorby. Možno to bude kniha pre deti – od 9 do 90 rokov. Rozprávky ako kombinovaná próza s veršami, ale ešte som sa celkom nerozhodol, – hovorí autor.

                                   Milan Kupecký

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.